מגן חום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מגן חום הוא גוף שנועד להגן על חומר מפני חום גבוה ממקור חיצוני כלשהו. מגן החום מגן באמצעים שונים: הוא מתכלה, משקף או פשוט סופג את החום. מגן החום משמש לפעמים בשביל לבקר את פליטת החום של החומר.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיסות חלל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגן החום המתכלה של תא הפיקוד במשימת אפולו 12 (לאחר המשימה) בתצוגה במרכז התעופה והחלל של וירג'יניה.
מגן החום האירודינמי במעבורות החלל האמריקניות היה סופח את החום אל תוך האריחים מהם הורכב.

חללית הבאה לנחות על כוכב לכת בעל אטמוספירה, כמו כדור הארץ, מאדים או נוגה, ברוב המקרים מתקרבת אליו במהירות גבוהה ומסתמכת על החיכוך עם האטמוספירה שיאט אותה ובכך נחסך הצורך להשתמש בטילים רקטיים. תופעת הלוואי של שיטה זו היא שהחום האדיר הנוצר מהחיכוך יכול להיות הרסני. לשם כך נועד מגן החום האירודינמי. מגן החום האירודינמי מורכב משכבות הגנה מחומרים מיוחדים. ישנם שני סוגים בסיסיים של מגני חום אירודינמיים הנמצאים בשימוש:

  • מגן חום מתכלה מורכב משכבה של שרף פלסטי; חלקו החיצוני מתאדה והופך לגז ובאמצעות הסעה נושא את החום משם והלאה. מגני חום כאלו היו בשימוש בחלליות מרקורי, ג'מיני ואפולו.
  • מגן סופח חום מבודד באמצעות ספיחת החום ופליטת חלק ממנו בצורת קרינה. סוג זה של מגן חום היה בשימוש במעבורות החלל ונבנה מאריחי קרמיקה שהורכבו על רוב שטחה של המעבורת. במקומות בהם היה החום קיצוני ביותר, כגון בקדמת הכנפיים ובחרטום המעבורת, השתמשו בפחמן מחוזק בסיבי פחמן (RCC).

בחלק מהחלליות משמש מגן החום כדי להגן על מכלי הדלק ועל ציוד נוסף מהחום הנוצר בבעירת מנוע רקטי גדול. מגני חום כאלו היו בתא השירות בחללית אפולו וברכב הנחיתה הירחי.

כלי רכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוב כלי הרכב נמצאים מגני חום, מבודדים, שתפקידם הוא להגן על רכיבים ברכב מחום המנוע. מלבד הגנה על רכיבים, מגן החום יכולים לתרום להפחתת הטמפרטורה תחת מכסה המנוע.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מגן חום בוויקישיתוף