טורנדו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: משפטים שחלקם מסובכים וחלקם טריוויאליים, מכיל טעויות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
טורנדו יבשתי במניטובה, קנדה ב-2007
טורנדו רב מערבולות מחוץ לדאלס שבטקסס ב-2 באפריל 1957.
טורנדו מור, 2013. בשיאה, הייתה הטורנדו בקוטר של מעל 2.1 ק"מ.

סופת טורנדו היא סופה מערבולית, הרסנית ומקומית, הנושאת אבק ואדי מים ונראית כמשפך צר היורד מחלקו התחתון של ענן אל הקרקע. מהירות הרוח, כוח היניקה העז הנוצר ב"משפך", ומהירות היווצרותה המאפשרת התרעה קצרה בלבד, גורמים מדי שנה לנזק רב בנפש וברכוש.

מאפייני הטורנדו השכיח[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה "טורנדו" מקורה במילה הספרדית tornar, שפירושה "להסתובב".

הטורנדו מתרחש באוויר שמעל היבשה וקוטרו הממוצע של משפכו (מערבולת הסופה) הוא כמאה מטר. הטורנדו מתקיים במשך דקות ספורות בלבד. החלק העליון של המשפך יוצא מתוך ענני קומולונימבוס (פעמים רבות מדובר בתא-על) או לעתים קומולוס והתחתון נוגע באדמה. מהירות רוח הסופה עשויה לנוע בין 115 קמ"ש (F0 בסולם פוג'יטה (אנ')) לבין 510 קמ"ש (F5 בסולם פוג'יטה).

סופת הטורנדו הרסנית ביותר (תלוי בעוצמת הסופה), הן בשל עוצמת הרוח והן בשל כח היניקה העז הנוצר במרכז מערבולת האוויר, השואבת אליה חפצים הנקרים בדרכה ומשליכה אותם לכל עבר. לעתים הטורנדו המרכזי מלווה במשפכים קטנים המסתובבים סביבו. פגיעת הסופה אינה אחידה וליד בית שנהרס כליל, ניתן למצוא אחר שנותר ללא פגע משום שלעתים המשפך "מדלג" מעל שטח קטן.

בארצות הברית ישנו חבל ארץ הקרוי בשם "סמטת הטורנדו" (אנ'), הכולל בעיקר את אוקלהומה וטקסס, אך מתרחב אפילו עד אילינוי וקנדה, ובו מתרחשות מרבית סופות הטורנדו. באזור זה נפגשים זרמי אוויר קר ויבש מהרי הרוקי עם זרמי אוויר חם ולח ממפרץ מקסיקו ויוצרים תבנית אקלים ייחודית המגבירה את סיכוי ההיווצרות של הסופה.

ההבדל בין טורנדו להוריקן - הטורנדו הוא יבשתי וקוטרו הממוצע הוא כמאה מטר, והוא מתקיים בין דקות ספורות בלבד למספר שעות. זאת בניגוד להוריקן, שקוטרו הוא מאות קילומטרים, משכו ימים אחדים, והוא נוצר מעל מי האוקיינוס. כמו כן, ניתן לחזות הוריקן מוקדם יחסית, כולל חיזוי כיוון מהלכו. לעומת זאת, טורנדו הוא בלתי צפוי ועשוי לשנות כיוון כעבור מספר דקות.

סופת טורנדו היא תופעה מרהיבה המושכת צופים סקרנים, הן באמת מחקר והן כתחביב, או כמוקד משיכה תיירותי. סופת הטורנדו היא גם תופעה שכיחה ביותר ורמת הפגיעה שלה לא תמיד הרסנית.

נזקים והשפעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הרס בקתות עץ וחוות ופגיעות בנפש.
  • ניפוץ חלונות, עקירת גגות רעפים, המשפך מסוגל ולשאוב ולהעיף למרחק חפצים ועצמים גדולים כמו מכוניות, גגות, מבנים, סלעים ובעלי חיים.
  • עלויות רבות לשיקום ההרס.

התמודדות האדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ירידה למרתפים לצורך התגוננות.
  • חיזוק מתקנים, מבנים והגנה על החלונות.

סוגי טורנדו אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טורנדו רב מערבולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טורנדו רב מערבולות הוא טורנדו בעל שני עמודים או יותר המסתובבים סביב מרכז משותף. המערבולות הללו בדרך כלל גורמות לנזק קשה בשטח קטן לאורך הנתיב הראשי של הטורנדו.

נד מים ליד פלורידה קיז

טורנדו זעיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופות טורנדו זעירות-ממדים התרחשו בישראל ב-4 באפריל 2006 בגליל המערבי, וב-19 בנובמבר 2007 במושבים גיאה ותלמי יפה. לא היו הרוגים ופצועים, אך נגרם נזק לבתים ספורים, עצים ועמודי חשמל. מערבולת רוח חלשה מהטורנדו בה ניתן לצפות בישראל מכונה עלעול (Dust Devil). זהו בעצם חלקו התחתון של הטורנדו, המורכב מאוויר עולה מסתחרר, ללא הענן המסיבי העליון של אוויר קר יורד.

נד מים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תופעה דומה הנוצרת מעל מי הים נקראת "נד מים". נד המים נראה כמו עמוד מים, וניתן אפילו לצפייה בחופי ישראל בעיקר בעונות המעבר. על פי השירות המטאורולוגי נראה כמעט בכל שנה. לעתים נד המים צובר עצמה ויכול להרוס כלי שיט. נדי מים מוגדרים לעתים על ידי מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה של ארצות הברית כטורנדו על פני מים בהתאם לאופיים. עצמתו של נד המים תלויה במזג האוויר: חלשה במזג אוויר סביר וחזקה במזג אוויר סוער. כמו כן, כשענן משפך נוגע בקרקע הוא משנה פניו לטורנדו או לנד מים. נד המים אמנם דומה לטורנדו בדרכים רבות אבל הוא לא מוגדר כטורנדו מפני שהוא לא נוצר על פני היבשה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]