לדלג לתוכן

לפרויג

לפרויג
Laphroaig

ארובה במזקקת לפרויג המשמשת להפסקת ההלתתה
סוג ויסקי מהאי איילה
אחוז אלכוהול 40
מוצא סקוטלנדסקוטלנד סקוטלנד
מועד הכנה ראשוני 1815
צבע חום

לפרויג או לאפרויגאנגלית: Laphroaig) הוא ויסקי סינגל מאלט המיוצר באי איילה שנמצא במערב סקוטלנד.

בתהליך הייצור, שלב ההלתתה מופסק באמצעות עשן. בדומה לסוגים אחרים של ויסקי מהאי איילה, מוסיפים לחומרי הבעירה של האש כבול מקומי מהאי, אשר נותן את הטעם האופייני של כבול עשיר במלח ויוד מאצות ים. הלפרויג הוא אחד מסוגי הוויסקי בהם טעמו של הכבול עשיר ביותר ביוד ומלח ים, וכנראה שהוא גם הוויסקי המעושן ביותר. בעבר היה יישון הוויסקי בחביות מתבצע בקרבה לים, זאת כי נאמר שסביבה זו מוסיפה לטעם ולארומה של הוויסקי מעין מליחות ים. למרות זאת, כמו רוב מותגי הוויסקי באי איילה בימינו, מתיישן הוויסקי במחסנים ביבשת ולא על האי. הטעמים המיוחדים מגיעים מהעישון הכבד של הלתת ומהמים העשירים שבהם עושים שימוש במזקקה, לאחר שזרמו דרך מרבצי הכבול העשירים שמצפון למפרץ המזקקה.

ויסקי זה הוא ככל הנראה הוויסקי הסקוטי המעושן ביותר (כ-60 חלקים למיליון) ואיתו באותה נשימה נספרים בדרך כלל שכניו לחוף וגם לרמת העישון המאלטים של מזקקות לגבולין וארדבג ברמות עישון דומות ובעלות טעם כבול ייחודי לאיילה.

בשל טעם היוד החזק במשקה, הוא שווק כבעל תכונות רפואיות והיה הוויסקי היחידי שיובא ונמכר חוקית בתקופת היובש בארצות הברית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזקקת לפרויג (משמעות השם לפרויג בגאלית סקוטית היא "החלל היפהפה ליד המפרץ הרחב") נפתחה לראשונה בשנת 1815 על ידי האחים אלכס ודונלד ג'ונסטון. האחים ג'ונסטון היו מומחי ערבוב ויסקי (או בקיצור McCrae's) השייכים לשבט מקדונלד. האחים ג'ונסטון שינו את שמם לאחר כישלון המרד היעקוביטי והתיישבו על האי איילה. המזקקה נוהלה על ידי משפחת ג'ונסטון עד לשנת 1887 ולאחר מכן הועברה הבעלות על המזקקה למשפחת הנטר. משפחת הנטר ניהלה את המזקקה עד לשנת 1954 על ידי לן הנטר. לאחר מותו של לן הנטר (שלא היו לו ילדים), הבעלות על המזקקה הועברה לאחד ממנהליה, בסי ויליאמסון.

לאחר מכן המזקקה נמכרה לארגון ללונג ג'ון ב-1960 והפכה לחלק מתאגיד ענק, "אלייד דומיק" (Allied Domecq). בשנת 2005 נרכשה החברה שוב על ידי תאגיד הענק "פורצ'ן ברנס".

מאז 1994 היה לפרויג הוויסקי הראשון בעל התוית "Royal Warrant" (בתרגום חופשי: יקיר המלך) שקיבל באצולה מהנסיך מוויילס אשר הכריז כי לפרויג 15 הוא המשקה האהוב עליו מכל, במהלך סיורו במזקקה. מזקקות אחרות שזכו לתוארי כבוד כגון "by royal appointment" גם הוסיפו את התואר לשמן (רויאל בראקלה ורויאל לוכנגר).

מותגים נמכרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • לפרויג 10 (Laphroaig 10 Years Old) - ויסקי אשר יושן בחביות עץ אלון במשך 10 שנים וטעמו מעושן, כבול וקצת מלוח יחסית לגילו. [40% אלכוהול]. בשנת 2005 אחוז האלכוהול של המותג לפרויג 10 ירד מ-43% אלכוהול ל-40%, כנראה מטעמים מסחריים.
  • לפרויג 10 חוזק חבית (Laphroaing 10 YO - original cask strength) - ויסקי אשר יושן בחביות עץ אלון במשך 10 שנים. מה שמיוחד בוויסקי זה שלפני הבְקבוק אין מוהלים אותו במים כדי לדלל את כמות אלכוהול אלא מבקבקים אותו כפי שהוא, מה ששומר על הטעם הגולמי של הוויסקי ונותן ארומטיות ועישון כבד וטעם כבול דומיננטי. [55.7% אלכוהול]
  • לפרויג 15 (Laphroaig 15 Years Old) - ויסקי אשר יושן בחביות עץ אלון במשך 15 שנים וטעמו מתקתק ומועשן וכבול וגם כן קצת מלוח. [43% אלכוהול]
  • לפרויג חבית 'רבע' (Laphroaig Quarter Cask) - ויסקי זה יושן בחביות קטנות במיוחד כדי לקבל יותר מטעם העץ השרוף. הוא מבוקבק ב-48% אלכוהול, ולא מצוין על הבקבוק "חוזק חבית" או שנות יישון. מדובר בוויסקי המשלב כמה סוגי לפרויג ביישון שונה שמקבלים את הגימור הרצוי ביישון בחבית רבע, בה שטח הפנים שנפגש עם הכהיל גבוה בהרבה. כמו ויסקי בחוזק חבית, ויסקי זה אינו עובר סינון בקירור. מותג זה מופק במטרה לשחזר את טעמו של הוויסקי כפי שייוצר בתחילת המאה ה-20.

מותגים לאספנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • לפרויג 30 "נדיר מאוד" (Laphroaig 30 YO "Extremely Rare") - ויסקי אשר יושן בחביות עץ אלון במשך 30 שנים וגם כן לא נמהל במים (חוזק חבית). [48.7% אלכוהול]
  • לפרויג 40 (Laphroaig 40 YO) - ויסקי אשר יושן בחביות עץ אלון במשך 40 שנה ולא נמהל במים (חוזק חבית). עד כה לפרויג 40 הוא הוויסקי הזקן ביותר שנוצר על ידי מזקקת לפרויג. [42.2% אלכוהול]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לפרויג בוויקישיתוף