מערכת קבצים מתועדת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מערכת קבצים מתועדתאנגלית: journaling file system) היא סוג של מערכת קבצים אשר שומרת מידע עצמי מתועד כדי למנוע שגיאות והשחתה של מערכת הקבצים.

בעיות עם מערכות קבצים מסורתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתהליך כתיבת מידע לדיסק קשיח, מערכת הקבצים חייבת לכתוב מידע עצמי (מטה-מידע), אודות המידע שעל הדיסק, לדוגמה - מיקומו של המידע או שמות הקבצים. אם בזמן שהמערכת כותבת את המטה-מידע לדיסק הקשיח, נוצרת הפרעה לכתיבה (לדוגמה, נפילת מתח), המטה-מידע לא נכתב לגמרי, ומערכת הקבצים יכולה להיות במצב לא עקבי, כאשר תיאור המידע לא תואם לחלוטין את המידע עצמו.

דרך אחת לתקן את הבעיה הוא להריץ תוכנה אשר סורקת את הדיסק הקשיח כאשר המערכת מאותחלת, כדי לתקן אי תאימויות. תוכנות כאלה הן CHKDSK בחלונות של מיקרוסופט, fsck על יוניקס ותואמותיה, ו־Disk First Aid על מערכות מקינטוש. לרוע המזל, לשיטה זו יש שתי בעיות. הראשונה, סריקה חוזרת של הדיסק כולו דורשת זמן רב. השנייה, ישנה אפשרות שהתוכנה הסורקת עלולה להתקל בבעיות שהיא לא תוכל לתקן ואז מידע יאבד.

מערכת קבצים מתועדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכות קבצים מתועדות מטפלות בבעיה זו על ידי כתיבת קובץ מיוחד הנקרא "תיעוד" (journal), אשר עוקב אחר כל הגישות לדיסק. במצב כזה, העדכונים לדיסק הן גישות אטומיות. אם לפתע יש נפילת מתח, אז קבוצה ניתנת של עדכונים יכולה לסיים את כל השינויים למערכת הקבצים, ובמקרה זה כמובן אין בעיה, ואז ניתן להשתמש במערכת הקבצים מיד, או שהיא תסומן כקבוצה שלא הוחלה לגמרי למערכת הקבצים. במקרה זה, מנהל ההתקן של מערכת הקבצים יכול לקרוא את קובץ התיעוד ולתקן את כל אי-התאימויות שנוצרו.

השחזור מקובץ התיעוד מהיר הרבה יותר מאשר סריקה כוללת של הדיסק הקשיח, והוא גם מבטיח שמבנה מערכת הקבצים תמיד יהיה עקבי, גם אם יש נפילת מתח.

יש לציין שדבר זה לא מבטיח שלא יאבד מידע: מידע או שינויים למערכת קבצים שנרשמו בין ההחלה האחרונה לתיעוד והקריסה עלולים להיאבד, כיוון שמערכת הקבצים מוחזרת למצבה בזמן ההחלה האחרונה לתיעוד, ללא כל השינויים שבאו אחרי.

חלק ממערכות הקבצים מתעדות את כל המידע שייכתב לדיסק, בזמן שאחרות מתעדות רק את המידע העצמי (metadata - לדוגמה: שמות הקבצים, ומיקומם בדיסק) של מערכת הקבצים.

מערכות קבצים במבנה-יומן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכות קבצים במבנה יומן (log structured file systmes) הן מערכות קבצים שכוללות רק יומן ללא נתונים "רגילים". מערכות קבצים כאלו שימושיות, בין השאר, בהתקני זיכרון הבזק, אשר בהם מחיקה היא פעולה יקרה[דרוש מקור][1].

רשימת מערכות קבצים מתועדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נתמכות על ידי מערכות הפעלה מבוססות ליבת לינוקס:

נתמכת על ידי מערכת ההפעלה AIX:

נתמכת על ידי חלונות NT ומערכות מאוחרות יותר של מיקרוסופט:

נתמכת על ידי מערכת ההפעלה של מקינטוש:

  • HFS+ (תיעוד נוסף ל־Mac OS X 10.2.2)

נתמכת על ידי מערכת ההפעלה IRIX:

נתמכת על ידי סביבת הפיתוח של Solaris:

  • רישום-יומן של UFS
  • ZFS

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ LogFS - מאמר על מערכת קבצים במבנה יומן משנת 2007 מתוך LWN.net