משנק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משנק מסוג סליל השראה, לנורה פלואורסצנטית

מַשְׁנֵק (וכן: צ'וֹק, נטל) הוא רכיב אלקטרוני או אלקטרומגנטי במעגלים חשמליים המשמש בעיקר לתפעול נורות חשמליות מקבוצת נורות הפריקה.

תפקידו העיקרי של המשנק הוא יצירת תנאים מתאימים להפעלת נורות פריקה - נורות המתאפיינות באי-יציבות מובנית ולכן לא ניתנות בדרך כלל להפעלה ישירה ממתח הרשת. המשנק משמש כרכיב המייצב במעגל החשמלי בהפעלת נורת פריקה על ידי הפיכת מקור המתח למקור זרם. בנוסף לתפקידו העיקרי משמש המשנק לעיתים קרובות גם כעזר הצתה יחד עם המצת או המדלק (starter), מאפשר יצירת המתח הגבוה המשמש לפריצת הקשת הראשונית בנורת הפריקה.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חשמלאים מכנים את המשנק בשם צ'וק, תרגום מאנגלית של Choke - החנק, שנק, עצור. באנגלית Choke valve, מתקן במאייד במנוע בנזין הסוגר את האוויר למאייד (חונק) וגורם לתערובת עשירה יותר בדלק להגיע למנוע. כאן בתחום נורות הפריקה הצ'וק הוא גורם החונק, עוצר ומייצב את הזרם במעגלי הנורות.

משנק סליל השראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנקי סליל השראה אירופאיים לנורות כספית, נתרן ומתכת הליד.
משנקי סליל השראה אמריקאיים לנורות פלואורסצנטיות.

משנק סליל השראה או משנק מגנטי, הוא למעשה משרן בעל ערך השראות גבוה הפועל בתחום תדר הרשת (בדרך כלל 50 או 60 הרץ). משרן זה הופך את מקור מתח החילופין של הרשת למקור זרם חילופין ובכך מאפשר הפעלה יציבה של נורת הפריקה. במעגל החשמלי, מתחבר המשנק בדרך כלל בטור לנורת הפריקה. המשרן משמש לעיתים קרובות גם כעזר הצתה יחד עם המצת או המדלק (starter), מאפשר יצירת המתח הגבוה המשמש לפריצת הקשת הראשונית בנורת הפריקה (ובתאורה פלואורסצנטית, חימום האלקטרודות לפני כן). בדרך כלל בנוי סליל ההשראה מחוט נחושת דק המלופף סביב ליבת ברזל שעשויה למלות דקות (דפי פח דק).

באמריקה הצפונית, ששם מתח הרשת (120 וולט) נמוך מדי בשביל לאפשר הדלקת נורות פריקה באמצעות משרן (צ'וק) פשוט, המשנק כולל סליל שנאי להעלאת המתח. השנאי מעוצב עם מספיק השראת זליגה(אנ') כך שהזרם מיוצב כהלכה. משנקים אמריקאים רבים לנורות פלואורסצנטיות מנצלים את העובדה שהשנאי מאפשר ליצרן לבחור במתח מוצא בגובה מספיק גבוה כדי להדליק את הנורה ללא צורך במדלק (סטארטר) כלל, או להפעיל שתי נורות פלואורסצנטיות או יותר, בהספק גבוה, ממשנק אחד. עד לשנת 1980, משנקים אמריקאים רבים הכילו PCB, לצורך קירור ובידוד חשמלי של המשנק, בדומה לשנאים.[1][2]

משנק אלקטרוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנק אלקטרוני מבפנים

בדומה למשנק סליל ההשראה, גם המשנק האלקטרוני תפקידו לאפשר את הפעלתה של נורת פריקה באופן יציב ולספק לה את תנאי העבודה המתאימים. בניגוד להפעלת הנורה בתדר נמוך במשנק סליל ההשראה (50, 60 הרץ). המשנק האלקטרוני מעלה את תדר הפעלת הנורה ובכך מאפשר מספר יתרונות על פני המשנק המבוסס סליל השראה.

מבנה המשנק האלקטרוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

יתרונות משנק סליל השראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. אמינות גבוהה
  2. אורך חיים גבוה בהרבה מזה של משנק אלקטרוני, אשר יכול להגיע לכמה עשרות שנות עבודה.
  3. עמידות מצוינת בתנאים קשים (חום למשל)
  4. פשוט וזול

יתרונות המשנק האלקטרוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. שיפור של עד 30% ביעילות מערכת התאורה (בנורות פלואורסצנטיות בלבד).
  2. מונע את תופעת ההבהוב של הנורה.
  3. התחממות פחותה המתבטאת בהפסדי משנק נמוכים יותר ממשנק מגנטי (לא מהווה יתרון כלשהו מבחינת אמינות, מכיוון שרגישות הרכיבים האלקטרוניים של המשנק האלקטרוני לחום גבוהה בהרבה מזו של הליבה של המשנק המגנטי, וכך הוא יכול לכשול בקלות גם אם טמפרטורת העבודה שלו היא בסביבות 50 מעלות צלזיוס. לשם השוואה למשנק מגנטי היכולת לעמוד בטמפרטורת עבודה של 130 מעלות ואף יותר מבלי לכשול למשך עשרות שנים).
  4. מאפשר עמעום של תאורה פלואורסצנטית (בדגמים מסוימים בלבד).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משנק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ US EPA,OSWER,ORCR, Polychlorinated Biphenyl (PCB)-Containing Fluorescent Light Ballasts (FLBs) in School Buildings | US EPA, US EPA (באנגלית)
  2. ^ US EPA,OSWER,ORCR, Disposal of Fluorescent Light Ballasts (FLB) | US EPA, US EPA (באנגלית)