לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מפלגת יחד"

נוספו 13 בתים ,  לפני 12 שנים
מ
בוט החלפות: בליכוד;
מ (בוט החלפות: בליכוד;)
מקים המפלגה היה [[עזר ויצמן]] ואליו הצטרפו [[בנימין (פואד) בן אליעזר]] ו[[שלמה עמר]]. ויצמן קיווה שיחד תגיע להיות המפלגה השלישית בגודלה והשקיע כספים רבים ב[[תעמולת הבחירות לכנסת|תעמולת הבחירות]], אך בסופו של דבר קיבלה המפלגה 3 מנדטים בלבד.
 
באותה מערכת בחירות נבחרו מספר שיא של מפלגות עד אותה תקופה (15 במספר). ההפרש בין [[המערך]] ל[[הליכוד|ליכוד]] היה רק 3 מנדטים והייתה זו הפעם הראשונה מאז [[1949]] שאי אפשר היה לנבא מי ירכיב את הממשלה וכיצד. כל אחת מהמפלגות הגדולות ניסתה לגבש סביבה כמה מפלגות קטנות - תחילה כדי לחסום את דרכה של המפלגה היריבה ורק אחר כך להקים, אם אפשרי הדבר, ממשלה צרה משלה. הנשיא הטיל על [[שמעון פרס]] כראש המפלגה הגדולה ([[המערך]]) – להרכיב ממשלה, אולם הדבר לא עלה בידו. בשל כך נוצר תקדים: המפלגה הגדולה ביותר אינה יכולה להקים [[קואליציה]]. הליכוד הצליח לגבש [[גוש חוסם]] של 60 ח"כים אולם גם הוא לא הצליח לגייס לשורותיו מפלגה נוספת, שכן עזר ויצמן העדיף להתחבר עם המערך ולא עם הליכוד, מפלגת האם שלו שממנה פרש. הליכוד והעבודה לא רצו בבחירות חוזרות, וכך לא היה מנוס מגיבוש קואליציה משותפת לשתיהן. לאחר 39 ימים של [[משא ומתן קואליציוני]] הוקמה [[ממשלת אחדות לאומית]], שבראשותה תהיה רוטציה בין [[שמעון פרס]] ל[[יצחק שמיר]]. בממשלה היה עזר ויצמן [[שר בלי תיק]].
 
בסופו של דבר התמזגה יחד אל תוך המערך ונמחקה מעל פני השטח. על אף שהייתה מפלגה קצרת ימים וללא הרבה מנדטים, היא השפיעה רבות על המערכת הפוליטית בישראל בכך שהפכה ללשון מאזניים.
271,876

עריכות