מסיבת התה של בוסטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Boston Tea Party Currier colored.jpg

מסיבת התה של בוסטון הייתה פעולה ישירה שנערכה בנמל בוסטון, בליל 16 בדצמבר 1773, ובה השליכו אנשים שהתנגדו למה שכינו "העריצות הבריטית" את כל מטען התה שהיה באוניות אשר עגנו בנמל. אירוע זה נחשב בידי רבים כנקודת מפתח בציר הזמן של ההיסטוריה האמריקנית, וכאירוע שהוביל למלחמת העצמאות האמריקנית ולאחר מכן להכרזת העצמאות של ארצות הברית.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שנות ה-70 של המאה ה-18, החלה להתארגן בבוסטון אגודה פטריוטית אמריקנית, שמטרתה הייתה להשיג עצמאות וממשל עצמי לשלוש עשרה המושבות. אגודה זו כונתה בשם "בני החירות". בשנת 1773, הפחיתה ממשלת ממלכת בריטניה הגדולה את המסים ששילמו כל תושביה על יבוא תה, אך המשיכה לגבות את כל המסים באותם מחירים באמריקה. "בני החירות" ורוב תושבי שלוש עשרה המושבות התנגדו לפעולה זו, אך מפני שלא היה להם נציג בפרלמנט הבריטי, הם לא יכלו לעשות דבר בנידון.

נמל בוסטון, באזור זה התרחשה מסיבת התה של בוסטון.

השלכת התה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 1773, הגיעו שלוש אניות משא בריטיות לנמל בוסטון, כדי לפרוק מטען רב של תה. המתנגדים למיסי התה הכבדים מנעו את פריקתם של ארגזי התה מהאוניות, אך המושל הבריטי של מסצ'וסטס, תומאס האצ'ינסון, חייב את המושבה לשלם מיסים על ארגזי התה שלא נפרקו, ובינתיים האוניות נשארו עוגנות בנמל. "בני החירות" ועוד אנשים רבים התנגדו למיסוי זה על ארגזים שלא נפרקו, ונאבקו על כך. מאבק זה הגיע לשיאו בליל ה-16 בדצמבר, כאשר כמה מאזרחי בוסטון ומ"בני החירות" הגיעו לנמל בוסטון מחופשים לאינדיאנים[1], עלו על האניות הבריטיות והשליכו את מטען התה היקר שלהם לים. האירוע זכה לשם מסיבת התה של בוסטון.

התגובה להשלכת התה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתגובה לזריקת מטען התה היקר דרשה ממלכת בריטניה הגדולה פיצוי כספי רב על הארגזים שהושלכו. לאחר סירובם של אזרחי מסצ'וסטס לדרישה זו, העביר הפרלמנט הבריטי מספר חוקים[2] שקבעו עונשים שונים על תושבי בוסטון בפרט, ומסצ'וסטס בכלל. בין השאר, כללו החוקים את סגירת נמל בוסטון לתנועת אניות סיטונאות וסחר והפחתה בסמכויותיה של אספת הנבחרים של מסצ'וסטס.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסיבת התה של בוסטון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בני החירות עשו שימוש בסמלים אינדיאנים להמחשת שייכותם לאמריקה, להרחבה ראו Mohawk was Emerging as a Symbol of Liberty in the New Land
  2. ^ נקראים גם "חוקי הכפייה" או "החוקים הבלתי נסבלים". באנגלית בריטית: "Coercive Acts", באנגלית אמריקנית: "Intolerable Acts"