מודל הסלמת הקונפליקט של פרידריך גלזל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מודל הסלמת הקונפליקט של פרידריך גלזל נועד לסייע להתמודד עם קונפליקט, באמצעות זיהוי השלבים השונים בהם הוא שורה. המודל מתאר תשעה שלבים. בניגוד שיצר קורט ר. שפילמן, [1] המבחין בחמישה שלבים של הסלמה. תשעה השלבים מחולקים לשלוש רמות, שכל אחת מהן מחולקת חלוקה נוספת- ל 3.

רמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלזל טוען שהסלמה איננה עליה אלא ירידה, אל מחוז בו שולטים יצרים שאינם מצייתים למאמצי בעליהם לשלוט בהם או לרסנם. [2] בשלב הראשון של הסכסוך, עדיין שני הצדדים יכולים להרוויח מכך שהם מצאו פתרון (win -win). ברמה השנייה צד אחד מנצח וצד שני מפסיד (מנצח - מפסיד), ברמה השלישית שני הצדדים מפסידים (מפסידים - מפסידים).

תשעת השלבים של הסלמה בסכסוך

מודל זה מאפשר לנתח סוגי קונפליקטים: למשל גירושין, קונפליקטים בין עמיתים, מריבות בין ילדים, ואף קונפליקטים בין מדינות.

רמה 1 (Win -Win) מנצח-מנצח[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלב 1 - מתח

עימותים מתחילים במתיחות, למשל מתח הנובע מדיעות חלוקות. זוהי תופעה שכיחה ואינה נתפסת כתחילת עימות. עם זאת, אם העימות נועד להיווצר, כל צד יתחפר בעמדתו.

לסכסוך יכולות להיות סיבות עמוקות יותר.

שלב 2 - דיון

כל אחד מנסה למצוא את האסטרטגיה שתאפשר לו לשכנע את הצד השני בצדקתו. חילוקי דעות הופכים למחלוקת. הצדדים מפעילים לחצים זה על זה והחשיבה הופכת להיות במונחים של 'שחור ולבן'.

שלב 3 - פעולות במקום מילים

הצדדים לסכסוך מגבירים לחץ, כל אחד משמיע את עמדתו אך הדיונים מנותקים. לא מתקיימת עוד תקשורת מילולית והסכסוך מתגבר. האהדה שהייתה ל"הם", נעלמת.

רמה 2 (Win - Lose) אחד מנצח ושני מפסיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלב 4 - קואליציות

הסכסוך מחריף, כל אחד מנסה לגייס אוהדים. היות אדם בצדך, מאפשר לך לגנות את היריב. יהא הנושא אשר יהיה: צריך לנצח כדי שהיריב יפסיד.

שלב 5 - איבוד צלם

משמיצים את היריב ומאבדים את האמון בו. איבוד צלם פירושו-איבוד אמינות מוסרית.

שלב 6 - איומים

בבקשו לשלוט, כל צד מאיים על השני. אחד מאיים, בדרישה שאם לא תקוים הוא ינקוט בסנקציה. למשל דרישה (שטח שנמצא במחלוקת, שחרור שבויים ועוד) ש"אחרת אני אפוצץ את הבניין הראשי שלך" הוא מלווה את דבריו בהצגת האמצעים (מראה את חומר הנפץ). הפרופורציות קובעות את אמינות האיום.

רמה שלישית (Lose – Lose) שני הצדדים מפסידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלב 7 - העיקר לפגוע

אדם מפעיל את האמצעים העומדים לרשותו כדי לפגוע ביריבו. היריב לא נחשב בעיניו אנושי. מעתה ואילך, אפילו הפסד אישי ייחשב כרווח, אם הנזק ליריב גדול יותר.

שלב 8 - השמדה

יש לחסל את היריב -בכל דרך שהיא.

שלב 9 - תמות נפשי עם פלשתים

מנקודה זו אני מוכן להפסיד הכל העיקר להביס את יריבי, גם אם הדבר יגרור את מותי

אסטרטגיות למיתון הסלמה ופתרון קונפליקטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המודל מתאר כיצד שני צדדים בסכסוך מתנהגים. הפתרונות לא מכוונים לתת מתכונים לביטול ההסלמה בצורה ישירה [3] במיוחד כאשר לשני הצדדים לסכסוך נראה כי לא קיימת אפשרות להפוך את המצב (למשל מעשה אגרסיבי בשטח המדינה, הפרדת הילד מההורה השני, ביטול אזרחות, הטיית מכרז וכדומה), או כאשר צד אחד בוחר בהסלמה כתכסיס אסטרטגי. אלא, כדי למתן את ההסלמה או אפילו להשיג דה-הסלמה מייעד Glasl את האסטרטגיות שיכולות להועיל בשלבי ההסלמה השונים:

 • שלב 1–3: גישור
 • שלב 3–5: תהליכים מונחים
 • שלב 4–6: ליווי מקצועי בתהליכים סוציו -תרפואתיים
 • שלב 5–7: תיווך
 • שלב 6–8: בוררות, תביעה משפטית
 • שלב 7–9: התערבות בכפייה

היכולת לזהות בצורה נייטרלית וללא שיפוטיות מהם הכוחות שמזינים את הקונפליקט, מהווה מעלה טובה אצל מנהלים, יועצים ועובדים סוציאליים.

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פרידריך גלסל: ניהול קונפליקטים. Ein Handbuch für Führungskräfte, Beraterinnen und Berater. האופט, ברן 9. א. 2009,ISBN 978-3-258-07556-3 .
 • Alexander Redlich: Konfliktmoderation in Gruppen (with Lehrfilm auf DVD). ווינדמולה, המבורג 7. א. 2009,ISBN 978-3-937444-18-5 .

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Kurt R. Spillmann und Kati Spillmann: Feindbilder. Entstehung, Funktion und Möglichkeiten ihres Abbaus. In: Zürcher Beiträge zur Sicherheitspolitik und Konfliktforschung Nr. 12, 1989, S. 19 ff
 2. ^ "Konflikteskalation: Wie die Unversöhnlichkeit stufenweise wächst". Umsetzungsberatung.de. נבדק ב-2017-07-20.
 3. ^ "Die neun Stufen der Konflikteskalation nach Glasl / Konflikteskalation / Krieg / Kriegsgeschehen verstehen / Kriege / Materialien / Home - Institut für Friedenspädagogik Tübingen e.V". Friedenspaedagogik.de (בגרמנית). נבדק ב-2017-07-20.