לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "פיליפ השני, דוכס בורגונדיה"

מ
אין תקציר עריכה
מ
'''פיליפ השני "האמיץ"''' (ב[[צרפתית]]: Philippe le Hardi ‏) ([[15 בינואר]] [[1342]] - [[27 באפריל]] [[1404]]), [[דוכסות בורגונדיה|דוכס בורגונדיה]] מ-[[1363]] עד מותו.
 
פיליפ היה בנם של [[ז'אן השני מלך צרפת]] ושל [[בון מלוקסמבורג]], בתו של מלך [[בוהמיה]]. ב-1356, בהיותו בן 14 שנה בלבד, לחם בגבורה בקרב פואטיה (שבו נפל אביו בשבי האנגלים) ועל כך זכה בכינוי "האמיץ". ב-1360 זכה בתואר דוכס טורן. ב-1361 נפטר פיליפ דה רובְר דוכס בורגונדיה מבלי להשאיר אחריו יורש. ב-1363 ז'אן השני מלך צרפת מינה את בנו פיליפ "האמיץ" לדוכס בורגונדיה כתמורה על אומץ לבו בקרב. ב-[[19 ביוני]] [[1369]] פיליפ "האמיץ" נשא לאישה את אלמנתו של פיליפ דה רובְררובר, מרגריט דה מאל, שהייתה בתו של לואי השני דה מאל רוזן פלנדריה. מרגריט ילדה לו 8 ילדים, ובהם בנו בכורו [[ז'אן הראשון דוכס בורגונדיה|ז'אן]] שירש את דוכסות בורגונדיה אחרי מותו ב-1404.
 
ב-1384 נפטר לואי השני דה מאל, רוזן פלנדריה, ופיליפ האמיץ דוכס בורגונדיה ירש את הרוזנות. ב-1385 חתם פיליפ על "[[שלום טורנה]]" עם הפלמים בעיר [[גנט]] שמרדו ברוזן פלנדריה 3 שנים לפני כן. באותה שנה השיא את בנו בכורו ז'אן למרגריט, שהייתה בתו של אלברט הראשון רוזן אֵיְנו (כיום פרובינציה בדרום [[בלגיה]]) ו[[הולנד]], ואת בתו מרגריט ל[[ויליאם הרביעי]], בנו ויורשו של אלברט.
 
החל ב-1380 שימש פיליפ "האמיץ" כעוצר ממלכת צרפת (יחד עם אחיו לואי הראשון מאנז'ו מלך [[נאפולי]] וז'אן דוכס [[ברי]]) בשם אחיינו [[שארל השישי]] מלך צרפת שהיה בן 12 שנה בלבד. ניהול ענייני המדינה נפל בעיקר על פיליפ "האמיץ", היות שאחיו לואי הראשון היה עסוק באיטליה ואחיו ז'אן דוכס ברי עסק בענייני חבל לאנגדוק שבדרום צרפת. ב-1388 נטל המלך שארל השישי את השלטון לידיו, אך ב-1392 הוא לקה ב[[מחלת נפש]] ופיליפ "האמיץ" חזר לשמש כעוצר בשמו. אולם, [[לואי הראשון דוכס אורליאן]], שהיה אחיו של המלך שארל השישי, טען לזכותו לשמש כעוצר במקום פיליפ "האמיץ". התפתחה ביניהם יריבות שגרמה למעשי איבה בין בית אורליאן לבין בית בורגונדיה.
 
ב-15 באוגוסט 1393 השיא פיליפ "האמיץ" את בתו קתרין ל[[ליאופולד הרביעי]] דוכס [[אוסטריה]] וב-1401 את בתו מארי לאמדאו השמיני רוזן סבוי. כאשר פיליפ "האמיץ" נפטר ב-1404, דוכסות בורגונדיה שלטה באֵיְנו, פלנדריה, ארטואה (כיום בצפון צרפת) ופראנש קומטה (כיום במזרח צרפת) והפכה, למעשה, ל[[מדינה]] עצמאית שהתעשרה מן ה[[מסחר]] ומן התעשייה של נחלותיה.
 
[[קטגוריה:דוכסי בורגונדיה]]