יאכטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יאכטה מודרנית גוררת סירת גומי
יאכטה מפרשית מדגם CS30

המונח יאכטה שימש במקור לתיאור כלי שיט קל ומהיר המשמש לתחבורתם של אנשים חשובים. כיום מקובל לכנות בשם זה כל כלי שיט מעל גודל של מטרים בודדים המשמש לשיט למטרות הנאה. קיימים שני סוגי יאכטות עיקריים: יאכטת מפרשים ויאכטה מנועית. אורכה של היאכטה יכול לנוע בין מטרים ספורים לעשרות מטרים. אורכן של רוב היאכטות הפרטיות נע בין 7 ל-14 מטרים.

החוק בישראל מבחין בין סירה שאורכה עד 7 מטר, ספינה שאורכה עד 24 מטר ואונייה שאורכה מעל 24 מטר.

מקור המילה יאכטה בהולנדית עתיקה: jaghtschip, ספינת מרדפים. המילה קוצרה ל-jagt, ובהולנדית החדשה שונה הכתיב לצורה jacht (יאכט). צורה זו חדרה אל שאר השפות ובהן עברית.

יאכטות מפרש מחולקות למספר קטגוריות, כאשר אחת החלוקות היא על פי מספר הגופים הצפים מהם מורכבת היאכטה.

  • גוף בודד (monohull): לקטגוריה זו שייכות רוב יאכטות המפרש המפליגות היום בארץ. יאכטה במבנה זה בנויה מגוף צף אחד, שלאורך חלקו התחתון נמתחת השדרית (keel), מהחרטום ועד לירכתיים. כלי שיט במבנה 'גוף בודד' חשוף יותר לסכנת התהפכות (גילגול סביב ציר האורך) מאשר כלי שיט במבנה 'גופים מרובים' (ראה להלן), בעיקר עקב לחץ הרוח על המפרש בזמן הפלגה עם מפרשים. כדי למנוע זאת כלי שיט במבנה זה מאוזנים על ידי משקולות בתחתיתים, הממוקמים לאורך השדרית.
  • גופים מרובים (multihull): כלי שיט בעל יותר מגוף צף אחד, קטמרן בעלת שני גופים, או טרימרן שהיא בעלת שלושה גופים. רוחב הספינה וריבוי הגופים הצפים מאפשרים לוותר על משקולת האיזון בתחתית הספינה. גופי הציפה במבנה זה קטנים יותר מאשר במבנה 'גוף בודד' ולכן לרוב אינם משמשים למגורים ולאיכסון ציוד רב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]Swedish road sign 11 13 31.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.