מסדר הכתר היקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מסדר הכתר היקר
宝冠章
Order of the Precious Crown end of 19th century Japan.jpg
כוכב מסדר הכתר היקר בדרגה הראשונה
JPN Hokan-sho 1Class BAR.svg
אות מסדר הכתר היקר בדרגה הראשונה
פרטים
מדינה יפןיפן  יפן
המעניק קיסר יפן
למען הנאתו של המונרך
סטטוס פעיל
דרגות וסוגים שמונה דרגות
נוסד 4 בינואר 1888
היררכיה
עיטור גבוה יותר מסדר השמש העולה
עיטור נמוך יותר מסדר האוצר הקדוש

מסדר הכתר היקריפנית: 宝冠章, תעתיק: הוֹקָן-שׁוֹ) הוא מסדר יפני שיסד הקיסר מייג'י ב-4 בינואר 1888. במקור היו במסדר חמש דרגות, אך ב-13 באפריל 1896 נוספו עוד שלוש.

מסדר זה שמור לרוב לנשים, אך גם גברים קיבלו את הכבוד בעבר. עם זאת, לרוב מקבלים גברים את עיטור מסדר השמש העולה. עיטור מסדר הכתר היקר הוענק ב-1917 לקבוצה של עשרים ותשעה חיילים אמריקאים שהשתתפו במלחמת רוסיה–יפן. מקבלי עיטור המסדר היו עשר אחיות מתנדבות ותשעה-עשר כתבים של עיתונים אמריקאים.[1]

עיטור הדרגה הראשונה של המסדר מוענק באופן מסורתי לבנות המשפחה הקיסרית. בניגוד למקביליו האירופאים, ניתן להעניק עיטור זה לאחר המוות.

תג המסדר הוא אובל מוזהב, עם עיטורים פרחוניים בארבעת קצותיו; במרכז מופיע הכתר העתיק של יפן על רקע כחול, מוקף בטבעת אדומה. התג תלוי מתג קטן יותר, המשתנה בהתאם לדרגה, ומחובר לסרט צהוב בעל שוליים אדומים. בדרגה הראשונה נתלה העיטור כאבנט מכתף, ובשאר הדרגות - כעיטור מכתף שמאל.

לכוכב המסדר, אותו עונדים רק חברי הדרגה הראשונה, יש חמש זרועות משובצות פנינים, ובניהם עיטורי פרחים. במרכז הכוכב מופיע הו-או, ציפור מיתולוגית הדומה לעוף החול, על רקע כחול ומוקף בטבעת אדומה.

מקבלי העיטור[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן רשימה חלקית של מקבלי עיטור המסדר:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ טיימס.