יחזקאל אשישקין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יחזקאל אשישקין (תרכ"ז, 18671935, ט' אלול תרצ"ה) היה מרבני המזרחי, רב העיירה ישון שבליטא, ולאחר שהיגר לארצות הברית כיהן כרב קהילת מגן אברהם בדטרויט וראש ישיבת "נחל יצחק". כמו כן, כיהן כרב קהילת בית דוד בניו יורק.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד ב-1867 בפולין למאיר וחסיא רחל אשישקין.

ב-1903 היגר לארצות הברית, שם כיהן כרב ואב בית דין בקהילת "בית דוד" בדטרויט וכראש ישיבת "נחל יצחק".

נישא לשרה (זמואינסקי) ונולדו להם חמישה ילדים.

נפטר ב-1935 בדטרויט.

פועלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

היה מרבני המזרחי הבולטים בדטרויט[1][2].

כתב את הספר "מראה יחזקאל" (הוצאת וילנא תרנ"ה). בספר, הרב אשישקין מתאר את מצבם הרע של עם ישראל בגלות ומשבח את עמידתם האיתנה:

..אבל לא כן כוח היהודי, כמה אבני נגף וצורי מכשול היו על דרכו בימי הבינים, איה שוקל איה סופר הרפתקאות דעדו עליו, היה למשל בעמים, וימררהו ורובו וישטמהו בעלי חצים, ויכוננו חצם על יתר לירות במו אפל לו, ויטלטלהו טלטלה גבר, והוא חגר שארית כוחותיו, וישנס את מתניו, כלי גולה עשה לו...כמה גזירות גזרו עליו בימי הבינים להעבירו מעל חוקי תורתו הקדושה, והוא נטה שכמו לסבול עינוים קשים ומרים, בעד תורתו באש ובמים..

מראה יחזקאל אות א

כמו כן, בשנת תרפ"א הוציא ספר נוסף בשם דבר יחזקאל שמכיל דרושים ושאלות ותשובות ובעניינים שונים. בספר, הרב אשישקין פותח בדרשות ומסיים בשאלות ותשובות בהלכה על פי אגדת התלמוד בבא קמא דף ס', שם רבי יצחק נפחא התחיל לדרוש באגדה וסיים בהלכה[3]. הספר יצא בשנה בה נפטרו שני הוריו והוקדש להם. פרסם מאמרים בכתבי עת תורניים לאורך השנים.[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Unknown, מורשת חכמי אמעריקא: גלגולה של תמונה - האירוע, התאריך והמיקום הכל שגוי...., מורשת חכמי אמעריקא, ‏יום שלישי, 30 בספטמבר 2014
  2. ^ November 15, 1935 - Image 5, The Detroit Jewish News Digital Archives (באנגלית)
  3. ^ מתוך הקדמת הספר
  4. ^ לדוגמא, הבאר, שנה א' חלק א' כרך א', עמ' מא