משטח נגיעה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
משטח נגיעה וה"ג'ויסטיק" (באדום) - מחשב IBM
משטח הנגיעה של אפל התומך בנגיעה ביותר מנקודה אחת

משטח נגיעה או משטח עקיבה (TouchPad/TrackPad) הוא אמצעי קלט מסוג אמצעי הצבעה. משטח נגיעה הוא רכיב נפוץ במחשבים נישאים ומשמש בהם בתפקיד דומה לעכבר במחשבים השולחניים. הוא תופס פחות מקום באופן משמעותי מהמשטח שעליו יש לגרור את העכבר.

משטח הנגיעה מכיל משטח שמשתמש המחשב נוגע בו באצבעותיו. האמצעי מתרגם את תזוזת האצבעות המשתמש לתנועה של הסמן על גבי המסך. לרוב המשטח הוא בצורת ריבוע וגודלו אינו עולה על 40 סמ"ר. משטחים דומים עשויים להימצא ב-PDA, אולם יש לגעת בהם באמצעות מקל זעיר.

השוואת העכבר למשטח הנגיעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יתרונות משטח הנגיעה על העכבר:

בנוסף לחיסכון במקום, יש למשטח הנגיעה יתרונות נוספים על פני העכבר. הפעלת משטח הנגיעה דורשת פחות מאמץ גופני מאשר הפעלת העכבר (גרירת אצבע לעומת אחיזה בחפץ וגרירתו). לכן משטח הנגיעה פחות מסכן את משתמש המחשב בפציעת מאמץ חוזרנית. לכן גם משטח הנגיעה קל יותר לתפעול על ידי חלק מהאנשים שיש להם לקות בגפיים העליונות, כגון אנשים שקשה להם לאחוז חפצים אך קל להם להזיז את ידיהם ואנשים שמתפעלים את המחשב בעזרת מקל שהם אוחזים בפיהם (בהנחה שהם לא משתמשים באמצעי הצבעה ייחודי לנכים).

השימוש במשטח נגיעה במקום בעכבר מאפשר גם מעבר מהיר יותר מהקלדה אל שימוש באמצעי ההצבעה. זאת משום שמשטח ההקלדה מקובע על פי רוב אל המחשב, בסמוך למקלדת, ולא צריך לאתרו בשביל להשתמש.

יתרונות העכבר על משטח הנגיעה:

  • העכבר הוא אמצעי קלט ותיק יותר ואנשים רבים כבר רגילים אליו,
  • העכבר מהיר יותר בשל מרחב תנועה גדול יותר ותנועה אחת יכולה להגיע לכל מקום על הצג,
  • העכבר מדויק יותר (בעיקר בגיימינג)[דרוש מקור],
  • העכבר קל יותר לתפעול על ידי אנשים עם לקות בקואורדינציה עדינה.

הפעלה ופונקציונליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת משיטות הפעלת משטחי נגיעה קשורה ביכולת של מערכת לאגור מטען חשמלי ובהולכה. רוב המשטחים המיוצרים כיום חשים בהולכה של האצבע על גבי המשטח או באגירת המטען בין שתי נקודות ויותר. היות שהמשטחים עובדים על תכונת המוליכות הם אינם תומכים בשימוש בעיפרון או כל כלי אחר שאינו מוליך. גם כפפה עלולה ליצור בעיה בעת השימוש במשטח נגיעה. שימוש במחשב בעזרת כפפות מומלץ בסביבות בהן ידי העובדים עשויות להיות מזוהמות כמו בבתי חולים.

ישנם משטחי נגיעה שבנויים אחרת - משטח מחוספס, מגומי בדרך כלל, המשתמש כמעין ג'ויסטיק, כאשר נדחוף את המשטח למעלה כלי ההצבעה בו אנו משתמשים ינוע מעלה. כלי זה אינו מבוסס על הולכה כך שהוא מתאים לשימוש בעזרת עיפרון או כאשר היד מכוסה.

בדומה לעכבר גם משטח נגיעה הוא בעל תנועה יחסית. קיים קשר ישר בין הכיוון והמהירות של השימוש במשטח הנגיעה לכיוון והמהירות של תזוזת הסמן על המסך. הכפתורים מעל או מתחת למשטח הנגיעה מהווים תחליף לכפתורי העכבר המוכרים. לדוגמה: לחיצה על המקש השמאלי וגרירת האצבע על המשטח מאפשרת בחירה של אובייקטים רבים. ברוב המקרים נקישה על משטח הנגיעה מהווה תחליף ללחיצה על המקש השמאלי בעכבר, תכונה זו מקלה בניווט בין תיקיות ובחירת עצמים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משטח נגיעה בוויקישיתוף