מטאכולין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מטאכולין (Methacholine) (שם מסחרי בעברית: פרובוכולין) הוא חומר סינתטי שעובד כאגוניסט על הרצפטורים המוסקרינים הלא סלקטיביים במערכת העצבים הפארה סימפטטית.

Methacholine.svg

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאטאכולין היא התרופה המשמשת לדיאגנוזה של מחלה האסתמה ומחלת ריאות חסמתית כרונית. חומר זה אינו משמש למטרות נוספות בגלל האפקט הברדיקארדי והורדת לחץ דם מכיוון שחומר זה עובד כמדמה כולין. מהלך מבחן התגרהבודק רגישות יתר של דרכי הנשימה - ניתן לעשות מבחן עם מטכולין ובחינת הריכוז הדרוש שלהן כדי לייצר תגובת היצרות של דרכי האוויר- מבחן זה פחות משמש ברמה הפרקטית של היום יום אולם ניתן להיעזר בו כאשר לא בטוחים באבחנה (למשל, כשמבחן תפקודי הריאות תקין). תחת מבחן תגר זה, נבחן ריכוז החומר הנדרש על מנת להוריד את ה- FEV1 בכ- 20%.

פרמקולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התרופה בעלת אפיניות גבוה לרצפטורים מוסקרנים ופחות על רצפטורים ניקוטינים. מטאכולין אינה ממוסת בסביבה שומנית כגון דופן התא ולכן אין ביכולתה לעבור את המחסום דם המוח (blood brain berier) ואינה תיספג במערכת העיכול . התרופה עוברת פירוק באיטיות רבה בעקבות העמידות לacetylcholine esterase.

התוויות נגד[עריכת קוד מקור | עריכה]

לא ממולץ לחולים שעברו התקף לב או שבץ מוחי. לחץ דם גבוה ואנשים עם מחלות בדרכי הנשימה או מפרצת עורקית. יש להשתמש במשנה זהירות בזמן הריון והנקה וחולים הלוקחים תרופות נגד myasthenia gravis.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.