עין השופט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עין השופט
Juara.jpg
ג'וערה ביום העלייה לקרקע יולי 1937
מחוז הצפון
מועצה אזורית מגידו
גובה ממוצע ‎264‏ מטר
תאריך ייסוד 1937
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף דצמבר 2012:
  - אוכלוסייה 821 תושבים
מיקום עין השופט
עין השופט
עין השופט
http://www.keh.co.il

עֵין הַשׁוֹפֵט הוא קיבוץ שיתופי של הקיבוץ הארצי השומר הצעיר, הנמצא בתחומי מועצה אזורית מגידו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי קיבוץ עין השופט עלו על הקרקע ב-5 ביולי 1937, כ"ו בתמוז ה'תרצ"ז, לגבעת ג'וערה. כעבור שנה עברו לנקודת הקבע, היא עין השופט. עליית הקיבוץ לרמת-מנשה, נערכה במסגרת התיישבות "חומה ומגדל". האזור נקרא אז בטעות "הרי אפרים",[דרושה הבהרה] ועין השופט היה חלוץ היישובים במקום. הקיבוץ נקרא על שמו של השופט לואי דמביץ ברנדייס, ממנהיגיה של יהדות ארצות הברית.

בטרם העלייה לג'וערה, שהו חברי הקיבוץ חמש שנים במושבה חדרה, שם הכשירו את עצמם לחיי הקיבוץ. בחדרה נוצר גם האיחוד בין גרעין השומר הצעיר מפולין, "בניר", לבין הגרעין הראשון של השומר הצעיר מצפון אמריקה, לכדי קיבוץ אחד. הקיבוץ הוא הראשון לעלייה החלוצית מצפון אמריקה.

בתקופת המאורעות סבל הקיבוץ מהתקפות ירי רבות.‏[1] בראשית אפריל נרצחו שניים מחברי הקיבוץ על ידי חברי כנופיות.‏[2] ב-1943 מנה הקיבוץ 137 מבוגרים ו-80 ילדים, ושטחו השתרע על 5000 דונם.‏[3] על חברי הקיבוץ נמנו שמעון אבידן ואהרון אפרת.

הקיבוץ כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

עין השופט הוא קיבוץ שיתופי.

עיקר פרנסתו של הקיבוץ מגיעה מן התעשייה, הכוללת שלושה מפעלים: מיברג - ליצור ברגים וחלקי מתכת בכבישה קרה, אלתם - המייצר מוצרים לשוק התאורה, ומאג המייצר מכלולים לתעשיית הרכב. כמו כן מקיים הקיבוץ מגוון ענפי חקלאות כגון: רפת לחלב, בקר לבשר, לול, מטעי אבוקדו וגידולי שדה.

בתחום הקיבוץ נמצאים אולם מופעים אזורי וכן בית הספר התיכון האזורי מגידו.

הקיבוץ פעיל מאד בתחום קליטת העלייה ומפעיל שלוש תוכניות: אולפן קיבוץ שנפתח בשנת 1952 וחברי קיבוץ לא מעטים הם בוגריו; "בית ראשון במולדת" לעולים צעירים מעל גיל 26; "גרעין צבר" ובו עולים צעירים שהגיעו לארץ על מנת להתגייס לצה"ל.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אברהם יערי, זכרונות ארץ ישראל - כרך ב': פרק ק"כ, עין השופט היישוב הראשון בהרי אפרים, מיומני המתיישבים, 1937 - 1938 - העלייה על הקרקע, לילה בעמדת הגנה בסתיו, ימי החורף, הקרבן הראשון

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]