לדלג לתוכן

מסחר אלגוריתמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מסחר אלגוריתמי (ידוע גם כאַלְגו-טריידינג או Black Box trading) הוא מסחר בבורסה מבוסס תוכנת מחשב, אשר שולחת פקודות מסחר שנוצרות באמצעות אלגוריתם ממוחשב. אלגוריתם זה יוזם הוראות קנייה ומכירה בהתבסס על פרמטרים של תזמון, מחיר, סחירות ועוד. הוראות אלה מועברות לביצוע ללא הפעלת שיקול דעת נוסף או התערבות אדם.

ניהול ואופן פעולה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסחר אלגוריתמי נמצא מזה שנים אחדות בשימוש יומיומי על ידי קרנות גידור, קבוצות מסחר, קרנות נאמנות וגופים מוסדיים אחרים ובהדרגה – גם על ידי סוחרים מקצועיים עצמאיים. אלגוריתם מסחר יכול לשמש את הסוחר בכל אסטרטגית מסחר, כגון – ספקולציה (Trend Following), ארביטראז' או ארביטראז' סטטיסטי.

בתחילה מסחר אלגוריתמי פותח עבור הצד הרוכש (buy side), דהיינו עבור משקיעים מוסדיים כגון מנהלי קופות גמל וקרנות פנסיה, על מנת להפחית את עלות העסקאות (למשל, צמצום עמלות ניהול). רבים מבין האלגוריתמים פותחו על ידי מהנדסים על מנת ליישם אסטרטגיות מסחר שונות.

ענף חשוב במסחר אלגוריתמי היא "מסחר בתדירות גבוהה" (HFT - high frequency trading), שעשוי להיות רווחי ביותר כשהתנודתיות בשוק גבוהה.

מאחר שהצלחת המסחר האלגוריתמי מבוססת בין היתר על פעולות מסחר רבות בסכומים נמוכים תוך מסחר מהיר, הרי שאיכות הביצוע ומהירות העסקאות משחקות תפקיד מרכזי אשר קובע בסופו של דבר את רווחיות הפעולה שאותרה כבעלת פוטנציאל רווחי ועתידה לצאת לפועל. כתוצאה מכך, סוחרים אנושיים מוחלפים במחשבים, שכן מהירות חיבורם (קליטה והעברת נתונים) לרשת המסחר, שנמדדת במיקרו שניות, היא משמעותית ביותר.

מקובל לחשוב שמסחר אלגוריתמי תרם רבות להגדלת הנזילות (הקטנת המרווח בין הקונה למוכר) בשווקים בשנים האחרונות, מה שמקטין עלויות מסחר עבור עסקאות קטנות. ישנם גם מחקרים (למשל: Peter Gomber, Björn Arndt, Marco Lutat, Tim Uhle,[1]) המראים שבאזורי מסחר תנודתיים, שחקנים אלגוריתמים משמשים כגורם מייצב על ידי אספקת נזילות. מחקר של רשות ניירות ערך הראה ששחקנים אלגוריתמיים תורמים ליציבות בתקופות תנודתיות ומקטינים באופן משמעותי מאוד את מרווחי הקניה-מכירה בבורסה בתל אביב,[2] ועל ידי כך מקטינים עלויות ומרווחים לשאר השחקנים בבורסת תל אביב.

אסטרטגיות וסוגי מסחר אלגוריתמי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים שני סוגים מרכזיים של מסחר אלגוריתמי אשר מספקים עבור הגופים המוסדיים הזדמנות מסחר חדשה שלא הייתה קיימת בעבר, וזאת באמצעות מסחר מהיר, מדויק ויעיל שאף סוחר אנושי אינו יכול לספק.

אלגוריתם של שיטת מסחר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלגוריתם המבצע החלטות מסחר עצמאיות בהתבסס על מידע שוק המתקבל בזמן אמת בצורה אלקטרונית, כגון – מחיר נוכחי, מתנדים, מחזור מסחר ופריצה של רמות מחירים.

אלגוריתם ביצוע (כניסה\יציאה מפוזיציה)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלגוריתם זה מתבסס על חלוקה של כמות גדולה של פקודות מסחר למספר רב של פקודות מסחר קטנות יותר כדי להתמודד בצורה אפקטיבית עם ההשפעה על רמת המחירים בשוק, מחיר הביצוע והסיכון (לדוגמה - אלגוריתם VWAP).

בישראל פועלות חברות מסחר אלגוריתמי רבות[3] ובהן:

מסחר אלגוריתמי המבוסס על למידת מכונה נמצא במרכז ספר המתח מאת רוברט האריס, "מדד הפחד", שיצא לאור בשנת 2011.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]