מדריך כתיבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מדריך כתיבה או מדריך סגנון הוא מסמך המכיל אוסף של תקנים לכתיבה ולעיצוב, שנועד למטרות כלליות או למסמכים שמופקים בארגון מסוים. חלק מהמדריכים מתמקדים בעיצוב גרפי, כמו טיפוגרפיה ורווחים לבנים. מדריכים לעיצוב אתרים מתמקדים במראה ובהיבטים הטכניים, סגנון כתיבה, דקדוק, פיסוק, איות, ובהירות. הוצאות ספרים מגבשות בדרך כלל קווים מנחים לכתיבה, לאיות ולפיסוק עבור הכותבים שלהם, אך בדרך כלל מי שמתאים את הטקסט לקווים המנחים של ההוצאה הוא עורך לשון מקצועי.

הוצאה והידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדריכי כתיבה רבים מתעדכנים מדי תקופה, על מנת שיתאמו לשינויים במוסכמות ובשימושים. לדוגמה, מדריך הסגנון של AP, שעליו מבוססים רוב המדריכים של העיתונים בארצות הברית, מתעדכן מדי שנה.

מדריכי כתיבה אקדמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדריכי כתיבה של מוסדות אקדמיים ואוניברסיטאות מתמקדים בדרך כלל באופן רישום המקורות. חוקרים מקצועיים צריכים להתאים את הכתיבה שלהם למדריכי הכתיבה של הארגונים שמייצגים את החוג שלהם, כאשר הם שולחים מאמרים וספרים לכתבי עת אקדמיים ולהוצאות לאור אקדמיות. ברגע שהעבודה אושרה לפרסום, המוציאים לאור מספקים לכותבים את הקווים המנחים שלהם, ואלה מתאימים, לעיתים בעזרת עורך לשון, את הטקסט לדרישות ההוצאה.

מדריך הכתיבה של MLA[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מדריך הכתיבה של MLA

מדריך הכתיבה של האגודה לשפה מודרנית (MLA) הוא מדריך כתיבה אקדמי שמתמקד ברשימת המקורות, הצגת ומיון המקורות, וציטוט מקורות. מדריך הכתיבה של MLA נמצא בשימוש נרחב במדעי הרוח, ובעיקר בחוגי הספרות.

מדריך הסגנון של APA[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – סגנון ה-APA

מדריך הסגנון של האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה (APA) פונה בעיקר למדעי החברה.

מדריכי סגנון בתקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדריך הסגנון של AP[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מדריך הסגנון של AP

מדריך הסגנון של AP (באנגלית: AP Stylebook) הוא מדריך סגנון מקיף מטעם סוכנות הידיעות AP לעיתונאות בארצות הברית. המדריך מכיל בו כמה מילונים למינוח מקצועי ועריכה לשונית, הנחיות דקדוק ופיסוק באנגלית, הסבר על חוק התקשורת בארצות הברית, אתיקה בתקשורת, המדיניות של AP, והנחיות שונות לכתבים ועורכים.

מדריכי סגנון לשימוש כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק ממדריכי הכתיבה מיועדים לציבור הרחב. אלה בדרך כלל מבוססים על מדריכי כתיבה של הוצאות ספרים או עיתונים. בארצות הברית רוב המדריכים הנמכרים בחנויות הספרים מבוססים על המדריך של שיקגו.

מדריך הסגנון של שיקגו[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מדריך הסגנון של שיקגו

מדריך הסגנון של הוצאת אוניברסיטת שיקגו (מכונה בקיצור Chicago או בראשי תיבות CMS) הוא מדריך כתיבה כללי שפונה לכותבים ועורכים בכתבי עת מדעיים והוצאות ספרים כאחד. המדריך פורסם לראשונה בשנת 1906.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מדריך כתיבה בוויקישיתוף