אטלס (מיתולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אטלס נושא את כיפת השמים על כתפיו

במיתולוגיה היוונית, אטלסיוונית Άτλας: "זה שהעז או סבל") הוא בנם של הטיטאנים יאפטוס ואסיה, ואחיהם של פרומתאוס, אפימתאוס ומנויטיוס. בשל מלחמתו לצד הטיטאנים נגד אלי האולימפוס, העניש אותו זאוס בנשיאת הנטל של כיפת השמים על כתפיו. אטלס נהפך לאבן על ידי פרסאוס בעזרת הראש של מדוזה, במקום שבו עומדים כיום הרי האטלס. הוא ידוע גם בתור המלך של אטלנטיס.

כחלק מ-12 המטלות שלו, רימה הגיבור הרקולס את אטלס כדי שישיג לו את התפוחים הזהובים של ההספרידות (בנותיו של אטלס, נימפות ששמרו על המטע של הרה. התפוחים מקנים חיי אלמוות לכל מי שאוכל אותם), בכך שהבטיח להחזיק את השמים לזמן קצר. כשחזר אטלס עם התפוחים, הוא החליט לא לקחת את השמים בחזרה מהרקולס. הרקולס רימה אותו בכך שהסכים לתפוס את מקומו, אם הוא רק יחזיק את השמים לרגע בזמן שהוא מסדר את הגלימה שלו כריפוד לכתפיים. אטלס הסכים והרקולס עזב.

רבים שוגים וחושבים שאטלס מחזיק על כתפיו את הגלובוס, מהסיבה הפשוטה שספרי המפות נקראים אטלס, או מפני שהמשא שעל כתפיו דומה לגלובוס, אבל בתקופת המתולוגיה היוונית כלל לא ידעו שכדור הארץ הוא עגול. האמת היא, שעונשו על השתתפותו במרד הטיטאנים היה "ללכת לצוק גבוה שבמזרח ולשאת על כתפיו את השמיים" ולא את הגלובוס.

אטלס הוא סמל שכיח בתרבות המערבית לסיבולת ואיפוק. בתיאורים מודרניים, הוא נראה לעתים קרובות כורע על ברך אחת ותומך בגלובוס עגול ענקי על גבו וכתפיו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]