מנהל ספורטיבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לאונרדו, בעבר המנהל הספורטיבי של פריז סן-ז'רמן

בכדורגל, מנהל ספורטיבי הוא איש ניהול בכיר במועדוני כדורגל, האחראי על הנושא המקצועי במועדון. לעתים קרובות אופי תפקידו של המנהל הספורטיבי אינו ברור, ויכולים להיות הבדלים גדולים בין תפקידיהם של מנהל ספורטיבי אחד לשני.

המנהל הספורטיבי נמצא למעשה בתווך בין המאמן להנהלה, כשמצד אחד ידיעותיו בכדורגל מאפשרות לו לייעץ להנהלה ולסייע לקבל החלטות ולתכנן השקעות בצורה נכונה ומצד שני הוא מאפשר למאמן להתמקד באימונים ובביצועי הקבוצה על המגרש. המנהל הספורטיבי, כשזה מגדיר מדיניות ושיטות עבודה במועדון, יכול גם לאפשר המשכיות ויציבות כשמאמנים מתחלפים. לרוב מעורב המנהל הספורטיבי גם ברכישות שחקנים, בבחירת אנשי הצוות המקצועי ולעתים גם במחלקות הנוער.

לעתים, בעקבות העדר ההגדרה הברורה לתפקיד, נוצרים חיכוכים בין המנהל הספורטיבי למאמן.

במועדוני הכדורגל בישראל השימוש במנהל ספורטיבי אינו נפוץ, כיון שלרוב בעלי הקבוצות מעדיפים לקבל את ההחלטות בעצמם. שונה מאלו מכבי תל אביב, שמאז שנת 2012 מעסיקה בתפקיד המנהל המקצועי את ג'ורדי קרויף. בעקבות הצלחתו, התפקיד הפך בישראל ליותר נפוץ. אלון חרזי שימש כמנהל ספורטיבי, בהפועל עכו, מכבי פתח תקווה מינתה את עומר גולן לתפקיד והפועל תל אביב מינתה לתפקיד את אייל ברקוביץ'.

בעברית מקובל להתייחס למנהל הספורטיבי לעתים גם בשם "מנג'ר" (מאנגלית: Manager). במקור האנגלי, ולעתים גם בעברית, מתייחסת המילה לכל מאמן ראשי של קבוצת כדורגל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]