מנהל תשתיות מחשוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מנהל תשתיות מחשוב הוא האדם האחראי על תשתיות לתפעול טכנולוגיות המידע בארגון. מחלקת תשתיות מחשוב אחראית על רכיבי חומרה, תוכנה, תקשורת, שרתים, תחנות קצה, אבטחת מידע, תמיכת מחשוב לעובדי החברה, ודואגת לזמינותן ותפעולן, שכן ללא מערכות אלו הארגון הממוחשב אינו יכול לתפקד.

תחת מנהל תשתיות מחשוב יש מספר תת-תחומים ובדרך כלל לכל תחום יש מנהל או ראש צוות משלו, לדוגמה:

  • מנהל חדר שרתים - אחראי על חדר השרתים, שם נמצאים כל השרתים והמערכות שנותנות שירות לכל החברה. במקום זה מרוכזים באופן פיזי כל המידע, התוכנות והידע. בדרך כלל מערכות המידע נדרשות לזמינות של 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, במיוחד בארגונים או חברות שנותנות שירות. לדוגמה: משרדי ממשלה, חברות השקעות בורסאיות, בנקים, חברות עסקים בינלאומיות, וכל חברה נוספת שמגדירה את תחום פעילותה כמחייב זמינות 24*7. בשל האמינות התפעולית הנדרשת, חדר זה מופעל על ידי מערכות מיזוג נפרדות משאר הבניין ומערכת אספקת מתח UPS נפרדת, כך שבמקרה של הפסקת חשמל החדר ימשיך לעבוד. לרוב, כדי למזער את הסיכונים הנובעים מריכוז כל המערכות בחדר אחד, החברות מבצעות תוכנית לשחזור מאסון ( Disaster Recovery Plan -DRP) ומשכפלות את המערכות באתר נוסף, רחוק מחדר השרתים המרכזי.
  • מנהל מרכז תמיכת משתמשים (Help Desk) - במרבית החברות, קיים צוות אנשי תמיכה שנותן שירות לעובדי החברה כאשר מי מהם נתקל בבעיות מחשוב. בארגונים גדולים מקובל להשתמש בתוכנה המרכזת את כל הקריאות שירות, ומרכז טלפוני עם מענה אנושי. חלק מהבעיות נפתרות טלפונית ובחלקן נדרשת הגעה פיזית של איש תמיכה לעובד החברה. המטרה המרכזית היא לספק פתרון בזמן הקצר ביותר כדי לא לפגוע בתפוקת העבודה השוטפת.
  • מנהל תקשורת - חברות בינלאומיות בעלות מספר סניפים ברחבי העולם, מקיימות תקשורת בין הסניפים לצורך שיתוף מידע עסקי ומשאבים של החברה. קישוריות זו מבוססת על רכיבי תקשורת אקטיביים שאותם יש להגדיר לנהל ולתחזק. פעילות זו היא באחריות מנהל התקשורת.
  • מנהל אבטחת מידע - אחראי על תחום אבטחת המידע בארגון. באחריותו לתחזק ולתפעל את מערכות אבטחת המידע, לוודא את תקינותן, ובנוסף להציע שיפורים והצעות התייעלות כדי להגן טוב יותר על המידע העסקי הרגיש.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]