לדלג לתוכן

מזונגו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מזונגו (Mzungu) היא מילה שמשמעותה אדם לבן בשפות בנטו רבות במזרח אפריקה, במרכזה ובדרומה. קיימות מספר צורות של המילה בהתאם לאזור ולניב המקומי.

צורות מקומיות
שפה יחיד רבים יחס הקניין
סוואהילי במזרח אפריקה Mzungu wazungu kizungu
צ'יצ'ווה במלאווי Muzungu bazungu chizungu
קינירואנדה ברואנדה / קירונדי בבורונדי Muzungu bazungu kizungu
בֶּמְבַּה בזמביה וברפובליקה הדמוקרטית של קונגו Musungu basungu chisungu
סֶנַה במוזמביק Muzungu azungu

יחס הקניין 'קיזונגו' או 'צ'יזונגו' פירושו "של האדם הלבן". צורות אלו מאפיינות בעיקר את "שפתו של האדם הלבן". הכוונה לשפה האנגלית אשר בדרך כלל מדוברת על ידי הלבנים במזרח אפריקה, אך מילים אלו יכולות להתייחס לכל שפה אירופאית. שמה הספציפי של האנגלית בסוואהילית היא 'קיאינגרזה' ובבמבה היא 'צ'ינגלשי', צורות שמקורן במילה 'English'. וואצ'יזונגו ובאצ'יזונגו פירושן "דברים של האדם הלבן" בהקשרים של התרבות המערבית, סוגי המזון ואורח החיים.

מקור הכינוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

האטימולוגיה של המילה נובעת מקיצור המושג "אחד שהוא נע ונד" (ככל הנראה זונגולוקה, זונגושה שמשמעותן להסתובב במעגלים). המילה שימשה בעבר כהתייחסות לסוחרים אירופאים שסיירו בארצות מזרח אפריקה במאה ה-18. הכינוי החל להתייחס ל"אדם לבן" בגלל גוון עורם של הסוחרים.

הערכה אחרת של מקור הכינוי טוענת כי מקור השורש זונגו הוא עיוות של המילה English שאומץ על ידי שפות הבנטו. הערכה זאת ניתן לקשר למגלי ארצות, אנשים אשר הגיעו למזרח אפריקה במאות ה-18 וה-19 דוגמת מגלה הארצות ג'ון הנינג ספיק אשר מצא את מקור הנילוס באזור ג'ינג'ה באוגנדה של ימינו.

כפרים מרוחקים בקניה וטנזניה זוכים לעיתים רחוקות לביקורים של באזונגו, בעקבות זאת מפגש עם לבנים נחשב אירוע מיוחד ויוצא דופן בקרב הקהילה המסוגרות יותר.

כינויים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סביר להניח שלמזונגו ניתנו כיווניים נוספים המתייחסים לצבע העור של האירופאים, אשר לא נתפס במרכז ומזרח אפריקה כלבן כפי שאירופאים תרגמו משפותיהם. המקומיים ראו את האירופאים כאדומים או ורודים. לדוגמה בקינירואנדה ובקירונדי, מוכרים הלבנים כ"רוטוקי" שמשמעותו 'אדום'. אין שימוש רשמי בכינוי זה כיוון שהוא נחשב כעלבון.

ביטויים אחרים לאנשים לבנים באפריקה הדרומית כוללים:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]