מוזיאון איי פוקלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מוזיאון איי פוקלנד מאז שנת 2014
בית בריטניה, מבנה המוזיאון קודם לשנת 2014

מוזיאון איי פוקלנדאנגלית: Falkland Islands Museum) הוא מוזיאון הממוקם באתר המספנות ההיסטורי שבעיר סטנלי, בירת איי פוקלנד, בדרום האוקיינוס האטלנטי .

המוזיאון מנוהל על ידי קרן מוזיאון איי פוקלנד והקרן הלאומית (the Falkland Islands Museum and National Trust).

המוזיאון מציג את ההיסטוריה של ההתיישבות באיים, ואת החי והצומח של איי פוקלנד, וכן המוזיאון מטפל בשימור והגנה על מבנים בעלי חשיבות ארכאולוגית והיסטורית באיי פוקלנד[1].

במוזיאון למעלה מ-5,000 מוצגים, ובהם תצלומים, סרטים, אפמרה, וכן הקלטות של עדויות חיות[2] של תושבי האיים[3].

המוזיאון הוא אחד מאתרי התיירות המרכזיים של העיר סטנלי[4].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון להקים מוזיאון באיים, הועלה בראשית המאה ה-20 על ידי הגברת אולארדייץ', רעייתו של מושל איי פוקלנד סר ויליאם לאמונד אולארדיץ'[5].

אולארדייץ' הציעה לאסוף מוצגים הנוגעים להיסטוריה של האיים. ב-9 בנובמבר 1909 נחנך המוזיאון הראשון על ידי מושל האי[5].

אוסף המוצגים הוצג בבית הספר היסודי הישן של האיים, והציג ממצאים שונים (חלקם ללא קשר לאיים), ובהם אוסף של ביצי ציפורים מקומיות, וכן אבנים שהתגלו בקיבות בעלי חיים ימיים, ומאובנים. המוזיאון היה פתוח לשעתיים, בימים בהם הגיעה אוניית הדואר לאיים[5].

לאחר מספר שנים עבר המוזיאון לקומה התחתונה של בית העירייה, ובהיותו שם נוספו ממצאים רבים העוסקים בטבע של האיים, ואולם כל המוצגים נשרפו עת שהמבנה עלה באש ב-16 באפריל 1944[5].

בסוף שנות ה-60 של המאה ה-20 קבוצת מתנדבים פתחה את המוזיאון מחדש בחדר האחורי של אולם הספורט של העיר סטנלי. האוסף גדל עד שצר המקום להכילו, וחברת איי פוקלנד הציעה שני חדרים עבור המוזיאון בבניין החברה[5].

במהלך מלחמת פוקלנד, אוסף המוזיאון נארז ואוכסן על מנת להגן עליו[5].

הוחלט לפתוח את המוזיאון מחדש בשנת 1987. מאחר שאזור המספנות שבו רצו לפתוח את המוזיאון להא היה מוכן לכך, הוחלט לפתוח את המוזיאון ב-"בית בריטניה" שהיה זמין באותה עת. בית בריטניה היה מבנה טרומי שהובא מברזיל בשנת 1981 עבור חברת תעופה ארגנטינאית (Argentine airline L.A.D.E.) - והורכב עבור חברת תעופה זו בשדה התעופה של סטנלי. לאחר תום מלחמת פוקלנד שונה שמו של המבנה, והוא שימש את מפקדי חיל האוויר הבריטי ששהו בסטנלי, עד שהכוחות הצבאיים האלה הועברו בשנת 1985 לשדה התעופה הר פלזנט והמבנה התפנה[5].

המוזיאון נפתח רשמית ב -13 בפברואר 1989 ב"בניין בריטניה" על ידי מושל איי פוקלנד לשעבר, סר רקס האנט[5].

במשך מספר שנים גויסו כספים, והמבנה הנוכחי, בשטח המספנה ההיסטורית נפתח בשנת 2014.

במבנה החדש נפתח חדר ובו תצוגות אינטראקטיביות המציגות את מלחמת פוקלנד, וכן תצוגות חדשות המציגות את ההיסטוריה הימית של האיים. בשנת 2010 קיבל המוזיאון את אוסף הבולים הלאומי של איי פוקלנד[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוזיאון איי פוקלנד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]