תחזוקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תחזוקה של כביש

תחזוקה היא מכלול הפעולות הנעשות לשם שמירה על תפקודו התקין של מוצר (מכשיר, מכונה, מבנה, תוכנה ועוד). התחזוקה כוללת אספקה של חומרים הנחוצים לתפקודו של המוצר, תיקונו במקרה שהתקלקל, לעיתים תחזוקה מונעת, שבאה למנוע קלקול של המוצר, ולעיתים שדרוג המוצר, כלומר הכנסת שיפורים בו. במחזור החיים של המוצר נדרשת התחזוקה החל ממכירתו כחדש (ולעיתים מגמר ייצורו, אף לפני מכירתו) ועד להפסקת השימוש בו, כך שהיא מהווה את חלק הארי במחזור חיי המוצר.

דוגמה: תחזוקת מכונית כוללת רכישת בנזין שאותו היא צורכת בנסיעתה, טיפול שגרתי (למשל מדי נסיעה של 20,000 ק"מ) הכולל החלפה של חלקים לפי המלצת היצרן, החלפת חלקים שהתבלו, תיקון תקלות שצצו במכונית, ולעיתים שיפור המכונית, באמצעות החלפת אחד מרכיביה ברכיב מתקדם יותר.

שירותי תחזוקה ניתנים על ידי קשת רחבה של בעלי מלאכה, בהתאם לסוג המוצר ולהתמחות הנחוצה לשם תחזוקתו. בתחזוקת מכונית, למשל, עוסקים מכונאי רכב, חשמלאי רכב, פחחי רכב ועוד.

לכלים מורכבים, כגון מטוס או צוללת, נקבעים כללי תחזוקה נוקשים, שנועדו למנוע תקלה בפעילותם.

אסטרטגיות תחזוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לביצוע התחזוקה מקובלות אסטרטגיות אחדות:

  • תחזוקה מתקנת: פעולת התחזוקה נעשית רק לאחר שהמוצר התקלקל ולכן אינו מתפקד או שתפקודו נפגע.
  • תחזוקה מתוכננת: תחזוקה לפי כללים שנקבעו מראש, כדי למנוע תקלות. תחזוקה זו כוללת:
    • תחזוקה מונעת: תחזוקה הנעשית במרווחי זמן קבועים (למשל אחת לשנה) או לאחר רמת שימוש מסוימת (למשל פעולה במשך אלף שעות), ובה מוחלפים או משופצים חלקים במוצר, אף שהם עדיין מתפקדים (אך לפי הערכת היצרן ההסתברות להתקלקלותם גבוהה מדי).
    • תחזוקה מבוססת מצב: תחזוקה שבה מוחלף רכיב לאחר שמצבו מעיד שאינו תקין, אף שעודנו נראה כמתפקד. דוגמה: החלפה של צמיג שעומק חריציו נמוך מ-1.6 מילימטר.

במהלך חיי המוצר נדרשת החלטה על הזמן שבו ראוי להפסיק לתחזק אותו (למכור אותו, להעבירו למחזור או להשליכו לאשפה). ההחלטה להפסיק לתחזק את המוצר עלולה לנבוע מסיבות שונות:

  • מוצר ישן נוטה להתקלקל לעיתים קרובות מאשר מוצר חדש, ובכך משתבש השימוש בו וגם עלויות התחזוקה גבוהות.
  • עלות השיקום של מוצר שניזוק גבוהה מדי. כאשר למכונית נגרם נזק חמור בתאונת דרכים, היא מוכרזת כ"טוטאל לוס", כלומר עדיף לגרוט אותה מאשר לתקן אותה.
  • התיישנות טכנולוגית. דוגמה: תחזוקה של מחשב ישן מפסיקה להיות כדאית כאשר מחשבים חדשים מציעים ביצועים טובים במידה משמעותית

עם התפתחות מערכות ממוחשבות מפותחות אפליקציות להעברת מידע מיידי על מצב המוצר למשל Engie על מערכות שונות של הרכבים. כמו כן, בהגעה למוסך, רכבים מתחברים למערכות מומחה שמאתרות מצב הרכב ומנתחות מידע שנשמר במערכות ממוחשבות של רכב עצמו.

דרגי תחזוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות תחזוקה בסיסית נעשית בדרך כלל באופן עצמאי על ידי הצרכן. במשק בית, למשל, פעילות תחזוקה כגון כביסה או ניקוי הרצפה נעשית על ידי בני הבית, אך ניתן גם להעבירה לעובד משק בית. פעולות תחזוקה מורכבות יותר, כגון תיקון מכשירי אלקטרוניקה ביתיים, מצריכה הסתייעות במומחה חיצוני.

בחיל האוויר הישראלי, תחזוקה בסיסית של המטוס ("דרג א") נעשית בטייסת הטיסה שלו. תחזוקה מורכבת יותר ("דרג ב") נעשית במוסכים של טייסת תחזוקה אווירית בבסיס הטיסה שבו מוצבת טייסת הטיסה. התחזוקה היסודית ביותר ("דרג ד") נערכת ביחידת האחזקה האווירית 22, שהיא יחידת התחזוקה הגדולה והמרכזית של החיל.

השבתה עקב תחזוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולות תחזוקה מצריכות פעמים רבות השבתה של המוצר עד לסיום התחזוקה. דוגמה: בעת טיפול במכונית במוסך, למשל, לא ניתן להשתמש בה. ארגון המתחזק צי מכוניות, כגון חברת ליסינג, יחזיק מכוניות אחדות למתן תחליף לנהג שמכוניתו מושבתת לשם תחזוקה. בתחום המחשוב מושקע מאמץ לכך שפעולות תחזוקה שוטפות, כגון גיבוי, לא יפגעו בפעולתו השוטפת של המחשב.

ארגון העוסק במתן שירותי תחזוקה זקוק למלאי של חומרי גלם וחלפים שיאפשר לקצר ככל האפשר זמנים של השבתה עקב תחזוקה. מאידך, להחזקה של מלאי גדול יש עלות גבוהה, ולכן יש למצוא את המלאי האופטימלי בהתאם ליעדי הארגון. בתחום התעופה מקובל המושג AOG - Aircraft on ground (אנ') - מצב חירום תחזוקתי שבו מטוס מושבת עקב מחסור בחלק חילוף, ולכן נדרשת פעולה מהירה להשגת החלק החסר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]