לדלג לתוכן

היברובוקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף HebrewBooks)
היברובוקס
דף הבית של המיזם (חלונית חיפוש)
דף הבית של המיזם (חלונית חיפוש)
סוג מיזם ללא כוונת רווח
תקופת הפעילות 2001–הווה (כ־23 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים חיים רוזנברג
שירותים עיקריים ספרייה מקוונת חינמית לספרות יהודית-תורנית
hebrewbooks.org

היברובוקס (במקור באנגלית: HebrewBooks, שמשמעותו: "ספרים עבריים")[1] היא ספרייה דיגיטלית חינמית מקוונת לספרות יהודית-תורנית. האתר מכיל מעל 62,000 ספרים וכתבי עת תורניים סרוקים[2], החל מראשית הדפוס ועד למחברים בני זמננו, רובם בעברית. הספרים ניתנים לצפייה, להורדה ולחיפוש טקסטואלי בתוכן הספר. האתר נגיש בשפות עברית ואנגלית.

מטרתו הראשונית של המיזם הייתה לשמר את הספרים והחיבורים התורניים של יהדות ארצות הברית, אשר חלקם חדלו להיות זמינים. בהמשך, התרחבה מטרת המיזם וכיום שואפת האגודה להנגיש את כל ספרי הקודש העבריים, במטרה "להחיות את זכרם של החיבורים הרבים שנכתבו במהלך השנים ולמרבה הצער נשתכחו ונזנחו, וכמו כן לעשות את עולם הספר התורני לנגיש וזמין לכל דורש ללא תמורה"[3].

מקורות האוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיזם נוסד על ידי חיים רוזנברג, חסיד חב"ד המתגורר בברוקלין שבניו יורק, מייסד האגודה לשימור ספרים עבריים (The Society for Preservation of Hebrew Books). במסגרת אגודה זו איתר רוזנברג ספרים תורניים רבים שחוברו בארצות הברית, סרק והעלה אותם לאתר האינטרנט להורדה בפורמט PDF. בראשית 2001 הוצעו באתר 60 ספרים[4]. בדצמבר 2006 הושק פורמט האתר הנוכחי, ובו הוצעו 11,000 ספרים[5].

בהמשך נוספו לאתר 15,000 ספרים מאוסף ספריית חב"ד בניו יורק, 150 אינקונבולות (דפוסי עריסה) מאוסף בית המדרש לרבנים באמריקה, וספרים מאוסף YIVO שבמנהטן[6]. 1780 ספרים נסרקו מאוסף ספרים עתיקים השייך לחיים אלעזר רייך מברוקלין[7] וכן נסרקו ספרים מאוסף פרידברג-ריזמן, המכיל יותר מ-15,000 ספרים[8].

המיזם מאפשר העלאה של ספרים סרוקים על ידי הציבור ומחברי הספרים עצמם[9]. צוות האתר מונה כעשרה עובדים. בנוסף, מאות מחברים ואחרים העלו ספרים שסרקו בעצמם.

אופי הספרייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספרייה מכילה בעיקר ספרים תורניים, וכלולים בה גם חיבורים היסטוריים וספרים אחרים מארון הספרים היהודי. רוב הספרים בה כתובים עברית, ומיעוטם בשפות יהודיות אחרות הנכתבות באותיות עבריות (בעיקר יידיש). כמו כן ישנם ספרים באנגלית[10] ובשפות נוספות.

תשעים אחוז מהספרים במאגר נדפסו לפני למעלה ממאה שנה, בהם ספרים מראשית הדפוס, משנת 1492 והלאה. קיימים באתר גם ספרים רבים בני זמננו. ספרים אלו אינם נסרקים על ידי צוות האתר אלא נשלחים על ידי הגולשים.

כתבי יד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2010 פתח המיזם אתר נפרד, hebrewmanuscripts.org[11], שבו סריקות של כתבי יד. בפתיחה היו באתר כאלף כתבי יד מאוסף בית המדרש לרבנים באמריקה. בהמשך נוספו כתבי יד מספריית היברו יוניון קולג'.

אפשרויות השימוש בספרייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספרים ניתנים הן לצפייה מקוונת בדפדפן והן להורדה כקובצי PDF, של הספר בשלמותו או של עמוד בודד, וללא תשלום (אך לשימוש אישי בלבד[12]).

חלק מהספרים מעובדים בטכנולוגיית זיהוי תווים אופטי שפיתחה החברה הישראלית ליגטורה (Ligature) ומאונדקסים באמצעות טכנולוגיה שפיתחה חברת dtSearch, ובדרך זו ניתן לערוך בהם חיפוש טקסטואלי מלא וכן להמירם לטקסט רגיל.

לחלק מהספרים ספר נלווה תיאור ביבליוגרפי קצר בעברית ובאנגלית, וקישור לקטלוג המאוחד של הספריות בישראל, ה-ULI, ולקטלוג העולמי המאוחד "worldCat" של ה-OCLC[13].

באתר קיימים מדריכים לשימוש בעברית, יידיש ואנגלית. מקלדת וירטואלית עברית הנפתחת לצד שדה החיפוש מאפשרת להקליד טקסט עברי ללא צורך בהתקנת מקלדת מתאימה, ותצוגה מקדימה מציגה את שער הספר עם רפרוף עכבר על רשימת התוצאות.

עיון בספרות מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיזם מציע עיון בתלמוד הבבלי[14] ובמשנה תורה לרמב"ם, כמו גם בשלל פרשנים שלהם. משנה תורה זמין בטקסט מלא והתלמוד הבבלי וחלק ממפרשיו זמינים הן בטקסט מלא, והן בגרסה סרוקה של מהדורת וגשל, הכוללת זיהוי טקסט מלא. החל מספטמבר 2013, בגרסת הבטא, זמינים לעיון באתר (אך לא להורדה) טור ושולחן ערוך במהדורת "שולחן מלכים".

פרויקט הרמב"ם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרויקט מגיש טקסט מוקלד של ספרי משנה תורה לרמב"ם עם ליקוט טקסט מוקלד ממאות מקורות המבארים את דבריו. כל הפרשנים סודרו לפי דברי הרמב"ם, כך שבבחירת הלכה מסוימת מדברי הרמב"ם מוצגים רשימת קישורים לפרשנים וספרי הלכה שהתייחסו לדבריו. הקלקה על קישור מציגה את דברי הפרשן. כמחצית הפירושים שנאספו נלקחו מעשרים כרכי הסדרה המודפסת "מפרשי היד החזקה".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקירות על המיזם

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עד 2003 הוצג בעברית כאתר האגודה לשימור כתבים עבריים
 2. ^ נכון ל-2021. עדכון קבוע על מספר הספרים התפרסם למשך שנים בדף הבית של המיזם, אך היום כבר אין. עדכונים שוטפים על ספרים חדשים שנסרקו מתפרסמים בבלוג האתר
 3. ^ על המפעל, באתר המיזם
 4. ^ גרסת האתר מינואר 2001 באתר ארכיון האינטרנט. ראו את רשימת הספרים
 5. ^ בני מר, גניזה וירטואלית, באתר הארץ, 2 בינואר 2007. ראו גם את גרסת האתר מדצמבר 2006 באתר ארכיון האינטרנט
 6. ^ הלל גרשוני, הגוגל-בוקס של הספרים היהודים, באתר ynet, 27 בדצמבר 2010
 7. ^ הודעה על סריקת האוסף בבלוג הרשמי של hebrewbooks. לרשימת הספרים ראו כאן
 8. ^ Ancient Hebrew collections preserved,‏ 22 באפריל 2008. (באנגלית)
 9. ^ דף העלאה
 10. ^ 360 ספרים, נכון ל-2012, ראו רשימה מלאה כאן.
 11. ^ HebrewManuscripts.org, hebrewmanuscripts.org
 12. ^ דף תנאי השימוש, באתר HebrewBooks
 13. ^ HebrewBooks.org Receives OCLC's Milestone award, Hebrewbooks. June 24, 2010
 14. ^ הודעה על השירות בבלוג הרשמי של hebrewbooks, יוני 2009.