מזג אוויר קיצוני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מזג אוויר קיצוני היא כל תופעה מטאורולוגית מסוכנת שעלולה לגרום לנזק, ולשיבושים חמורים באזורים בהם חיים בני אדם, או לאובדן חיי אדם. ישנם סוגים שונים ומגוונים של מזג אוויר קיצוני, אשר משתנים בדרך כלל בהתאם לקו הרוחב, קו הגובה, הטופוגרפיה והתנאים האטמוספיריים. רוחות חזקות, ברד, כמות גדולה במיוחד של משקעים, ושריפות יער הן צורות של מזג אוויר קיצוני, וכמו גם סופות רעמים, התפרצויות רוח, סופות טורנדו, וסופות ציקלון טרופיות. תופעות אזוריות ועונתיות של מזג אוויר קיצוני כוללות בין היתר סופות שלג, סופות קרח וסופות חול. תופעות מזג אוויר קיצוני אשר גורמות לחום קיצוני, קור, רטיבות או בצורת לעיתים קרובות גורמות גם לאירועי מזג אוויר קיצוני. אחת ההשפעות העיקריות של ההתחממות הגלובלית הם השינויים בדפוסי מזג האוויר הקיצוניים.

טרמינולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטאורולוגים נוטים לרוב להגדיר מזג אוויר קיצוני כל תופעת מזג האוויר המהווה סכנה לחיי אדם, לרכוש או דורשת התערבות מצד הרשויות. הגדרה מצומצמת יותר לתופעת מזג אוויר קיצוני היא כל תופעת מזג אוויר הקשורה לסופות רעמים קשות.

על פי ארגון המטאורולוגיה העולמי ניתן לסווג תופעות מזג אוויר קיצוני לשתי קבוצות - מזג אוויר קיצוני כללי ומזג אוויר קיצוני מקומי. סופות רוח אירופאיות והתופעות המתלוות אליהן נוצרות על פני אזורים גאוגרפיים רחבים. התרחשויות אלו מסווגות כ"מזג אוויר קיצוני כללי". התפרצויות רוח וסופות טורנדו נחשבות לתופעות מזג אוויר מקומיות יותר ולכן יש להן השפעה גאוגרפית מוגבלת יותר. הסוגים הללו של תופעות מזג אוויר מסווגות "מזג אוויר קיצוני מקומי".

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.