לדלג לתוכן

מועדון הכלבים הקנדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מועדון הכלבים הקנדי
Canadian Kennel Club
תחום מועדון כלבים עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה קנדה עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון אטוביקוק עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1888–הווה (כ־136 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.ckc.ca
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מועדון הכלבים הקנדיאנגלית: Canadian Kennel Club, ראשי תיבות CKC) הוא מרשמת הגזע המרכזית לאילנות יוחסין של כלבים גזעיים בקנדה. מעבר לשמירה על רישום אילנות היוחסין, מועדון הכלבים הקנדי גם מקדם אירועים כמו תצוגות התאמה ואימוני משמעת לכלבים גזעיים ומעניק אליפויות ותארים בהתאמה, משמעת ותחרויות דומות.

מועדון הכלבים הקנדי הוא ארגון לאומי, מבוסס חברים וללא כוונות רווח, המאוגד תחת פעילויות ארגון שושלות החיות של קנדה (Animal Pedigree Act of Canada). המועדון נוסד בשנת 1888, הוא מספק שירותי רישום לכל 174 גזעי הכלבים המוכרים כרגע על ידיו ומפקח על כל התערוכות, המבחנים והאירועים שאושרו על ידיו. מועדון הכלבים הקנדי מספק הודעות ומידע לחבריו באמצעות קשריו עם המגזין החודשי "כלבים בקנדה".

על מנת שכלב יוכל להירשם במועדון הכלבים הקנדי, הוריו צריכים להיות רשומים במועדון ככלבים מאותו הגזע כמו הכלב הנרשם והגורים מההמלטה בה הכלב נולד גם צריכים להירשם במועדון. כלבים ילידי מדינות אחרות יכולים להירשם במועדון כשהם מיובאים על ידיו רק אם הם נרשמו במרשמת גזע המוכרת ומאושרת על ידי מועדון הכלבים הקנדי וזוהו בהתאם לתקנונו.

מועדון הכלבים הקנדי אינו המרשמה הקנדית לכלבים גזעיים היחידה, אך הוא אחת המרשמות המוכרות ביותר על ידי קנדים. ארגון שושלות החיות של קנדה קבע שיכולה להתקיים רק מרשמה רשמית אחת לכל גזע, וגזעים שאינם מוכרים על ידי מועדון הכלבים הקנדי מוכרים על ידי מרשמות אחרות, כמו פדרציית הכלבנות של קנדה (Canine Federation of Canada) וארגון כלבי העבודה של קנדה (Working Canine Association of Canada). חברי מועדון הכלבים הקנדי יכולים להרבות רק גזעי כלבים אשר אושרו על ידי המועדון והם נדרשים להתחייב שלא לקנות, למכור או להרבות כלבים שאינם גזעיים (כלבים גזעיים מוגדרים כזכאים להרשמה בעת ההרשמה למועדון).

גזעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מועדון הכלבים הקנדי מחלק את גזעי הכלבים ל-7 קבוצות. כל קבוצת גזעים מבוססת על נושא אחר, כגון מראה, שימוש או תכונה. 7 הקבוצות הן:

  1. כלבים ספורטיביים
  2. כלבי ציד
  3. כלבי עבודה
  4. טריירים
  5. כלבי טוי
  6. כלבים לא ספורטיביים
  7. כלבי רעייה

בכל קבוצה הגזעים מסודרים לפי סדר אלפביתי.

חסרונות ההרשמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו ברוב מועדוני הכלבים, ההרשמה מציינת רק שהכלב הוא כלב גזעי מאחד מהגזעים המוכרים על ידי מועדון הכלבים הקנדי - זוהי אינה ערובה לכך שהכלב בא ממשפחה בריאה או בעלת איכות תצוגות. זוהי אינה גם השתקפות של איכות המגדל הוא הדרך בה הכלב גודל. ביסודו של דבר, ההרשמה מספקת מעקב אחר שושלות כלבים מפורסמות כפי שהמגדל תיאר בעת הרשמת כל כלב, ולכן קיימת היכולת של שירותים הקשורים באילנות היוחסין של הכלבים. לעיתים קרובות, אפשר לחזור אחורה מאה שנים, שמייצגים בדרך כלל 13 דורות ומעלה, בשושלות גזעיות.

ההרשמה הכרחית לכלבים שייקחו חלק בתצוגות התאמה או שישומשו להרבעה של כלבים גזעיים. רוב המגדלים מעדיפים לרשום את גוריהם הזכאים להרשמה, אפילו אם הם אינם בעלי איכות תצוגות, גם מכיוון ששוק הכלבים הרשומים טוב יותר וגם מכיוון שיכול להיות שלגור יש מאפיינים פיזיים שיכולים להניב מלאי אליפויות אם תתקיים תוכנית גנטית זהירה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר מועדון הכלבים הקנדי (באנגלית)