כוויית קור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ידיים עם כוויות קור
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: נראה כמו תרגום מכונה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אצבעות הרגליים שלושה שבועות לאחר שנפגעו מכוויית קור

כוויית קור היא פגיעה ברקמות הגוף המתבטאת בצלקת ובנמק, הנובעת מחשיפה לקור קיצוני. האיברים הראשונים הלוקים לרוב בכוויות קור הם האיברים הבולטים והמרוחקים: האף, האוזניים והאצבעות. כוויית קור עלולה לגרום לאיבוד אותם איברים. בטמפרטורה נמוכה מ-15° מוצרים כלי דם קרובים לעור, במטרה לשמור על חום גוף כללי.

תסמינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איבוד הצבע של העור, יחד עם תחושת שריפה או עקצוץ של העור, אי תחושה או כאב עז. אם העצבים וכלי הדם ניזקו במידה רבה, נמק יכול להופיע, וקטיעת האיבר יכולה להיות דרושה. עור שלא מטופל לזמן מה, ונחשף לכווית קור יהפוך לשחור.

טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

במידה שעזרה רפואית נגישה, טיפול ראשוני יהיה העברת האדם לאזור חם, עטיפת האזור הנגוע בתחבושות ובגדים. אם יש היפותרמיה, יש לטפל בה קודם.

יש לשים את האזור הפגוע במים חמימים אך לא חמים, עד שהאזור נהיה רך והתחושה חוזרת. אחרי זה, יש לחבוש את האזור בתחבושות סטריליות, ולהגיע לעזרה רפואית.

אם זה סביר שאחרי הטיפול האזור יקפא שוב, אין לטפל, הקפאה שנייה תגרום נזק רב יותר מקיפאון ממושך.

טיפול מונע[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש להיות מודע לסיכונים, כמו קור קיצוני, רטיבות, רוחות חזקות, זרימת דם מוגבלת, היכולה להיגרם מבגדים או נעליים לוחצים, תנוחה לא נוחה, עייפות, עישון, שתיית אלכוהול או מחלות שמשפיעות על מחזור הדם, כמו סוכרת.

יש ללבוש בגדים מתאימים באזורים קרים, יש להגן על אזורים רגישים כמו ידיים בעזרת כפפות בלי אצבעות נפרדות, או כפות רגליים בעזרת שתי שכבות של גרביים, הפנימית כותנה והחיצונית צמר, וכובע צמר וצעיף בשביל הראש והאוזניים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.