מיסטרל (רוח)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תיאור היווצרות רוח המיסטרל, עקב רמה ברומטרית באוקיינוס האטלנטי ושקע ברומטרי בים הצפוני, רוח שעוברת את דרום צרפת ומשפיעה על הים התיכון.

המיסטרל היא רוח חזקה, קרה, צפונית/צפון-מערבית בדרך כלל, מאזור מפרץ ביסקאיה בצרפת, בחוף האטלנטי, אל מפרץ ליון, שבצפון חוף הים התיכון. הרוח מגיעה למהירויות של 66–80 ומעלה קמ"ש; היא יכולה לעיתים אף לעבור 180 קמ"ש.

הרוח אופיינית לחורף ולאביב וחוזקה מתעצם דווקא בחילופי עונות אלו, אך תיתכן בכל עונות השנה. על פי המדווח מהירותה אינה יורדת מ-30 קמ"ש, והיא יכולה להימשך בין 65 שעות רצופות, עד כמה ימים.

בצרפת השם מתייחס לרוח חזקה, קרה, צפונית או צפון מערבית, הצוברת תאוצה, בעוברה בעמקי נהרות הרון והדורנס, לכיוון שפלת הים-התיכון באזור הקאמארג. הרוח משפיעה על אזורי הלנגדוק והפרובאנס, שם היא מורגשת כרוח מערבית חזקה. יש למיסטרל השפעה חזקה לאורך החוף הים-תיכוני של צרפת, ולעיתים קרובות נוצרות סופות וסערות פתאומיות בים בין קורסיקה לאיים הבלאריים.

המיסטרל מביא עמו לרוב מזג אוויר בהיר; רוח זו היא גורם חשוב באקלים של פרובאנס. מהירותה הממוצעת ביום היא כ-50 קמ"ש ויותר, והיא גוברת בלילה. בדרך כלל המיסטרל נושבת במשך יותר מיומיים, לעיתים אף יותר משבוע. דומה לרוח המיסטרל היא רוח הטראמונטן - רוח קרה ועזה, צפונית או צפון-מערבית (בלאנגדוק התחתון, ברוסיון, בקטלוניה ובאיים הבלאריים). רוח הטראמונטן דומה למיסטרל בגורמי היווצרותה ובהשפעותיה, אך היא נושבת ב"מסדרון אוויר" אחר: היא מתעצמת בעוברה בין הרי הפירנאים והמאסיף סנטרל - בעוד המיסטרל נושבת בתוך עמק הרון, בין האלפים למאסיף סנטרל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מיסטרל בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעים ובנושא צרפת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.