אף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אף
Dog nose.jpg
שיוך איבר של יצורים חיים
אספקה עורקית עורק היתד והחך עריכת הנתון בוויקינתונים
תיאור ב המילון האנציקלופדי ברוקהאוס ואפרון עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
לטינית (TA98) nasus עריכת הנתון בוויקינתונים
טרמינולוגיה אנטומיקה A06.1.01.001 עריכת הנתון בוויקינתונים
TA2 (2019) 117 עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד MeSH A01.456.505.733 עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהה MeSH D009666 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0028429 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
אף אנושי
אצל בני אדם האף נמצא במרכז הפנים
אפים עם נזמים

האף הוא איבר ההרחה אצל היונקים. בבני אדם האף נמצא במרכז הפנים, אך ברוב היונקים הוא נמצא בקצה העליון של חוטם מוארך. האף מכיל את הנחיריים, המסייעים לשאיפה ונשיפה של אוויר עבור מערכת הנשימה. האף בנוי מסחוס המכוסה בעור, ומחולק לשני מדורים על ידי מחיצת האף.

איבר הרחה/טעימה נוסף נמצא בתקרת הפה של יונקים רבים, והוא קרוי "איבר יעקובסון".

מבנה ופעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לתפקידו בהרחה, האף מכיל גם שערות המסננות חלקיקים הנישאים באוויר ומונעים מהם להגיע לריאות. בתוך האף ומאחוריו מצויים קרום רירי והסינוסים. מאחורי חלל האף האוויר עובר ללוע, אשר משותף גם למערכת העיכול ומשם מתפזר במערכת הנשימה. בתוך חלל האף, האוויר עובר דרך מסננים הנקראים קונכיות האף (turbinates) אשר מאטות את התנועה שלו ומכוונות אותו לעבר תאי רירית הנקראת olfactory epithelium אשר קולטים את מולקולות הריח על ידי רצפטורים ייעודיים ומעבירים אותות חשמליים למוח.

בהיותו תווך בין הגוף לעולם החיצוני, האף והמבנים האנטומים הסמוכים אליו מבצעים תפקידים נוספים הקשורים לאוויר העובר דרכו, כגון הגברת הלחות וסינון של אוויר הנכנס אליו, ואיסוף לחות מאוויר אשר ננשף החוצה (תהליך היעיל במיוחד בגמלים).

במהלך האבולוציה השתנתה המורפולוגיה של האף במחלקות השונות. אצל הלווייתנאים האף הוא בסך הכול זוג נחיריים בקצה הראש, המאפשרים נשימה גם כאשר רוב האף נמצא מתחת למים. אצל הפילים, לעומת זאת, האף התפתח לחדק: איבר ארוך ושרירי המאפשר תמרון רב. מתחת לאפם של חלק מהיצורים קיים גם הפילטרום (יש גם שקוראים לו סוגי) הוא השקע שמתחת לאף שהוא "מעין צלקת" מתהליך הלידה.

סכנות בריאותיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל הצורה המיוחדת שבה מגיע הדם לאזור האף, קיימת סכנה לזיהומים נסיגתיים מאזור האף יתפשטו למוח. בשל כך, האזור בין קצוות הפה לגשר האף, כולל האף והלסת העליונה, מוכר כ"משולש הסכנה" בפנים.

השימוש באף לניווט[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל בני האדם קיימות כמויות קטנות של מגנטיט באף, המצויות בעצם האתמואידית. ייתכן שחלקיקים אלה יכולים להוות מעין מצפן בסיסי אשר יכול לשמש לניווט לפי השדה המגנטי של כדור הארץ. יכולת זו שנויה במחלוקת רבה, אך היו מחקרים שהראו שאנשים מסוימים מצליחים לכוון את עצמם בכיסוי עיניים לכיוון הקוטב הצפוני, בדיוק מסוים.

אף בבן אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אצל בן אדם יש כ-5 מיליון קולטי ריח והוא יכול להבחין בין טריליון ריחות שונים. האף הממוצע של הגבר גדול מהאף הממוצע של האישה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לחצו כדי להקטין חזרה
קנה הנשימהושטמכסה הגרון (אפיגלוטיס)מכסה הגרון (אפיגלוטיס)עצם הלשוןעצם הלשוןלשוןלועפהנחירפהאףהחך הקשההחיך הרךמוחMouth anatomy-he.svg
לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

דרכי הנשימה העליונות באדם. למידע על איבר, לחצו עליו