מחולל חמצן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מחולל חמצן ביתי של פיליפס.
הנפשה של טכנולוגיית פי.אס.אי, (1) ו- (2) תהליך הספיגה וספיחה.
I כניסת אוויר דחוס A סְפִיחָה
O יציאה של חמצן D שחרור
E פְּלִיטָה

מחולל חמצן הוא מכשיר שמרכז את כמות החמצן מתוך תערובת גזים (בדרך כלל אוויר הסביבה). על ידי ברירה סלקטיבית של חנקן וסילוקו, ובכך מאפשר אספקת זרם גז המועשר בחמצן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחוללי חמצן ביתיים הומצאו בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20 ותפוקת הייצור של מכשירים אלה גדלה לקראת סוף שנות ה-70. היצרנים הראשונים היו תאגיד יוניון קרביד ותאגיד בנדיקס. לפני עלייתם של מחוללי החמצן, טיפול בחמצן רפואי ביתי דרש שימוש בגלילי חמצן כבדים ומגושמים אליהם נדחס האוויר בלחץ גבוה או במערכות חמצן נוזליות, אשר דרשו לקרר את החמצן עד לטמפרטורה נמוכה מאוד (מינוס 183 מעלות צלזיוס. שתי השיטות הללו לאספקת חמצן דרשו ביקורים ביתיים של ספקים כדי לחדש את אספקת החמצן. בעקבות כך, מחוללי חמצן הפכו לאמצעי המועדף והנפוץ ביותר לאספקת חמצן ביתי[1]. בעקבות הפופלוריות שצברו מחוללי החמצן הביתיים, גדל מספר היצרנים והוביל להוזלת המחירים בעקבות התחרות שהתפתחה.

כיצד פועלים מחוללי חמצן[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום, מחוללי חמצן המשתמשים בטכנולוגיה של ספיחה של לחץ סווינג (PSA), שכיחים יותר בקרב היישומים השונים לטיפול בחמצן. במיוחד מאחר שאספקת חמצן נוזלי או חמצן בלחץ גבוה עלולים להיות מסוכנים מדי או פחות נוחים למטופל הביתי.

מחולל חמצן אוסף אוויר מהסביבה בעזרת מדחס ומסיר ממנו את חלקיקי החנקן. פעולה זו, של סינון החנקן מתוך תרכובת הגז, משאירה בסופה גז המועשר בחמצן לשימושם של אנשים הזקוקים לחמצן רפואי בגלל רמות חמצן נמוכות בדם. [2]

יישומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחוללי חמצן ניידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז תחילת המאה ה-21 נכנסו חברות רבות אל שוק מחוללי החמצן הניידים. בדרך כלל, מכשירים אלה מאפשרים זרימה רצופה של חמצן בתפוקה של אחד עד חמישה ליטרים לדקה. במחוללי החמצן הניידים קיים בדרך כלל וסת אלקטרוני המזהה שאיפה של המשתמש על מנת לספק חמצן רק בשעת הצורך. בנוסף, המשתמש יכול לשלוט בדרגות הזרימה של אספקת החמצן באופן ידני על פי החלטתו.

מחוללי חמצן ניידים מתחברים לשקע חשמלי לפעילות על בסיס מקור חשמל ישיר ומאפשרים הפעלה רצופה. בנוסף לכך, יתרונם הגדול של מחוללי החמצן הניידים על המחוללים הביתיים הוא יכולתם לעבוד על סוללת ליתיום-יון המאפשרת הפעלה מחוץ לבית ובמהלך הפסקות חשמל. בדרך כלל ניתן לחבר מחוללי חמצן ניידים לשקע טעינה ברכב ובכך מתאפשרת טעינה בדרכים.

רשות התעופה הפדרלית (FAA) אישרה את השימוש במחוללי חמצן ניידים בחברות תעופה מסחריות. [3] עם זאת, על משתמשים במכשירים אלה לבדוק מראש אם המותג או הדגם המסוים מותרים בחברת תעופה מסוימת.[4]

בדרך כלל, מחוללי חמצן אינם משמשים את החולים בזמן שהם ישנים. זאת מאחר שנצפו מקרים בהם המחולל לא זיהה מתי המשתמש שואף אוויר.

בטיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

למחוללי החמצן קיים יתרון בכך שהם אינם מסוכנים כמו בלוני חמצן, העלולים להגדיל מאוד את קצב הבעירה של שרפה במקרה של דליפת הבלון.

יישומים חלופיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצעות הסבה ניתן להשתמש במחוללי חמצן רפואיים למטרות חיתוך, ריתוך ועבודות ניפוח זכוכית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מחולל חמצן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מדוקס, אוקטובר 14, 2019., מחולל חמצן - כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול, באתר medox.co.il
  2. ^ נשימה ורמת חמצן נמוכה בדם: המדריך המלא – גורמים וכיצד מחולל חמצן יכול לעזור גם לכם, באתר מדוקס, 4 פברואר 2020.
  3. ^ "FAA Approved Portable Oxygen Concentrators". FAA. נבדק ב-2012-03-09.
  4. ^ מדוקס, מחוללי חמצן מאושרים ע"י ה-FAA, באתר medox.co.il, ‏מרץ 10, 2020