לדלג לתוכן

מלחמת אנגליה–זנזיבר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מלחמת אנגליה–זנזיבר
ארמון הסולטאן לאחר ההפגזה
ארמון הסולטאן לאחר ההפגזה
מלחמה: מלחמת אנגליה–זנזיבר
תאריכים 27 באוגוסט 1896 (38 דקות)
מקום סטון טאון שבזנזיבר סיטי
תוצאה ניצחון בריטי לאחר קרב של 38 דקות (09:02 - 09:40 זמן מקומי).
הצדדים הלוחמים

הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת האימפריה הבריטית

מנהיגים
ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת  חאלד בין ברע'ש 
מפקדים

תת-אדמירל הארי רוסון (לאחר המלחמה אדמירל)

כוחות

2,800 לוחמים, 4 קני ארטילריה, סוללת חוף, יאכטה חמושה, 2 סירות

אבדות

פצוע אחד

500 הרוגים ופצועים, יאכטה חמושה ושתי סירות טובעו, סוללת חוף הושמדה

מלחמת אנגליה–זנזיבראנגלית: Anglo-Zanzibar War) התנהלה בין האימפריה הבריטית לזנזיבר ב-27 באוגוסט 1896. המלחמה ארכה 38 דקות ומקובל להכתירה כמלחמה הקצרה ביותר בהיסטוריה הכתובה.

המלחמה פרצה לאחר שסולטאן זנזיבר חמד בן תווויאני, ששיתף פעולה מרצון עם המנהל הקולוניאלי הבריטי, מת ב-25 באוגוסט ואחיינו חאלד בין ברע'ש תפס את השלטון בפועל בהפיכה צבאית. כיוון שהבריטים העדיפו מועמד אחר (חמוד בין מוחמד) שהאמינו כי ישתף אתם פעולה, הם הורו לברע'ש להתפטר מתפקידו. ברע'ש סירב ותחת זאת הקים צבא שכלל 2,800 איש ואת היאכטה לשעבר של הסולטאן, "גלאזגו", שחומשה. בזמן שכוחותיו של ברע'ש ביצרו את הארמון, התרכזו חמש ספינות מלחמה של הצי המלכותי הבריטי בנמל מול הארמון והנחיתו כוחות של חיל הנחתים המלכותי.

אף על פי שברגע האחרון ניסה הסולטאן לנהל משא ומתן על שלום באמצעות נציג ארצות הברית באי, פתחו תותחי ספינות הצי המלכותי באש על הארמון בבוקר 27 באוגוסט, לאחר שפקע האולטימטום הבריטי בשעה 9:00 בבוקר. כשהחל הארמון להתמוטט סביבו נמלט ברע'ש לקונסוליה של האימפריה הגרמנית שם קיבל מקלט מדיני והוא חי כגולה בדאר א-סלאם עד שנלכד על ידי הבריטים ב-1916. הוא קיבל רשות מהבריטים להתגורר במומבסה בה מת בשנת 1925. ההפגזה הופסקה אחרי 38 דקות שבמהלכן הוטבעה הגלזגו, נהרסו ארמון בית אל-חוכם והמגדלור המקומי, וניזוק ארמון בית הפלאים. העימות הקצר קיבל את התואר "המלחמה הקצרה ביותר בהיסטוריה".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה צבאית ובנושא טנזניה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.