נשיא צרפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נשיא צרפת
Armoiries république française.svg
Francois Hollande 2015.jpeg
איוש נוכחי:
פרנסואה הולנד
מאז 15 במאי 2012
דרכי מינוי בחירה ישירה
תחום שיפוט צרפתצרפת  צרפת
מעון צרפתצרפתארמון האליזה, פריז
מושב המשרה צרפתצרפתפריז, צרפת
משך כהונה קצוב 5 שנים
ייסוד המשרה 20 בדצמבר 1848
איוש ראשון נפוליאון השלישי
http://www.elysee.fr/

שגיאות פרמטריות בתבנית:פוליטיקה של מדינות

פרמטרים ריקים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

סמל צרפת
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של צרפת

P blank.svg פורטל צרפת

נשיא הרפובליקה הצרפתיתצרפתית: Président de la République française) הוא ראש המדינה של צרפת. מקום העבודה של הנשיא הוא ארמון האליזה בפריז.

ארבע מחמש הרפובליקות הצרפתיות מאז המהפכה הצרפתית העמידו בראשן נשיא, ובכך הפכו את הנשיאות הצרפתית לעתיקה ביותר הקיימת באירופה. עם זאת, בכל אחת מהרפובליקות ניתנו לנשיא סמכויות אחרות, תפקידים אחרים, וחובות אחרות. כך, למשל, בימי הרפובליקה השלישית היה תפקידו של הנשיא בצרפת (בדומה לזה של נשיא מדינת ישראל), תפקיד טקסי בעיקרו, של ראש מדינה בתואר בעל סמכויות מצומצמות, כאשר עיקר הכוח ניתן לראש ממשלת צרפת.

כיום, בימי הרפובליקה החמישית, שחוקתה נתפרה למידותיו של שארל דה גול בימי משבר אלג'יריה שהביא להתמוטטות הרפובליקה הרביעית, לנשיא סמכויות נרחבות, אם כי עדיין עליו לקבל את הסכמת הפרלמנט למינויו של ראש הממשלה, דבר המביא למצב בו אם הרוב בפרלמנט אינו ממפלגתו של הנשיא, הנשיא ייאלץ למנות את ראש המפלגה היריבה לראש ממשלתו. מסיבה זו נחשב כיום המשטר בצרפת למשטר שאינו נשיאותי טהור, אלא שיטה מעורבת, נשיאותית ופרלמנטרית. ועדיין, הנשיא הוא הדמות הפוליטית המרכזית בצרפת, וכפי שכתב שארל דה גול בתארו את תפיסתו בדבר תפקידו של הנשיא הצרפתי, על ראש המדינה לגלם את "רוח האומה" כלפי פנים, ואילו כלפי העולם כולו עליו לספק "une certaine idée de la France" (מושג כלשהו לגבי מהותה של צרפת).

נשיא הרפובליקה מחזיק גם בתואר הנסיך השותף של אנדורה. נשיא צרפת הנוכחי הוא פרנסואה הולנד, שנכנס לתפקידו ב-15 במאי 2012.

בחירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז משאל העם על הבחירות הישירות לנשיא הרפובליקה הצרפתית בשנת 1962 הנשיא נבחר באופן ישיר בבחירות ארציות. מאז שנת 2000 משך הכהונה של הנשיא הורד משבע שנים לחמש.

כמו כן, קיימת מגבלה על משך הקדנציות של הנשיא, כך שהוא אינו יכול לכהן ביותר מ-2 קדנציות רצופות.

אחרי שינויים בחוק למודרניזציה בגופים השלטוניים של הרפובליקה החמישית ב-2008 הנשיא מוגבל לשתי קדנציות רצופות ובעצם הנשיא ז'אק שיראק והנשיא פרנסואה מיטראן הם היחידים שכיהנו בשתי קדנציות מלאות, שיראק היה נשיא במשך 12 שנה ומיטראן היה נשיא 14 שנים.

מועמד ראוי לתפקיד הנשיא זה מי שהצליח לאסוף חתימות תמיכה של 500 נבחרים פוליטיים (בדרך כלל זה ראשי ערים), אותם נבחרים יכולים לתמוך רק במועמד אחד. בצרפת יש 45,543 נבחרים פוליטיים, מתוכם זה 33,872 ראשי ערים.

המימון למסעי הבחירות מפוקחים ברמה גבוהה ומגיעים ל-20 מיליון אירו. יש איסור על פרסומות בטלוויזיה אך למועמדים נותנים זמן מסך.

נשיאי הרפובליקה החמישית של צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נשיא צרפת בוויקישיתוף


Flag of France.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא צרפת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.