מערכת הגברה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מערכת הגברה היא אמצעי להגברת מוזיקה ומקורות שמע.

מרכיבי המערכת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת הגברה רגילה מורכבת מ:

מערכת כריזה (הגברה) מרובת רמקולים
 • מיקסר (בעברית - מערבל צליל) - המרכיב החשוב ביותר במערכת ההגברה. מיקסר הסאונד זה מכשיר המרכז את כל הערוצים הרצויים להשמעה (מקורות שמע). הערוצים (מקורות השמע) מחוברים לכניסות שמע (חיבורים הנמצאים לרבות על פני משטח המיקסר). ניתן לכוון את עוצמת ההשמעה של מקורות השמע על ידי מחוגים הנמצאים לרוב על יד החיבור (בנוסף לשליטה בעוצמת השמע במקור השמע אם יש), נוסף למחוגים אלו קיים מחוג נוסף הנקרא "Master" (מסטר - שולט) ותפקידו לשלוט על עוצמת השמע הכללית של המיקסר (שולט גם על מחוגי הכיוון של מקורות השמע בכללי). זאת ועוד קיימות יציאות מהמיקסר שהם בעצם חיבורים למקור השמעה (כגון רמקול, אוזניות) או למגברי הספק. קיימים מיקסרים משולבים עם מגברי הספק (להלן).
 • רמקול - מתמר ההופך אותות חשמליים לצלילים שניתן לשמוע. הרמקול הוא חלק חשוב מהמערכת, דהיינו - בלעדיו מערכת ההגברה אינה מערכת. הרמקול יכול להיות אקטיבי - הכוונה שיש שבתוכו מגבר חשמלי המספק לו חשמל ואינו צריך מקור חשמל נוסף. כמו כן, לרמקול האקטיבי יש אפשרות לכיוון עוצמת השמע. הרמקול יכול להיות פסיבי שאינו מכיל מגבר חשמלי בתוכו, ובמקרה כזה נדרש מגבר חשמלי חיצוני.
 • מגבר הספק (חשמלי) - דרוש למערכת הגברה במצב שמיקסר אינו משולב עם מגבר חשמלי (מיקסר שבו יש גם מגבר נקרא "מיקסר מוגבר"), וכן הרמקולים אינם אקטיביים (אינם בעלי מגבר חשמלי בתוכם). מגבר הספק ממיר את האותות החשמליים המתקבלים מן המיקסר לחזקים יותר. המגבר מספק אותות חשמליים בעוצמה יותר חזקה ממה שקיבל (מהמיקסר לרוב) לרמקולים. מגברי הספק מגבירים את האותות בעוצמות שונות, למשל רמקולים כבדים שמייצרים צלילים בעוצמה חזקה במיוחד צורכים מגבר חשמלי שמייצר אותות חשמליים חזקים במיוחד.
 • מיקרופון - מתמר או רכיב אלקטרוני שממיר קול לאות חשמלי שמטרתו להגביר קולות שבסביבתו. קיימים שני סוגי מיקרופונים:
  • מיקרופון המחובר למיקסר על ידי כבל ישיר. מיקרופון כזה מקבל את הזנת החשמל באמצעות הכבל, ובאותה הדרך מועברים האותות מהמיקרופון למיקסר. בדרך כלל אורך הכבל המחבר את המיקרופון למיקסר מוגבל טכנית - מעל אורך מסוים נדרש מתאם על מנת שהאותות ידיעו למיקסר בעצמה מספיקה.
  • מיקרופון אלחוטי. מוזן באמצעות סוללות הנמצאות בתוך המיקרופון. למיקרופון עצמו יש משדר, שמשדר תדרים מסוימים (קיימות טכנולוגיות שונות בצורת השידור), הנקלטים על ידי מקלט המחובר ישירות למיקסר. בעיות נפוצות במיקרופון אלחוטי - סוללת המיקרופון נגמרת מהר, וכתוצאה מכך נחלשים האותות המשודרים.
  • בידורית - הינה רמקול המשולב בתוכו מגבר + מיקסר - מתאים בעיקר מסיבות קטנות בבתים פרטיים. ישנם 2 סוגי בידורית, ניידת ולא ניידת, הניידת כוללת בתוכה בטריה (סוללה), ואילו הבידורית הלא ניידת לא. למרות כל השילוב הנ"ל הבידורית אינה מערכת הגברה מקצועית ואינה מתאימה לאירועים וכו'. היא נוצרה לשימוש ביתי עקב גדילת והכרת תחום הקריוקי בקרב צעירים, והיא פתרון זול ופשוט למי שלא מחפש איכות ויותר מידי השקעה בבית פרטי.

סוגי מערכות הגברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים מספר סוגים של מערכות הגברה, המתאימות לצרכים שונים ולמקומות שונים, ויש להן דרכים ופונקציות שונות להגברה. להלן כמה סוגים בולטים של מערכות הגברה:

 • מערכת הגברה ביתית - מערכת הגברה קטנה יחסית במרכיביה. אינה כוללת מיקסר, והרמקולים משמיעים צלילים בעצמה נמוכה יחסית. בדרך כלל מערכת ביתית לא נזקקת למגבר חשמלי גדול. כמו כן, למערכת אין מספר רב של מיקרופונים ומקורות שמע.
 • ציוד אולפני - מערך של ציוד הגברה שעוצמת הקול אינה גבוהה יחסית, אך הציוד מאוד משוכלל ומתקדם. במערכת יכולים להיות מספר מיקסרים, בדרך כלל משוכללים ומתקדמים, ובעלי ערוצים רבים. הצליל שנוצר במיקסר מוקלט בדרך כלל למחשב. הרמקולים של המערכת אינם בעלי עוצמה גבוהה, ובנוסף לרמקולים יש אוזניות לטכנאי הקול ועוד אוזניות למקליטים. המיקרופונים של המערכת לרוב אינם רבים, אך הם משוכללים והקול שקולטים ברור וחד. כמובן שגם כלי הנגינה הרצויים להקלטה מוקלטים דרך המיקרופונים לרוב.
 • מערכת כריזה - מערכת כריזה היא סוג של מערכת הגברה שנועדת להודעות קוליות. מערכת כריזה יכולה להשמיע מוזיקה אך באיכות נמוכה יחסית - עיקר מטרתה היא הגברה של מיקרופונים. בהתאם, הרמקולים אינם יותר מדי מקצועיים, ואיכות הקול נמוכה מזאת שברמקול רגיל, אך עוצמת הקול שלהם חזקה מאוד וצלילם יכול להגיע למרחק של עד כמה קילומטרים. במערכת שמותקנת בשטח פתוח הרמקולים עמידים בפני גשם ומים. המיקסר במערכות כאלה אינו מקצועי או מתקדם.