מוזיאון המורשת היהודית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אגף המוזיאון ע"ש רוברט אם. מורגנטאו

מוזיאון המורשת היהודיתאנגלית: The Museum of Jewish Heritage) הוא מוזיאון בדרום מנהטן, אשר הוקם כאנדרטה חיה לשואה.

צורת מבנה המשושה של מוזיאון המורשת היהודית וגגו, הבנוי שורות שורות, מצביע באופן סמלי על שש הפינות של המגן דוד וששת מיליוני היהודים שהושמדו בשואה. המוזיאון נפתח לקהל ב-15 בספטמבר 1997. מנהל המוזיאון הוא דייוויד מארוול.

בשנת 2003 הצטרף אל המוזיאון הארגון היהודי JewishGen שמטרתו לאסוף ולתעד גנאלוגיה יהודית.

בנוסף לתצוגה הגדולה והקבועה, הנקראת המלחמה כנגד היהודים, ישנן גם שתי תצוגות גדולות וקבועות נוספות במוזיאון, בנושא תרבות יהודית: חיי היהודים במאה הקודמת[דרושה הבהרה] - בקומה השנייה של המוזיאון והתחדשות יהודית (המתרכז בתרבות יהודית בת זמננו, בעיקר בנושא ישראל) - בקומה השלישית של המוזיאון.

תצוגות זמניות ומסדרון ספרא, תיאטרון, נמצאים באגף רוברט מ' מוג'נת'או (אנ'). התצוגות המתחלפות הנוכחיות: ברכה איש לרעהו: האפיפיור ג'ון פול והעם היהודי ומהלב: הפוטו-עיתונות של רות גרובר. ישנו גם גן המשמש כמצבת זיכרון, הקרוי "גן האבנים", שעוצב בידי הפסל אנדי גולדוורת'י באותו אגף. הגן מכיל 18 סלעים, כאשר כל סלע מכיל עץ אלון ננסי הצומח מתוך חלל של האבן. הם מסמלים תחיה מחדש. המספר 18 נבחר במיוחד בגלל סמל המילה 'חי'.

ישנם מוניטורים ודוברים, כמו גם פרוז'קטורים המקרינים ראיונות עם אישים המתארים את התצוגות. 800 דברי אומנות (רבים מהם חפצים אישיים) ו-2,000 תמונות נמצאות בתצוגות השונות.

ב-2005 המוזיאון היה מבין 406 מוסדות-שירות ניו יורקים הנותנים שירות בתחום אמנות וחברה, שקיבל נתח ממענק של 20 מיליון דולר מטעם "תאגיד קארניג' לניו יורק", לקידום ידע וחינוך. התרומה למוזיאון התאפשרה על ידי מעורבותו הישירה של ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג [1] [2]

משנת 2005, התובע המחוזי בדימוס של מנהטן, רוברט מ' מורגנטאו, מכהן כיושב ראש המוזיאון.

המוזיאון מתפקד גם כשלוחה של בית כנסת אושוויץ בפולין.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]