מנטליסט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מנטליסט הוא כינוי לקוסם המתיימר לעשות שימוש בקריאת שפת גוף, מניפולציה מחשבתית ואלמנטים פסיכולוגיים נוספים על מנת לייצר אילוזיות של קריאת מחשבות, טלקינזיס, חיזוי עתידות ואיתור חפצים מוסתרים.

בתחום הפאראפסיכולוגיה מנטליסט מוגדר כמי שמסוגל לקרוא מחשבות של אדם על-סמך חיצוניותו, שפת גופו ואלמנטים טבעיים אחרים, וכמו כן להטמין סוגסטיות (Suggestions) במוחו של אדם באמצעים כגון היפנוזה, ותכנות נוירו-לינגוויסטי (N.L.P Neuro Linguistic Programming).

בעוד מדיומים טוענים שהם מתקשרים באמצעים על-טבעיים (לדוגמה: עם עולם הרוחות), מנטליסטים דווקא יבחרו להגדיר את תחומם כיכולת להשפיע על המציאות של קהלם.

למעשה, מנטליסטים הם קוסמים המכניסים אלמנטים של קריאת שפת גוף, סוגסטיות והיפנוזה למופע אך למעשה הטריקים מבוצעים בעזרת זריזות ידיים ואביזרים מוכנים מראש.

ישנה ביקורת רבה בעולם הקוסמים על אלו המכנים עצמם מנטליסטים כיוון שבעוד שהראשונים מודים שהכל אחיזת עיניים, האחרונים לעתים מודים שאין להם כוחות אמיתיים אך מספרים לקהל שמדובר בפסיכולוגיה, יכולת גבוהה של קריאת שפת גוף וN. L. P ולא כך הדבר. למעשה, חוץ מאיך שהמופע בנוי אין הבדל אמיתי בין קוסמים למנטליסטים באופן עשיית הקסם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P culture.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תרבות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.