לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "סיליקה ג'ל"

נוספו 111 בתים ,  לפני 13 שנים
עריכה והגהה
מ (בינוויקי)
(עריכה והגהה)
[[תמונה:SilicaGel.jpg|שמאל|ממוזער|250px|סיליקה ג'ל]]
'''סיליקה ג'ל''' הוא חומר מלאכותי קשיח אך אוורירי עשוי גרגיריםגרגרים, המורכב מ[[נתרן]] [[צורן|צורני]], ומשמש בעיקר כחומר סופג לחות, באריזות תעשייתיות. הוא מופץ בתוך שקיות קטנות.
אפשר להשיגו בדרך כלל בצורת גרגירים שקופים, או בתוספת חומר צובע המזההשנותן אתמדד ויזואלי גס לגבי כמות הלחות הספוגה בחומר.
החומר אינו פעיל כימית. בתצורות רבות בו הוא נמכר בכדי לצבוע אותו או על מנת להעניק לו תכונות נוספות, הוא מעורב עם רעלים, ולעתים רחוקות יותר עם חומרים מסרטנים. בצורתו השקופה, אינו רעיל ואינו מסרטן גם לא בהיותו תחת השפעת חום.
 
==היסטוריה ושימושים==
החומר ידוע כבר משנת 1640, כקוריוזאז נחשב לקוריוז מדעי,. הסיליקה שימשה ב[[מסכות גז]] במהלך [[מלחמת העולם הראשונה]] אך ביצורבייצור בכמות תעשייתית הוחל רק ב-[[1919]], עם רישום [[פטנט]] על תהליך היצור, על ידי פורפ'פרופסור וולטר א. פטריק מ[[אוניברסיטת ג'ונס הופקינס]] ב[[בולטימור]] שב[[מרילנד]]. בזמן [[מלחמת העולם השנייה]] הייתה לסיליקה ג'ל חשיבות רבה כחומר השומר על [[פניצילין]] מפני לחות. הסיליקה משמשת גם בתעשיית ה[[דלק]] כ[[זרז]] ליצור [[בנזין]] ב[[אוקטאן]] גבוה. כמו כן הסיליקה משמשת כסופח לחות בתעשיית האלקטרוניקה. במערכות שידור לווייני, מאוניברסיטהשם בבולטימורלחות עלולה לגרום לשינויי תדר בתשדורת, מרילנדמשתמשים במערכת המעבירה אוויר דרך משטחי סיליקה ג'ל. הסיליקה ג'ל משמש גם במערכות קירור ודחיסה, שם לחות עלולה לגרום לפיצוצים וכשלים בצנרת.
בזמן [[מלחמת העולם השניה]] היתה לסילקה חשיבות רבה כחומר השומר על [[פניצילין]] מפני לחות. הסיליקה משמשת גם בתעשיית ה[[דלק]] כ[[זרז]] ליצור [[בנזין]] ב[[אוקטאן]] גבוה. כמו כן הסיליקה משמשת כסופח לחות בתעשיית האלקטרוניקה. במערכות שידור לוויני, שם לחות עלולה לגרום לשינויי תדר בתשדורת, הסיליקה מופעלת במערכת המעבירה אויר דרך משטחי סיליקה. הסיליקה משמשת בתוך מערכות קירור ודחיסה, שם לחות יכולה לגרום לפיצוצים וכשלים בצנרת.
 
במעבדה לכימיה, הסיליקה משמשתג'ל משמש בצורות שונות בשיטות ה[[כרומטוגרפיה]], שיטות להפרדה וזיהוי חומרים על ידי העברתם בתוך גרגרי סיליקה ג'ל, וגרימה להפרדתם באמצעים שונים במקומות שונים על פני המצע.
 
ניתן ליצר מסיליקה בצירוף עם מתכות שונות, ניתן לייצר מסיליקה ג'ל את חומר החיזור M-SG, שבעזרתו מפיקים [[מימן]] באופן תעשייתי.
 
==כימיה ומבנה==
[[שטח הפנים]] העצוםהגדול של הסיליקה, כ800 מ"ר לגרם,ג'ל מאפשר להלו לספוח כמות גדולה של מים, ובכך להוותלשמש חומר סופח לחות. ניתן להחזיר לסיליקה את יכולת הספיחה על ידי חימום החומר ב-120 מעלות צלסיוס, ואידוי המים מתוכו.
ניתן להחזיר לסיליקה את יכולת הספיחה על ידי חמום החומר ב120 מעלות צלסיוס, ואידוי המים מתוכה.
 
[[קטגוריה:תרכובות]]
81,966

עריכות