לדלג לתוכן

מדריך הסגנון של שיקגו – הבדלי גרסאות

מ
עריכה
(פיצול מהערך מדריך כתיבה)
מ (עריכה)
{{בעבודה}}
'''מדריך הסגנון של ההוצאה לאור של אוניברסיטת שיקגו''' (מכונה בקיצור Chicago או ב[[ראשי תיבות]] CMS) הוא [[מדריך כתיבה]] המספק כללי כתיבה וציטוט לכותבים ב[[אנגלית אמריקנית]]. ה-CMS פורסם לראשונה בשנת [[1906]] תחת הכותר Manual of Style: Being a compilation of the typographical rules in force at the University of Chicago Press, to which are appended specimens of type in use. המדריך תפח מ-200 עמוד במהדורה הראשונה ל 984 עמוד במהדורה ה-15. עד [[1969]], הפך ה-CMS למדריך המוביל כאשר מכר 150,000 עותקים של המהדורה ה-12. עם הוצאת המהדורה ה-13 ב-[[1982]], שונה שמו באופן רשמי ל-The Chicago Manual of Style שהיה עד לאותו זמן השם הלא רשמי שלו.
 
 
ה-CMS משמש בחלק מהוצאות הספרים ב[[מדעי החברה]] וברוב כתבי העת [[היסטוריה|ההיסטוריים]]. כמו כן, הוא מהווה בסיס למדריכי סגנון כמו המדריך של [[האגודה האמריקנית לאנתרופולוגיה]] והארגון של ההיסטוריונים האמריקנים.
 
 
מהערך מדריך:
 
מדריך הסגנון של ההוצאה לאור של [[אוניברסיטת שיקגו]] (מכונה בקיצור Chicago או ב[[ראשי תיבות]] CMS) מספק כללי כתיבה וציטוט לכותבים ב[[אנגלית אמריקנית]]. ה-CMS פורסם לראשונה בשנת [[1906]] תחת הכותרתManual of Style: Being a compilation of the typographical rules in force at the University of Chicago Press, to which are appended specimens of type in use. המדריך תפח מ-200 עמוד במהדורה הראשונה ל 984 עמוד במהדורה ה-15. עד [[1969]], הפך ה-CMS למדריך המוביל כאשר מכר 150,000 עותקים של המהדורה ה-12. עם הוצאת המהדורה ה-13 ב-[[1982]], שונה שמו באופן רשמי ל-The Chicago Manual of Style שהיה עד לאותו זמן השם הלא רשמי שלו.
 
המהדורות האחרונות של ה-CMS יצאו בערך כל עשור. המהדורה ה-15 יצאה בשנת [[2003]], והיא עודכנה על מנת לשקף את העלייה בשימוש במחשבים ובאינטרנט לכתיבה ולפרסום של טקסטים. בין השאר, המהדורה מספקת קווים מנחים לציטוט של מקורות אלקטרוניים. כמו כן, המהדורה כוללת פרק שנכתב על ידי Bryan A. Garner אשר עוסק בכללי הדקדוק והשימוש באנגלית האמריקנית.
 
המהדורה ה-15 של ה-CMS פורסמה ב[[כריכה קשה]] ובמהדורה מקוונת אשר מאפשרת חיפוש באמצעות שאילתות. כמו כן, האתר כולל כלים לעורכים, סיכום של כללי הציטוט וחלק עם תשובות לשאלות שנשאלו על ידי הקוראים. הגישה לרוב חלקי האתר כרוכה בתשלום וניתן להרשם אליו לתקופה של שנה.
 
היתרון של ה-CMS הוא בכך שהוא גמיש ומציע לכותבים לבחור בין מספר חלופות שונות. עם זאת הוא מאפשר לשמור על בהירות ועקביות. לדוגמה המהדורה החמש עשרה מאפשרת כתיבת ביבליוגרפיה בתוך הטקסט או בסופו; היא מספקת ביבליוגרפיה לפי מספר עמוד (כמו ב-MLA) או ביבליוגרפיה לפי שנת פרסום (כמו ב-APA); היא אפילו מספקת וריאציות שונות של הערות בסוף הטקסט עבור ביבליוגרפיה שלמה או עבור ביבליוגרפיה חלקית.
 
ה-CMS משמש בחלק מהוצאות הספרים ב[[מדעי החברה]] וברוב כתבי העת [[היסטוריה|ההיסטוריים]]. כמו כן, הוא מהווה בסיס למדריכי סגנון כמו המדריך של [[האגודה האמריקנית לאנתרופולוגיה]] והארגון של ההיסטוריונים האמריקנים.
 
 
== קישורים חיצוניים ==
 
[[קטגוריה:כתיבה]]
[[קטגוריה:אוניברסיטת שיקגו]]
 
[[en:The Chicago Manual of Style]]
2,465

עריכות