מסלול הסעה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תור מטוסים הממתינים להמראה על מסלול ההסעה בשיקגו
מפת נמל התעופה של לוס אנג'לס - מסלולי הטיסה מסומנים בשחור ומסלולי ההסעה ורחבות חניית המטוסים באפור
הדגמה של מסלולי הסעה וסימוניהם בכחול

מסלול הסעהאנגלית: Taxiway) הוא מסלול המחבר בין מסלולי הטיסה, רחבות חניית המטוסים, אזורי התפעול והתחזוקה ויתר המתקנים בצד האווירי של שדה תעופה. מסלולי הסעה עשויים בדרך כלל מאספלט או מבטון, אם כי לעיתים מדשא, מעפר וכיוצא באלה.

בשדות תעופה עמוסים קיימים מסלולי הסעה ליציאה מהירה, שנועדו לאפשר למטוסים נוחתים לעזוב את מסלול הטיסה במהירות, כדי לפנותו בהקדם לנחיתה נוספת. מסלולי ההסעה ליציאה מהירה נסללים במספר מקומות לאורכו של מסלול הטיסה, בדרך כלל בזווית חדה המאפשרת למטוסים לפנות אליהם במהירות גבוהה יחסית (ראו תמונה).

כינוי ושילוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסלולי ההסעה מכונים בדרך כלל באותיות לטיניות, ולעיתים בצירופי אותיות ומספרים, ובקשר רדיו מבוטאים באלפבית צלילי. שילוט לאורך מסלולי ההסעה הוא בצבע צהוב על רקע שחור, כדי לסמן את שם המסלול עליו נמצא המטוס; ובצבע שחור על רקע צהוב, כדי לסמן מסלולים אחרים אליהם יש גישה (ראו תמונות). שילוט בצבע לבן על רקע אדום מסמן נקודת עצירה במפגש עם מסלול אחר.

סימון ותאורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסימונים ואמצעי התאורה שלהלן עשויים להופיע לאורכם של מסלולי הסעה:

  • ציר אמצע המסלול מסומן בקו צהוב רציף, שאליו נלווה לעיתים קו צהוב מקווקו החל ממרחק של 45.7 מטר לפני נקודת המפגש עם מסלול הטיסה, והמכונה "סימון מוגבר של ציר מרכז מסלול ההסעה" (Enhanced Taxiway Centerline). במרכזו של מסלול ההסעה קבועים פנסים המאירים באור ירוק בשעות החשיכה.
  • סימון קצות מסלול ההסעה עשוי משני קווים צהובים מקבילים. סימון זה אינו חופף בהכרח את קצה השטח הסלול (בדומה לסימוני עמדות חניה במגרשי חניה), ובלבד שהשטח שמעבר למסלול ההסעה אינו מיועד לתנועת מטוסים כלל. אם השטח הסמוך מיועד גם הוא לתנועת מטוסים, אך אינו חלק ממסלול ההסעה (לדוגמה, עמדת חניה למטוס), הקווים יהיו מקווקווים. קצות מסלול ההסעה מסומנים בפנסים המאירים באור כחול בשעת החשיכה (ראו תמונה).
  • מקום שבו משורטטים על המסלול הוראות הסעה יופיעו אלה במרכזו בצבע שחור על רקע צהוב. סימוני מיקום יופיעו בצהוב על רקע שחור וישורטטו מימין לציר אמצע המסלול.
  • סימוני מיקום גאוגרפיים מופיעים לאורך מסלול הסעה שבו הראות מוגבלת ל-360 מטר. הם משורטטים משמאל לציר מרכז המסלול בשחור על רקע ורוד, בתוך עיגול שמסגרתו בשחור ובלבן.
  • סימוני עצירה לפני מסלול טיסה עשויים מארבעה פסים צהובים לרוחב המסלול - שניים מהם רציפים ושניים מקווקווים. במקרה שמופעלת במקום מערכת נחיתת מכשירים הסימון עשוי משני פסים צהובים רציפים המחוברים ביניהם בזוגות של פסים ניצבים. נקודות עצירה מסומנות בלילה במספר דרכים בהתאם להקשר בפנסים צהובים או אדומים לרוחב המסלול, או בפנסים מהבהבים או המאירים באופן קבוע בצבע אדום או צהוב משני צדדיו.
  • סימוני עצירה לפני מפגש עם מסלול הסעה אחר עשויים מקו מקווקו לרוחב המסלול.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסלול הסעה בוויקישיתוף