יחס גלים עומדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

יחס גלים עומדיםאנגלית: Voltage) Standing Wave Ratio), בראשי תיבות: SWR או VSWR) משמש למדידת חוסר התאמה של עכבות במעגל חשמלי, בקו תמסורת או בגלבו.

תיאום עכבות (אימפדנסים) במעגל חשמלי הוא המקרה בו אימפדנס המקור מתואם לאימפדנס העומס. במקרה כזה האנרגיה מהמקור מגיעה במלואה אל העומס. כאשר אין תיאום עכבות, חלק מהאנרגיה מוחזרת מהעומס לכיוון המקור. במקרה כזה על הקו בין המקור לבין העומס קיימים גל מתקדם (לכיוון העומס) וגל חוזר (מהעומס לכיוון המקור). הגלים הללו בכל נקודה על הקו מסתכמים בהתאם לפאזה שלהם באותה הנקודה. בנקודה על הקו בה הגל המתקדם והחוזר הם באותה הפאזה נקבל סיכום של האמפליטודות (אמפליטודה מקסימלית). בנקודה בה הגלים באנטיפאזה (הפרש 180 מעלות ביניהם) הגלים יתחסרו ונקבל אמפליטודה מינימלית. התמונה שנוצרת לאורך הקו היא של אמפליטודה שקבועה בזמן אך משתנה בהתאם למיקום על הקו (גל עומד).

היחס בין האמפליטודה הגבוהה ביותר לבין האמפליטודה הנמוכה ביותר על הקו נקרא יג"ע (יחס גלים עומדים). ככל שהיג"ע קרוב יותר ל-1 המצב טוב יותר כי במקרה כזה הגל החוזר קרוב לאפס ועל הקו נקבל גל שברובו הגדול מורכב מהגל המתקדם הרצוי.

ההשלכות החמורות ביותר של יג"ע גרוע כוללות נזק קבוע למגברי ההספק הגבוה למכשירי קשר ולתאימות של הסלילה עד האנטנה ב-RF ובמיקרוגל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub comp.png ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.