כדורגל למען חברות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כדורגל למען חברותאנגלית: Football for Friendship) היא תוכנית חברתית שנתית ובינלאומית לילדים, המופעלת על ידי גזפרום. מטרת התוכנית היא לטפח בדור הצעיר מארצות שונות, כבוד כלפי תרבויות שונות ולאומים, ערכים חשובים ועניין באורח חיים בריא דרך הכדורגל[1]. במסגרת התוכנית, שחקני כדורגל בגילאי 12 ממגוון ארצות[2] משתתפים בפורום הבינלאומי השנתי לילדים, בגביע העולם ב"כדורגל למען חברות", היום הבינלאומי לכדורגל ולחברות[3]התוכנית נתמכת על ידי פיפ"א, אופ"א, האומות המאוחדות, הוועד האולימפית והפאראלימפי הרוסי, ראשי ממשלה, מדינות ופדרציות הבינלאומיות מארצות שונות, קרנות צדקה, ארגונים חברתיים, מועדוני כדורגל מובילים[4]. המארגנת העולמית של התוכנית היא AGT Communications Group (רוסיה)[5].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדורגל למען חברות 2013[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפורום הבינלאומי הראשון לילדים של "כדורגל למען חברות" נערך ב-25 במאי 2013 בלונדון. השתתפו בו 670 ילדים מ-8 מדינות: בולגריה, בריטניה, הונגריה, גרמניה, יוון, רוסיה, סרביה וסלובניה. את רוסיה ייצגו 11 נבחרות כדורגל מ-11 ערים ברוסיה, אשר יארחו את משחקי גביע פיפ"א בשנת 2018. בפורום השתתפו גם נבחרות הצעירים של המועדונים זניט, צ'לסי, שאלקה 04 והכוכב האדום בלגרד, המנצחים ביום הספורט לילדים של גזפרום והמנצחים בפסטיבל פאקל[6].

במסגרת הפורום, הילדים שוחחו עם חבריהם ממדינות אחרות ועם כדורגלנים מפורסמים, ונכחו גם בגמר ליגת האלופות לשנת 2012/2013 באצטדיון ומבלי[7].

מהפורום יצא מכתב פתוח שבו הילדים ניסחו את שמונת ערכי התוכנית: חברות, שוויון, צדק, בריאות, שלום, נאמנות, ניצחון ומסורת. לאחר מכן נשלח המכתב אל ראשי אופ"א, פיפ"א והוועד האולימפי הבינלאומי. בספטמבר 2013, במהלך פגישה עם ולדימיר פוטין וויטאלי מוטקו, אישר ספ בלאטר את קבלת המכתב, וציין שהוא מוכן לתמוך ב"כדורגל למען חברות"[8].

כדורגל למען חברות 2014[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השנייה של "כדורגל למען חברות" נערכה בליסבון ב-23–25 במאי 2014, וקיבלה למעלה מ-450 בני נוער מ-16 מדינות: בלארוס, בולגריה, בריטניה, הונגריה, גרמניה, איטליה, הולנד, פולין, פורטוגל, רוסיה, סרביה, סלובניה, טורקיה, אוקראינה, צרפת וקרואטיה. הכדורגלנים הצעירים השתתפו בפורום הבינלאומי של "כדורגל למען חברות", שיחקו בטורניר כדורגל רחוב ונכחו בגמר ליגת האלופות לשנת 2013/2014[9].

המנצחת בטורניר כדורגל הרחוב הבינלאומי לשנת 2014 הייתה נבחרת הצעירים של בנפיקה (פורטוגל).

בעונה השנייה של התוכנית נבחר מנהיג תנועת "כדורגל למען חברות". היה זה פליפה סוארז מפורטוגל[10]. ביוני 2014, בתור מנהיג התנועה, הוא ביקר בטורניר הכדורגל הבינלאומי התשיעי לנוער, שנערך לזכרו של יורי אנדרייביץ' מורוזוב.

כדורגל למען חברות 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השלישית של התוכנית החברתית הבינלאומית של "כדורגל למען חברות" נערכה ביוני 2015 בברלין[5]. משתתפים צעירים מאסיה - נבחרות כדורגל לילדים מהמדינות יפן, סין וקזחסטן - השתתפו בתוכנית בפעם הראשונה. בסך הכול השתתפו בעונה השלישית נבחרות צעירים מ-24 מועדוני כדורגל מ-24 מדינות.

הכדורגלנים הצעירים שוחחו עם עמיתיהם ממדינות אחרות ועם כוכבים מהכדורגל העולמי, בכלל זה השגריר העולמי של התוכנית פרנץ בקנבאואר, והשתתפו גם בטורניר הבינלאומי לכדורגל רחוב מול נבחרות צעירות.

המנצחת בטורניר כדורגל הרחוב הבינלאומי לשנת 2015 הייתה נבחרת הצעירים של ראפיד (אוסטריה).

אירועי העונה השלישית של התוכנית "כדורגל למען חברות" זכו לכיסוימכ-200 עיתונאים מגופי התקשורת המובילים בעולם, וכן 24 כתבים צעירים מאירופה ומאסיה, שהיו חברים במרכז העיתונות הבינלאומי לילדים.

השיא של שנת 2015 היה טקס הענקת גביע תשעת הערכים, אשר בו זכה מועדון הכדורגל של ברצלונה (ספרד)[5]. המנצח נבחר על ידי הילדים אשר בערב הפורום השתתפו בהצבעה כללית בין כל 24 המדינות המשתתפות.

בסוף הפורום, כל המשתתפים קיימו את המסורת ונכחו בגמר ליגת האלופות 2014/2015 באצטדיון האולימפי של ברלין[5].

כדורגל למען חברות 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפתיחה של התוכנית החברתית הבינלאומית לילדים, "כדורגל למען חברות", לשנת 2016 נערכה כחלק ממסיבת עיתונאים ב-Hangout באינטרנט, אשר נערכה ב-24 במרץ במינכן בהשתתפות השגריר העולמי של התוכנית, פרנץ בקנבאואר[11].

בעונה הרביעית של התוכנית, הצטרפו 8 נבחרות צעירות מאזרבייג'ן, אלג'יריה, ארמניה, ארגנטינה, ברזיל, וייטנאם, קירגיזסטן וסוריה, ומספר המדינות המשתתפות הגיע ל-32[12].

ב-5 באפריל 2016, החלה ההצבעה על גביע תשעת הערכים הייחודי של התוכנית. אוהדים מכל העולם השתתפו בבחירת המנצח, אולם ההחלטה הסופית התקבלה בהצבעה של המשתתפים בפרויקט "כדורגל למען חברות". בגביע זכה מועדון הכדורגל באיירן (מינכן). המשתתפים ב"כדורגל למען חברות העריכו את פעילות המועדון עלהתמיכה בילדים עם צרכים מיוחדים, כמו גם את היוזמות לטיפול בילדים במדינות שונות ולעזרה לנזקקים[13].

הפורום הבינלאומי הרביעי של "כדורגל למען חברות" ומשחק הגמר של טורניר הילדים הבינלאומי לכדורגל לרחוב נערכו ב-27–28 במאי 2016 במילנו. הזוכה בטורניר הייתה נבחרת מריבור מסלובניה. בסיום הפורום, המשתתפים קיימו את מסורת השתתפות במשחק הגמר של ליגת האלופות[14]. אירועי הפורום זכו לכיסוי מ-200 עיתונאים מגופי התקשורת המובילים בעולם, וכן ממרכז העיתונות הבינלאומי לילדים, שכלל עיתונאים צעירים מהמדינות המשתתפות[15].

כדורגלנים צעירים ממועדון אל-וואדה בסוריה השתתפו בעונה הרביעית של "כדורגל למען חברות", בצעד חסר תקדים. כלילת הנבחרת מסוריה בין משתתפי התוכנית וביקורם של ילדים מסוריה באירועים במילנו, היו צעד חשוב בהתגברות על המשבר ההומניטרי בסוריה. מערכת הספורט בערבית בערוץ הטלוויזיה הבינלאומי "רוסיה היום", בתמיכת הפדרציה הסורית לכדורגל, צילמה סרט תיעודי בשם "שלושה ימים בלי מלחמה" על הילדים המשתתפים בפרויקט. ב-14 בספטמבר 2016, למעלה מ-7,000 אנשים נכחו בהקרנת הבכורה של הסרט בדמשק[16].

כדורגל למען חברות 2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרויקט החברתי הבינלאומי לילדים של "כדורגל למען חברות" בשנת 2017 נערך בסנקט פטרבורג (רוסיה)[17], ואירועי הגמר נערכו בין 26 ביוני ל-3 ביולי.

בשנת 2017, מספר המדינות המשתתפות עלה מ-32 ל-64. לראשונה אי פעם, השתתפו בתוכנית "כדורגל למען חברות" ילדים ממקסיקו ומארצות הברית[18]. כך הפרויקט איחד שחקנים מחמש יבשות - אפריקה, אירופה, אסיה, צפון אמריקה ודרום אמריקה[18].

בעונתה החמישית התוכנית נערכה לפי עיקרון חדש: כדורגלן צעיר אחד מכל מדינה נבחר לייצג אותה. הצעירים התאחדו בשמונה נבחרות חברות בינלאומיות, עם כדורגלנים וכדורגלניות בגיל 12, כולל שחקנים עם נכויות[19].

בתהליך ההכנות הפתוח, נקבעו הרכב המדינות של הנבחרות והעמדות במשחק של הנציגים מהמדינות המשתתפות. ההכנות נערכו בכנס אינטרנט. בראש שמונה נבחרות החברוּת עמדו מאמנים צעירים: רנה למפרט (סלובניה), סטפן מקסימוביץ' (סרביה), ברנדון שבני (בריטניה), צ'ארלי סוי (סין), אנטולי צ'נטולייב (רוסיה), בוגדן קרולווצקי (רוסיה), אנטון איבנוב (רוסיה), אמה הנשן (הולנד). לילייה מאצומוטו (יפן), נציגה ממרכז העיתונות הבינלאומי של "כדורגל למען חברות", השתתפה גם היא בהכנות[20].

הזוכה בגביע העולם של "כדורגל למען חברות" לשנת 2017 הייתה הנבחרת הכתומה, אשר כללה מאמן צעיר ושמונה כדורגלנים מתשע מדינות: רנה למפרט (סלובניה), הונג ג'ון מרווין טו (סינגפור), פול פואיג אי מונטנה (ספרד), גבריאל מנדוסה (בוליביה), רוואן קזימוב (אזרבייג'ן), קרישימיר סטנימירוב סטנצ'ב (בולגריה), איוון אגוסטין קסקו (ארגנטינה), רומן הורק (צ'כיה), המזאן יוסוף נורי אלהוואט (לוב)[20].

בפורום הבינלאומי לילדים של "כדורגל למען חברות" נכחו ויקטור זובקוב (יו"ר מועצת המנהלים של גזפרום), פטמה סאמורה (המזכירה הכללית של פיפ"א), פיליפ לה פלוק (דירקטור מסחרי כללי של פיפ"א), ג'וליו בטיסטה (כדורגלן ברזילאי), איוואן זמורנו (חלוץ צ'ילאני), אלכסנדר קרז'אקוב (כדורגלן רוסי) ואורחים נוספים, אשר קראו לקידום ערכים חשובים בקרב הדור הצעיר[21].

בשנת 2017, השתתפו בפרויקט למעלה מ-600,000 איש, ויותר מ-1,000 ילדים ומבוגרים מ-64 מדינות השתתפו באירועי הגמר בסנקט פטרבורג[22].

כדורגל למען חברות 2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השישית של התוכנית החברתית הבינלאומית של "כדורגל למען חברות" נערכה בין 15 בפברואר ל 15 ביוני. אירוע הגמר נערך במוסקבה, לקראת טורניר בינלאומי מונדיאל 2018. בתוכנית לקחו חלק שחקני כדורגל צעירים ועיתונאים אשר ייצגו 211 מדינות ואזורי העולם[23].  הפתיחה הרשמית של התוכנית לשנת 2018 נערכה בהכנות הרשמיות באוויר של "כדורגל למען חברות"  ובהתאם לתוצאות נוצרו 32 נבחרות כדורגל בינלאומיות - נבחרות חברוּת.

בשנת 2018 בגדר המשימה האקולוגית, נבחרות החברות הבינלאומיות לכדורגל נקראו על שם מינים נדירים ובסכנת הכחדה:

 • הפיל האפריקני
 • כוח ענק
 • קוף קיפונג'י
 • צב ענק
 • צבי יחמורי
 • ברדלס
 • קרנף
 • מלאך ים
 • דוב קוטב
 • למור
 • דוב גריזלי
 • כריש לווייתני
 • עצלן תלת-אצבע
 • רב-פתן מלכותי
 • שימפנזה
 • גאביאל הודי
 • גורילה מערבית
 • נקר אימפריאל
 • סאיגה
 • קפוצ'ין לבן-חזה
 • קואלה
 • נמר סיבירי
 • זברת גרבי
 • אורנגאוטן
 • פנדה ענק
 • פינגווין מגלן
 • ג'ירף רוטשילד
 • לווייתן גדול-סנפיר
 • זאב טלוא
 • אריה
 • היפופוטם
 • אריה ים גלאפגוס

בנוסף, בגדר משימה אקולוגית, ב-30 במאי 2018, החלה לפעול פעילות בינלאומית Happy Buzz Day, מטרתה לקורא לקהילה הבינלאומית לתמוך בארגון הצלה של מינים נדירים והנמצאים בסכנת הכחדה. לפעילות זאת הצטרפו פרקים לאומיים ושמורות טבע של רוסיה וארצות הברית, נפאל ובריטניה. גם כן, בזמן אירוע הגמר של תוכנית "כדורגל למען חברות" במוסקבה, כל המשתתפים השתמשו באוטובוסים ידידותיים לסביבה שמונעים על ידי גז טבעי.

באליפות העולם "כדורגל למען חברות" 2018 לקחו חלק 32 נבחרות חברות. לראשונה בהיסטוריה של הפרויקט, פרשנות נעשתה על ידי פרשן צעיר מסוריה יזן טחה,[24] והשיפוט נעשה על ידי שופט צעיר מרוסיה, בוגדן בטלין[25].

הזוכה באליפות העולם של "כדורגל למען חברות" 2018, הייתה הנבחרת "שימפנזה", אשר כללה שחקני כדורגל צעירים מדומיניקה, סנט קיטס ונוויס, מלאווי, קולומביה, בנין והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. משתתף צעיר מסרנסק, ולדיסלב פוליאקוב, אימן את הנבחרת[26].

אירוע גמר של עונה שישית של התוכנית היה פורום ילדים בינלאומי "כדורגל למען חברות", אשר נרך ב 13 ביוני, במרכז אוקיינוגרפיה וביולוגיה ימית "מוסקבריום". נוכחו בו ויקטור זובקוב (יו"ר מועצת המנהלים של גזפרום), אולגה גולודץ (סגנית יו"ר ממשלת של הפדרציה הרוסית), איקר קסיאס (כדורגלן ספרדי, קפטן עבר של הנבחרת הלאומית), אלכסנדר קרז'אקוב (כדורגלן רוסי, מאמן נבחרת הנוער בכדורגל של רוסיה), ונציגי 54 שגרירויות מכל רחבי העולם ואורחים אחרים.

שחקני כדורגל צעירים הכי טובים של עונה שישית קיבלו פרס בעונה השישית: דאו קלנגה מבנזה מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (קשר הכי טוב), יאמיר אואורו מבנין (הקשר הכי טוב), איוון ולינקין מויילס (שוער הכי טוב) וגוסטבו סינטרה רוצ'ה מברזילMVP[27].

שיקאלי אסנסיון מארובה הוכרה כעיתונאית צעירה הכי טוב של תוכנית "כדורגל למען חברות" בשנת 2018. ילדה מנהלת בלוג, מעודדת את שאלת מודעות סביבתית בקרב בני נוער של אוקיאניה.[28]

גם כן בפורום הוצג ספר וסשן חתימות של אנאניה קמבודז', משתתפת מעונה קודמת[29]. לאחר הגמר של עונה חמישית של "כדורגל למען חברות" בשנת 2017, אנניה חיברה ספר "My journey from Mohali to St. Petersburg" על ניסיון ההשתתפות שלה כעיתונאית צעירה. היא סיפרה על תשעת הערכים של התוכנית, אשר עוזרים לשנות את העולם למקום טוב יותר.

14 ביוני, לאחר גמר של פורום ילדים בינלאומי "כדורגל למען חברות", כדורגלים עיתונאים צעירים השתתפו בפתיחת אליפות העולם מונדיאל 2018 ברוסיה. באצטדיון "לוז'ניקי" ילדים הרימו באופן חגיגי את הדגלים של כל 211 מדינות ואזורים, אשר לקחו חלק בתוכנית השנה הזאת[30]. לאחר מכן, משתתפים צעירים של "כדורגל למען חברות" צפו במשחק הפתיחה בין נבחרת רוסיה וערב הסעודית.

נשיא של הפדרציה הרוסית, ולדימיר פוטין, הזמין ליציע  שלואת השגריר הצעיר של "כדורגל למען חברות" מרוסיה אלברט זיננאטוב כדי לצפות ביחד במשחק הפתיחה. שם הייתה לו הזדמנות לשוחח עם אלוף העולם בכדורגל רוברטו קרלוס וגם כן כדורגלן ספרדי איקר קסיאס[31].

באירועי הגמר במוסקבה השתתפו מעל 1500 ילדים ובני נוער מ 211 מדינות ואזורים. באופן כללי בגדר העונה השישית, באזורים שונים בעולם אורגנו מעל 180 אירועים, בהם לקחו חלק מעל 240 אלף משתתפים[32].

בשנת 2018 נציגי הממשלה תמכו בפרויקט. סגן יו"ר שלטון של הפדרציה הרוסית אולגה גולודץ, קרא דברי ברכה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפני משתתפים ואורחים של פורום ילדים בינלאומי[33].

יו"ר שלטון של הפדרציה הרוסית דמיטרי מדבדב, שלח מכתב ברכה למשתתפים ואורחים של פורום ילדים בינלאומי "כדורגל למען חברות"[34].

נציג רשמי של משרד החוץ של רוסיה, מריה זכרובה, במהלך בריפינג ב 23 במאי הצהירה כי נכון להיום הקהילה העולמית רואה בתוכנית "כדורגל למען חברות" כרכיב הומניטרי חשוב מאוד של הפוליטיקה בינלאומית חברתית של רוסיה[35].

באופן מסורתי פיפ"א תמכה בתוכנית "כדורגל למען חברות". בארגון צינו כי באירועי הגמר במוסקבה לקחו חלק כ-5000 משתתפים ואחרים[36].

כדורגל למען חברות 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2019 אירועי מפתח של העונה השביעית "כדורגל למען חברות" יעברו במדריד מ 28 במאי ל 2 ביוני.  באופן מסורתי, הרכב של הקבוצות המשולבות נקבע במהלך הגרלה פתוחה - של נבחרות חברוּת בינלאומיות. באופן דומה לשנת 2018, בגדר המשימה האקולוגית, נבחרות נקראו על שם מינים נדירים ובסכנת הכחדה.[37]

פורום בינלאומי "כדורגל למען חברות" גם כן בעונה השביעית, יהיה אחד האירועים העיקריים. פורום 2019 הוא במה לדו-שיח בונה וחילוף ניסיון בין כדורגלנים, פוליטיקאים ונציגי ארגוני חברה וספורט. פורום מוקדש לדיון בשאלות הפיתוח של כדורגל בקרב ילדים ונוער בכל העולם.[37]

אליפות העולם בכדורגל למען חברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טורניר הכדורגל הבינלאומי לילדים נערך במסגרת התוכנית "כדורגל למען חברות". הנבחרות המשתתפות באליפות - נבחרות החברוּת - נוצרו בשלב ההכנות הפתוח[38]. הנבחרות מאורגנות לפי עיקרון הכדורגל למען חברות: ספורטאים ממגוון לאומים, מגדרים ויכולות גופניות משחקים באותה הנבחרת[39].

פורום הילדים הבינלאומי של כדורגל למען חברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפורום השנתי הבינלאומי לילדים של "כדורגל למען חברות", המשתתפים הצעירים בפרויקט דנים ביחד עם המבוגרים בקידום ובפיתוח של ערכי התוכנית ברחבי העולם. במסגרת הפורום, הילדים נפגשים ומשוחחים עם עמיתיהם ממדינות אחרות, כדורגלנים מפורסמים, עיתונאים ואישי ציבור, ומשרתים כשגרירים צעירים, אשר בעתיד ימשיכו ויקדמו באופן עצמאי את הערכים האוניברסליים בקרב חבריהם[40].

מרכז העיתונות הבינלאומי לילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד המרכיבים המיוחדים של תוכנית "כדורגל למען חברות" הוא מרכז עיתונות בינלאומי משלה לילדים[41]. המרכז אורגן לראשונה במסגרת התוכנית "כדורגל למען חברות" בשנת 2014. העיתונאים הצעירים במרכז העיתונות מכסים את אירועי התוכנית במדינותיהם: הם עורכים חדשות עבור גופי תקשורת ספורט מקומיים ובינלאומיים, ומשתתפים ביצירת חומרים עבור ערוץ הטלוויזיה של "כדורגל למען חברות", העיתון של "כדורגל למען חברות" ותחנת הרדיו הרשמית של התוכנית. מרכז העיתונות הבינלאומי לילדים מאחד בין הזוכים בתחרויות ארציות לעיתונאים צעירים וכן בלוגרים, צלמים וכותבים צעירים. העיתונאים הצעירים ממרכז העיתונות מציגים את חוויותיהם מהתוכנית, תוך יישום הפורמט של "ילדים מספרים על ילדים"[42][13].

יום הכדורגל והחברות הבינלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת התוכנית "כדורגל למען חברות", יום הכדורגל והחברות הבינלאומי נחגג ב-25 באפריל[43]. חג זה נחגג לראשונה בשנת 2014 ב-16 מדינות. ביום החג נערכו משחקי ידידות, אירועי פלאש מוב, מרתונים ברדיו, כיתות אמן, תוכניות טלוויזיה, שיעורי אימונים פתוחים ועוד[44]. למעלה מ-50,000 אנשים השתתפו בחגיגות.

בשנת 2015, יום הכדורגל והחברות נחגג ב-24 מדינות[45]. במסגרת הפסטיבל נערכו משחקי כדורגל ידידותיים ואירועים נוספים. בגרמניה, כדורגלנים מהמועדון שאלקה 04 ערכו אימון פתוח, סרביה אירחה תוכנית טלוויזיה, ואוקראינה - משחק בין נבחרת הצעירים של וולין לילדים שנרשמו במרכז של העיר לוטסק לשירותי רווחה עבור משפחות, ילדים וצעירים[45].

ברוסיה, יום הכדורגל והחברות נחגג ב-25 באפריל ב-11 ערים. משחקי כדורגל ידידותיים נערכו בערים ולדיווסטוק, נובוסיבירסק, יקטרינבורג, קרסנויארסק, ברנאול, סנקט פטרבורג וסרנסק, ברוח ערכי הליבה של התוכנית. בקרסנויארסק, סוצ'י ורוסטוב על הדון, נערך מרוץ חברות בהשתתפות נושאי לפידים ממרוץ הלפידים האולימפי בשנת 2014. במוסקבה, בתמיכת פדרציית הס[9]פורט לעיוורים, נערך טורניר שוויון הזדמנויות. ב-5 במאי, נחגג בניז'ני נובגורוד ובקאזאן יום הכדורגל והחברות.

בשנת 2016, יום הכדורגל והחברות נחגג ב-32 מדינות. ברוסיה, הוא נחגג בתשע ערים: מוסקבה, סנקט פטרבורג, נובוסיבירסק, ברנאול, בירוביג'אן, אירקוטסק, קרסנודאר, ניז'ני נובגורוד ורוסטוב על הדון. ניז'ני נובגורוד אירחה משחק ידידות לכדורגלנים צעירים מוולגה ניז'ני נובגורוד, ושחקנים בוגרים מהמועדון ערכו חימום ואימון עבור הילדים. במשחק ידידות בנובוסיבירסק, השתתפו ילדים נכים - בנבחרת ירמאק-סיביר באזור נובוסיבירסק[13].

בשנת 2017, יום הכדורגל והחברות נחגג ב-64 מדינות. כדורגלנים מפורסמים, בכלל זה המגן הסרבי ברניסלב איבנוביץ' והחלוץ ההולנדי דירק קאוט, השתתפו באירועים ברחבי העולם. ביוון נכח באירועים תאודורוס זגוראקיס, שזכה בגביע יורו 2004 עם הנבחרת הלאומית. ברוסיה, אירח המועדון זניט סנקט פטרבורג אימון מיוחד עבור זאחאר באדיוק, השגריר הצעיר של תוכנית "כדורגל למען חברות" בשנת 2017. במהלך האימונים, יורי לודיגין, השוער של זניט סנקט פטרבורג, נתן לזאחאר דירוג גבוה על יכולותיו, וחלק עמו סודות שוערים[19].

תשע ערכי "כדורגל למען חברות"[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הפורום הבינלאומי הראשון לילדים, אשר עבר בתאריך 25 במאי 2013, נציגים צעירים מבריטניה, גרמניה, סלובניה, הונגריה, סרביה, בולגריה, יוון ורוסיה ניסחו את שמונת ערכים הראשונית של התוכנית - חברות, שוויון, צדק, בריאות, שלום, נאמנות, ניצחון ומסורת - אשר הוצגו כמכתב פתוח. המכתב נשלח לראשי ארגוני ספורט בינלאומיים: הפדרציה הבינלאומית לכדורגל (FIFA), אופ"א (UEFA) והוועד האולימפי הבינלאומי. בספטמבר 2013, במהלך פגישה עם ולדימיר פוטין וויטאלי מוטקו, אישר ספ בלאטר את קבלת המכתב, והצהיר שהוא מוכן לתמוך ב"כדורגל למען חברות"[28].

בשנת 2015 הצטרפו לתוכנית החברתית הבינלאומית של "כדורגל למען חברות" מסין, יפן וקזחסטן, הציעו להוסיף ערך תשיעי - כבוד[46].

גביע תשעת הערכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גביע תשעת הערכים הוא פרס המוענק במסגרת התוכנית החברתית הבינלאומית לילדים של "כדורגל למען חברות". מדי שנה, הגביע מוענק על המסירות הגדולה ביותר לערכי הפרויקט: חברות, שוויון, צדק, בריאות, שלום, נאמנות, ניצחון, מסורת וכבוד. אוהדים מכל העולם משתתפים בבחירת המנצח, אולם ההחלטה הסופית מתקבלת על ידי המשתתפים המצביעים בפרויקט "כדורגל למען חברות". מועדוני כדורגל המחזיקים בגביע תשעת הערכים: ברצלונה (2015), באיירן מינכן (2016), אל וואדה (פרס מיוחד), ריאל מדריד (2017)[47].

צמיד החברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל הפעילויות בתוכנית "כדורגל למען חברות" מתחילות בהחלפת צמידי חברות, סמל לשוויון ולאורח חיים בריא. הצמיג עשוי משני חוטים בכחול ובירוק, וכל מי שחולק את ערכי התוכנית יכול לענוד אותו.

לדברי פרנץ בקנבאואר

"סמל התנועה הוא צמיד בשני צבעים, סמל פשוט ומובן ממש כמו הערכים של תוכנית הכדורגל למען חברות.

המשתתפים הצעירים בתוכנית קשרו צמידי חברות לידיהם של ספורטאים מפורסמים ואישים ציבוריים[48], בכלל זה: דיק אדבוקאט, אנטולי טימושצ'וק[49] ולואיס נטו, פרנץ בקנבאואר[50], לואיס פרננדס, דידייה דרוגה, מקס מאייר, פטמה סאמורה, לאון גורקה, דומניקו קרישיטו, מיצ'ל סלגאדו, אלכסנדר קרז'אקוב, פירוס דימאס, מיאודראג בוז'וביץ', אדלינה סוטניקובה, יורי קמנטס.  

פעילות המשתתפים בין העונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקני כדורגל צעירים מהתוכנית "כדורגל למען חברות" משתתפים במגוון אירועים מחוץ לעונה הרשמית. במאי 2013, ערכו שחקנים ממועדון הכדורגל לצעירים של מריבור (סלובניה) משחק צדקה ידידותי עם ילדים מקמבודיה[51]. ב-14 בספטמבר 2014 בסוצ'י, שוחחו משתתפים רוסיים מהתוכנית עם ולדימיר פוטין במהלך פגישה של נשיא רוסיה עם נשיא פיפ"א, ספ בלאטר[52]. ביוני 2014, הזמין נשיא צרפת פרנסואה הולנד את הנבחרת של טוורני, החברה בתוכנית "כדורגל למען חברות", אל ארמון האליזה, לצפייה במשחק במונדיאל 2014 בין צרפת לניגריה[53]. באפריל 2016, נפגש יורי ואשצ'וק, השגריר של התוכנית "כדורגל למען חברות" בשנת 2015, עם האיש הכי חזק בבלארוס, קיריל שימקו, ועם שחקני כדורגל צעירים מבאטה בוריסוב, לחלוק את ניסיונם מהשתתפות בפרויקט. יורי ואשצ'וק נתן לקיריל שימקו צמיד חברות סמלי, ובכך העביר אליו את השרביט לקידום עקרונות הפרויקט: חברות, צדק ואורח חיים בריא.  

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית "כדורגל למען חברות" זכתה במגוון תחרויות ובמספר פרסים רוסיים ובינלאומיים. בין השאר: "הפרויקטים החברתיים הטובים ביותר ברוסיה" בקטגוריה "פיתוח שיתוף בעולה בינלאומי", פרסי עט הזהב של האיגוד הבינלאומי של מתקשרים עסקיים (IABC) בקטגוריה "אחריות חברתית ארגונית" (2016)[54], פרסי Sabre בקטגוריה "הפרויקט החברתי הטוב בעולם" ( 2016), פרסי ה-Drum Social Buzz בקטגוריה "האסטרטגיה הבינלאומית הטובה ביותר" (2017)[54], פרסי ה-Internationalist לפתרונות שיווק דיגיטליים חכמים בקטגוריה "אסטרטגיית המדיה הטובה ביותר" (2017)[55], "קשת הזהב" בקטגוריה "הפרויקט החברתי הכי טוב ברוסיה"(2018), ו"קשת הזהב" בפרסי הגרנד פרי (2018).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Football For Friendship project returns". www.sportindustry.biz (באנגלית). 30 במרץ 2016. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 2. ^ Gazprom’s “Football for friendship 2014” | InSerbia Today, inserbia.info (בAmerican English)
 3. ^ Europe and Asia to Meet Within Football for Friendship International Children's Social Project of Gazprom, www.newswire.ca (באנגלית)
 4. ^ "Футбол для дружбы" 2018: объявлены имена участников программы от России!, www.sport-express.ru, ‏2018-04-25
 5. ^ 5.0 5.1 5.2 5.3 The International Children's Social FOOTBALL FOR FRIENDSHIP project press center, Young Football Players From 24 Countries of Europe and Asia Meet at Third International Children's Football for Friendship Forum, www.prnewswire.com (באנגלית)
 6. ^ "Franz Beckenbauer Kicks Off Gazprom’s ‘Football for Friendship’ Campa…". archive.is. 24 באפריל 2016. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 7. ^ ntv.ru, В Москве подвели итоги детского форума «Футбол для дружбы», НТВ (באנגלית)
 8. ^ Vladimir Putin und FIFA-Präsident Joseph S. Blatte bei “Football for Friendship” | Service - Epoch Times, ‏2015-05-22
 9. ^ 9.0 9.1 "Football for Friendship: Teaching values through football". euronews (באנגלית). 27 במאי 2014. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 10. ^ "Oltre 450 ragazzi riuniti da Gazprom in occasione del Secondo Forum Internazionale FOOTBALL FOR FRIENDSHIP - Lazionews.eu". Lazionews.eu (באיטלקית). 27 במאי 2014. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 11. ^ Lawless, Matt (5 באפריל 2016). "Bayern Munich legend Franz Beckenbauer reveals he's a Barcelona fan". mirror. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 12. ^ Beyond Sport, beyondsport.org
 13. ^ 13.0 13.1 13.2 Mosko, Alexey (1 ביוני 2016). "Gazprom brings soccer-crazy kids to Milan for UEFA Champions League final" (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 14. ^ Beyond Sport, www.beyondsport.org
 15. ^ International Children's Social FOOTBALL FOR FRIENDSHIP programme press center, Fourth International FOOTBALL FOR FRIENDSHIP Forum Brings Together Young Footballers from Three Continents, www.prnewswire.co.uk
 16. ^ "Football for Friendship: Syrian youth team make tournament debut in Milan". euronews (באנגלית). 31 במאי 2016. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 17. ^ (no title), Windsor Star (בAmerican English)
 18. ^ 18.0 18.1 Fifth Season of Gazprom's Football for Friendship International Children's Project Launched | Daily Herald, finance.dailyherald.com (בAmerican English)
 19. ^ 19.0 19.1 News Story, www.merrilledge.com
 20. ^ 20.0 20.1 Fifth Season of Gazprom#s Football for Friendship International Children#s, www.newswit.com
 21. ^ "Football brings kids together". euronews (באנגלית). 6 ביולי 2017. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 22. ^ "12-year-old S'porean boy wins global football tournament in Russia - Stomp". Stomp (באנגלית). 5 ביולי 2017. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 23. ^ "This time a defender from Bangladesh". The Daily Star (באנגלית). 4 במרץ 2018. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 24. ^ Шикарный футбол, крепкая дружба!, Советский спорт (ברוסית)
 25. ^ Их подружил футбол, Советский спорт (ברוסית)
 26. ^ Юный тренер из России стал чемпионом мира по "Футболу для дружбы", www.sport-express.ru, ‏2018-06-13
 27. ^ Шикарный футбол, крепкая дружба!, Советский спорт (ברוסית)
 28. ^ 28.0 28.1 Шикарный футбол, крепкая дружба!, Советский спорт (ברוסית)
 29. ^ Море счастья, дружбы и футбола!, www.sport-express.ru, ‏2018-06-29
 30. ^ Юные послы "Футбола для дружбы" приняли участие в церемонии открытия ЧМ-2018, Спорт РИА Новости, ‏20180615T2036+0300Z (ברוסית)
 31. ^ Юный посол "Футбола для дружбы" встретился с президентом России на ЧМ в Москве, www.sport-express.ru, ‏2018-06-21
 32. ^ Участники "Футбола для дружбы" из 211 стран и регионов прибыли в Москву, www.sport-express.ru, ‏2018-06-09
 33. ^ Владимир Путин поздравил участников программы «Футбол для дружбы», regnum.ru
 34. ^ Участникам и гостям Международного детского форума «Футбол для дружбы», government.ru (ברוסית)
 35. ^ Брифинг официального представителя МИД России М.В.Захаровой, Москва, 23 мая 2018 года, www.mid.ru (בru-RU)
 36. ^ FIFA.com, 2018 FIFA World Cup Russia™ - News - 211 countries and regions take part in the Sixth International Football for Friendship Children’s Forum - FIFA.com, www.fifa.com (בBritish English)
 37. ^ 37.0 37.1 Сегодня стартует седьмой сезон социальной программы «Футбол для дружбы», www.championat.com (ברוסית)
 38. ^ Chelsea foundation plays part in children forum, www.chelseafc.com (באנגלית)
 39. ^ Mosko, Alexey (30 במאי 2014). "Big football for little Europeans" (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 40. ^ FIFA.com (2 באוגוסט 2017). "Football and friendship, a perfect combination". FIFA.com (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 41. ^ Bu Domain Satılıktır..., www.habermonitor.com
 42. ^ "Mission XI Million picks Chandigarh girl Ananya Kamboj". The Financial Express (באנגלית). 28 במאי 2017. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 43. ^ Kids from 24 Countries in Europe and Asia are Celebrating International Day of Football and Friendship The Independent Singapore News, ‏2015-05-22
 44. ^ David Hills, Said & Done: David Cameron; Sepp in Sochi; and how to say sorry like you mean it, the Guardian, ‏2015-04-25 (באנגלית)
 45. ^ 45.0 45.1 Gazdyuk, Pavel (13 במאי 2015). "The International Day of Football and Friendship" (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 46. ^ Super User, В рамках программы «Футбол для дружбы» учрежден Кубок «Девяти ценностей», www.joblenobl.ru (בru-RU)
 47. ^ "F4F “Nine values cup” 2017 goes to Real Madrid". euronews (באנגלית). 17 ביולי 2017. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 48. ^ "Vitor Baia tips Portugal for 'special' World Cup in Brazil". Mail Online. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 49. ^ Второй международный детский форум «Футбол для дружбы» • НОВОСТИ В ФОТОГРАФИЯХ, ‏2014-12-23
 50. ^ Interview sends Megan Mackey to Champions League final, The Bolton News (באנגלית)
 51. ^ "Футбол для дружбы" шагает по планете, РБК
 52. ^ "Meeting with FIFA President Joseph Blatter". President of Russia (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 53. ^ "Mondial 2014. Hollande invite deux clubs amateurs à l'Elysée pour France-Nigéria". leparisien.fr (בצרפתית). 28 ביוני 2014. בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 54. ^ 54.0 54.1 t.akulov_63369 (31 באוגוסט 2017). "How to make kids voices to be heard globally?". The Drum Awards (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-3 במאי 2018. 
 55. ^ Internationalists Awards for Innovative Digital Solutions 2017, www.internationalist-awards.com