מאיה (מיתולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מאיה (Μαία) , במיתולוגיה היוונית היא הבכירה שבפליאדות, שבע בנות אטלס ופלאיונה. היא ואחיותיה, שנולדו בהר קילנה שבארקדיה, נקראות לעתים אלות ההר. מאיה הייתה המבוגרת, היפה והביישנית שבהן. היא גם אלת השדות.

הרמס ומאיה. פרט מציור על אמפורה אטית, 500 לפנה"ס לערך.

במערה שבקילנה הרתה מאיה לזאוס וילדה את האל הרמס. סיפור המעשה מגולל בהימנון ההומרי להרמס.‏[1] לאחר הלידה עטפה מאיה את התינוק בשמיכות ונשכבה לישון. העולל, שהתפתח במהירות, זחל אל תסאליה, ועם רדת הלילה של יומו הראשון הספיק לגנוב את בקרו של אפולון ולהמציא את הלירה (כלי נגינה המזכיר את הנבל). מאיה סרבה להאמין לאפולו כי בנה הוא הגנב, אך זאוס קיבל את דבריו. לבסוף הסכים אפולו להחליף את הבקר בכלי הנגינה.

מאיה גידלה גם את התינוק ארקאס כדי להגן עליו מפני הרה, אשר הפכה את אמו קליסטו לדובה.

מקבילתה הרומאית היא מאיה מאייסטאס (Maia Maiestas), הנקראת גם פאונה (Fauna), אופס (Ops) והאלה הטובה (Bona Dea). האלה מאיה הרומאית היא אלת האביב והפריון, על שמה נקרא חודש מאי, שהימים הראשון והחמישה-עשר בו הוקדשו לה. מאיה נקשרה גם לאל וולקן, ובראשון בחודש הקריב כהן וולקן לכבודה חזירה הרה, קורבן הראוי לאלת אדמה כמו "האלה הטובה". האלה מאיה הייתה אלת נשים בלבד, וגברים לא הורשו להיכנס למקום הפולחן שלה.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שירים הומריים - הימנונות / אפיגראמות / מלחמת הצפרדעים והעכברים. תרגם מיוונית שלמה שפאן. ירושלים, מוסד ביאליק, תשט"ז-1956.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אל הרמס, שורות 3-12.