מכון פרימטר לפיזיקה תאורטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מכון פרימטר

מכון פרימטר לפיזיקה תאורטית (Perimeter Institute for Theoretical Physics, בקיצור מכון פרימטר או PI) הוא מכון מחקר עצמאי המוקדש לסוגיות יסוד בפיזיקה תאורטית ונמצא בווטרלו, אונטריו שבקנדה. מכון פרימטר נוסד ב-1999 על ידי מייק לזארידיס, מייסד ומנכ"ל משותף של Research In Motion. הוא הכריז על תרומה ראשונית של מאה מיליון דולר ב-23 באוקטובר 2000. ביוני 2008 תרם ביחד עם אופליה טונג חמישים מיליון דולרים נוספים. פעילויות המחקר החלו בשנת 2001. בד בבד עם פעילויות המחקר, מתפקד מכון פרימטר כתוכנית מצוינות בינלאומית ומארח כל קיץ את ה-ISSYP, מחנה פיזיקה לתלמידי תיכון.

בתחילה פעל מכון פרימטר מתוך משרדי הדואר ההיסטוריים של העיר ווטרלו ברחוב קינג. באוקטובר 2004 עבר למבנה שעוצב על פי הזמנה ברחוב קארולין, מול אגם סילבר בפארק ווטרלו. מתכנן הבניין היה הארכיטקט מהחברה המונטריאולית Saucier + Perrotte, שקיבל את מדליית המושל הכללי לעיצוב ארכיטקטוני במאי 2006. הבניין הניצב בסמוך למכון מאכלס את גלריית האמנות Canadian Clay and Glass Gallery, זכה באותו הפרס לארכיטקטים בשנת 1997.

מבנה מכון פרימטר מאופיין בחזות של זכוכית שקופה לאורך צדדיו הצפוני והמערבי, בניגוד לקירות של רעפי מתכת שחורים המכסים את יתרת הבניין. משרדו של כל חוקר, כמו גם חדרי ישיבות שונים, מציגים לוחות המכסים קיר שלם לצורך עבודה לבד או בקבוצה.

מכון פרימטר מחזיתו האחורית

המשרד למחקר והמצאה במחוז אונטריו הכריז במרץ 2006 על התחייבות להעניק תרומה של חמישים מיליון דולרים למכון פרימטר.

תוכנית מצוינות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצד מחויבותו למחקר מדעי אירח מכון פרימטר מספר תוכניות מצוינות שכללו הרצאות בפיזיקה, ארוחות ערב והופעות מוזיקליות. ביסטרו החור השחור שלו (Black Hole Bistro) מציג לעיתים הזמנות לארוחות ערב ובהן הופעות ג'אז, בארוק, והרכבים אחרים. מכון פרימר מארח גם הרצאות ציבוריות שנערכות בבתי ספר תיכון מקומיים באזור קירצ'נר-ווטרלו.

ISSYP[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית ספר קיץ הבינלאומי לפיזיקאים צעירים (ISSYP) מהווה תוכנית מצוינות המקבצת קבוצות של חמישים תלמידים בעת ובעונה אחת מבתי ספר תיכון רבים בתוכנית לימודים הכוללת את החידושים האחרונים בפיזיקה התאורטית.

תלמידים מתארחים באוניברסיטת ווטרלו ושוהים שעות רבות כל יום במחיצתם של חוקרי פרימטר, לומדים באמצעות פעילות משותפת עם עמיתיהם כמו גם מהרצאות מפתח מפיזיקאים מובילים.

במסגרת התוכנית לומדים פיזיקה ומתמטיקה גם יחד בלימודי ליבה ומציעים מבוא לפעילויות מחקר באמצעות סדנאות בהנחיית חוקרים במכון. הרצאות מפתח מעניקים גם חוקרים המבצעים השתלמות פוסט-דוקטורט וגם חוקרי קבע במכון, בכללם לי סמולין ופוטיני מרקופולו-קלאמארה. הנושאים המוצגים בפני התלמידים הם פרשנויות לתאוריות של חורים שחורים, יחסי מרחב-זמן, תורת המיתרים, רשת-סליל, מחשב קוונטי ומכניקת הקוונטים.

בשנת 2006 התרחבה התוכנית מקבוצה של עשרים תלמידים מרחבי קנדה לקבוצות שונות המונות חמישים תלמידים כל אחת, שנקבצו מחמש יבשות ברחבי תבל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]