לדלג לתוכן

פרוגנוזה – הבדלי גרסאות

הוסרו 18 בתים ,  לפני 12 שנים
תיקון קישור [JS]
אין תקציר עריכה
(תיקון קישור [JS])
שיטת הסכיה המדויקת ביותר היא [[סטטיסטיקה|סטטיסטית]]. על ידי השוואת קבוצות גדולות של חולים, בהתאם לשלבי מחלתם, ניתן ליצור ניבוי סטטיסטי באשר לסיכויי ההחלמה של חולה בעל צירוף [[תסמין|תסמינים]] (סימפטומים) מסוים. הדוגמאות הטובות ביותר לקביעת סכות הן ביחס לחולי [[סרטן (מחלה)|סרטן]]: הוכח כי בירור זהיר ומדויק של שלב התפתחות הגידול הסרטני יכול לנבא את סיכויי ההישרדות של החולה. הסכות של מחלות כרוניות מוכרות נמדדת לרוב במונחים של אחוז החולים עם מחלה זהה אשר שרדו למשך תקופת זמן נתונה: שנה, שלוש שנים, או חמש שנים. לדוגמה, לרוב חולי סרטן ה[[ערמונית]] אחוז ההישרדות לתקופה של חמש שנים מיום האבחנה הוא מעל 90%, בעוד שאצל רוב חולי [[סרטן הריאות]] הוא פחות מ- 10%.
 
רוב תחומי העיסוק הרפואי עדיין חסרים בנתונים סטטיסטיים על הסכות המדויקת. במקרים כאלה, הסכות הנקבעת על ידי הרופא מבוססת לרוב על ניסיונו האישי בטיפול במקרים דומים. מחקרים רפואיים מראים כי רוב הרופאים נותנים הערכות [[אופטימיות|אופטימיות]] מדי כאשר הם נותנים למטופליהם מידע באשר לסכות ונוטים להגזים למשל בהערכת תקופת ההישרדות לאחר האבחון.
 
לחולים המאושפזים ב[[יחידה לטיפול נמרץ]], ישנם מדדים מספריים מדויקים יותר באשר לסכות. המדד המפורסם ביותר להערכת הסכות בחולים בטיפול נמרץ הוא מדד ה- APACHE II. מדד זה נמצא מדויק ביותר להערכת שרידותו של חולה שבעה ימים בטרם מותו.
 
ידיעת הסכות עוזרת לתהליך קבלת ההחלטות למטופל ולמטפל גם יחד. לאור הסכות ניתן להחליט באופן מושכל יותר האם לקבל טיפול רפואי מסוים, אם לאו. כמו כן למידע באשר לסכות תפקיד חשוב בקבלת החלטות לגבי חולה אשר ידוע כי הוא נוטה למות.
 
[[קטגוריה:רפואה]]