אטלס (מיתולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אטלס נושא את כיפת השמים על כתפיו

במיתולוגיה היוונית, אַטְלָסיוונית Άτλας: "זה שהעז או סבל") הוא טיטאן, אשר נלחם לצד קרונוס במלחמה נגד האלים היווניים, ידוע בעונשו שבא אחר כך. הוא ידוע גם בתור המלך של אטלנטיס. אטלס הוא סמל שכיח בתרבות המערבית לסיבולת ואיפוק. בתיאורים מודרניים, הוא נראה לעתים קרובות כורע על ברך אחת ותומך בגלובוס עגול ענקי על גבו וכתפיו.

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אטלס הוא בן הטיטאנים יאפטוס ואסיה, ואחיהם של פרומתאוס, אפימתאוס ומנויטיוס. הוא אחיינו של מלך הטיטאנים קרונוס ובן דודו של מלך האלים זאוס. יחסית לבן לדור הצעיר של משפחת הטיטאנים, הוא קיבל תהילה גדולה מאוד בין בני משפחתו, יותר חשובה אף משל אביו.

המלחמה נגד האלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דודו של אטלס, קרונוס, נישל את אביו אורנוס ממקומו כשליט היקום לאחר שזה כלא את אחיו המפלצתיים (הקיקלופים ובעלי מאה ידיים), אך הם נשארו בכלא בכל זאת. קרונוס נמרד על ידי ילדיו, שבראשם זאוס. אטלס היה צריך להיות כמו טיטאנים בני דורו האחרים, אשר היו חיילים טיטאנים רגילים במלחמה, אולם אטלס היה החייל המתקדם שבהם. קרונוס לא היה יכול לבחור סגן בחמשת אחיו האחרים עקב העובדה שהבכור, אוקיינוס, היה נייטרלי במלחמה וארבעת האחרים ניהלו את המערכות השונות במלחמה בארבעת הכיוונים. קרונוס החליט לבחור את אטלס. זאוס שחרר את דודיו המפלצות ובעזרתם הביס את קרונוס, אטלס והטיטאנים.

עונשו וגורלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל מלחמתו לצד הטיטאנים נגד אלי האולימפוס, העניש אותו זאוס בנשיאת הנטל של כיפת השמים על כתפיו. רבים שוגים וחושבים שאטלס מחזיק על כתפיו את הגלובוס, מהסיבה הפשוטה שספרי המפות נקראים אטלס, או מפני שהמשא שעל כתפיו דומה לגלובוס. האמת היא, שעונשו על השתתפותו במרד הטיטאנים היה "ללכת לצוק גבוה שבמזרח ולשאת על כתפיו את השמיים". אטלס נהפך לאבן על ידי פרסאוס בעזרת הראש של מדוזה, במקום שבו עומדים כיום הרי האטלס.

אטלס והרקולס[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מ-12 המטלות שהוטלו על הגיבור הרקולס הוא הונה את אטלס בכך שהבטיח לשאת את השמיים במקומו של אטלס, כדי שזה יסייע לו להשיג את התפוחים הזהובים של ההספרידות, בנותיו של אטלס, נימפות ששמרו על המטע של הרה. התפוחים מקנים חיי אלמוות לכל מי שאוכל אותם. כשחזר אטלס עם התפוחים, הוא החליט לא לקחת את השמים בחזרה מהרקולס. הרקולס רימה אותו ואמר שהוא מוכן להמשיך למלא את מקומו, אם אטלס יחזיק את השמים רק לרגע בזמן שהוא מסדר את הגלימה שלו כריפוד לכתפיים. אטלס הסכים והרקולס עזב עם התפוחים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]