ללא כותרת (513)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ללא כותרת
אלימה 513.jpeg
צייר אלימה
תאריך יצירה 1998
טכניקה וחומרים הדפס רשת
ממדים בס"מ 56 אורך × 76 רוחב
מפעל מייצר סדנת ההדפס ירושלים
מספר יצירה 513 (מספר אמן)
DR.625 (מספר סדנה)

"ללא כותרת (513)" הוא הדפס מאת הציירת הישראלית אלימה.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההדפס נוצר בטכניקה של הדפס רשת בסדנת ההדפס ירושלים במהדורה של 150 עותקים והודפס על ידי איתן הורוביץ. הוא הוכן עבור אלבום של הדפסים שהפיק בנק דיסקונט. המספר '513' מציין את מספר העבודה בקטלוג יצירותיה של האמנית.

הוא שייך לתקופתה המאוחרת של האמנית, שהחל בשנות ה-80 של המאה ה-20. אז, החלה אלימה לשלב בעבודותיה דימויים פיגורטיביים יותר, המוקפים במסגרת כחולה. ההדפס הוא תיאור נוף בעל שני מישורים, שבמרכזו עץ המטיל צל כבד על האדמה. בראיון (1990) העידה אלימה כי תיאורי הנוף ביצירתה אינם הפשטה של מקום ספציפי, כי אם תמצות של כמה תיאורי נוף. "ייתכן שאני עדיין מחפשת את השדה האחד, שהוא תמצות כל השדות", העידה.[1].

המסגרת הכחולה שבעבודה זו ובאחרות איננה, על כן, "חלון" למציאות, כי אם מרחב שבו ממוקמת הקומפוזיצה, שבו האמנית הניחה "דברים בסדר בתוך מסגרת". למרות שהבחירה בצבע הכחול הייתה קשורה לתכונות הפיזית של הצבע[2], האמנית הודתה כי הוא בעל מטענים סמנטיים הקשורים לילדותה ונעוריה.

תצלום העבודה מופיע בקטלוג התערוכה "אלימה: בין מסגרת לחלון" (2009), שהוצגה במוזיאון תל אביב לאמנות.[3]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מאור, חיים, ראיון עם אלימה, סטודיו, גיליון מס' 12, יוני 1990. מודפס בתוך: טוביה בונה, מרים (אוצרת), אלימה: הדפסים, המוזיאון לאמנות ישראלית, רמת גן, 1990
  2. ^ "צבע שמושפע מצבעים אחרים ולא משפיע עליהם", ראו: מאור, חיים, ראיון עם אלימה, סטודיו, גיליון מס' 12, יוני 1990. מודפס בתוך: טוביה בונה, מרים (אוצרת), אלימה: הדפסים, המוזיאון לאמנות ישראלית, רמת גן, 1990.
  3. ^ שפירא, יניב (עורך), אלימה: בין מסגרת לחלון, מוזיאון תל אביב לאמנות, תל אביב, 2009