משתמשת:תיקון עולם/שיטת ברקאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שיטת ברקאי היא תוכנית לימודים תורנית, שיוצריה דוגלים בשימוש בכללים המופיעים בספרות חז"ל ובדרכו של הראי"ה קוק. השיטה הופעלה לראשונה בתלמוד תורה שהוקם בעיר חברון על ידי הרב דן בארי.

התוכנית משלבת הקנייה של מקורות היהדות במקביל למקצועות כלליים. היא מופעלת בכעשרים בתי ספר שונים ברחבי הארץ באופן חלקי או מלא. יסודות השיטה הם הרמוניה בין לימודי קודש וחול, לימוד על פי הפשט ופחות פלפול וכן לימוד הדרגתי - על פי דברי המשנה במסכת אבות "בן חמש למקרא, בן עשר למשנה, בן חמש-עשרה לתלמוד".

במסגרת השיטה נעשה מאמץ שיטתי להקנות לתלמיד בכיתות א'-ד' את מרבית ספרי המקרא בידיעה מקיפה, ובכיתות ה'-ט' את המשנה. מכיתה י' ואילך המטרה היא הקניית ידע בסיסי בתלמוד. נעשה שימוש בקריאה משותפת ושינון של הפסוקים להסדרת גרסה מדויקת של הפסוקים בפי התלמידים.

מוסדות אורות עציון באפרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפרת הוקמו מוסדות "אורות עציון" המלמדים על פי שיטת הלימוד של ברקאי. הרב דן בארי מלווה בפועל את בתי הספר ומהווה מדריך חינוכי לצוותים. המלווים את התלמידים מהמכינה ועד לכיתה ח' בארבעה מוסדות שונים: "מכינות" לילדי גן-חובה בניהולה של הגב' מיכל תעסן. בכל מכינה ישנה גננת (או גנן), סייעת וכן, רב האחראי להקניית הקריאה. "החטיבה הצעירה" לילדים בכיתות א-ב, מסגרת זו הינה לבנים ובנות הלומדים בכיתות נפרדות, המנהל הינו יהודה אייזנברג.

"אורות עציון בנות" ו"אורות עציון בנים" הינם שני בתי ספר נפרדים לתלמידים בכיתות ג'-ח'.

בבית הספר אורות עציון בנים הוקמה מערכת של כיתות לתלמידים הזקוקים לאתגר אינטלקטואלי, כיתה אחת בכל שכבה. פרויקט זה כונה כיתות "למען תשכיל".

תוכנית ברקאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התכנית היא הביטוי לשאיפת האוכלוסיה הציונית דתית להגשמת אידיאל חינוכי של שלמות. הוגה היסודות לתכנית הוא הרב דן בארי. בלימודיו בישיבת מרכז הרב, הרב דן בארי הבין כי בעידן התחיה הלאומית, עם ישראל מוכרח לתת פתרונות מחודשים במערכת החינוך ובסגנון ההוראה, במקום להעתיק את שיטות החינוך שהיו מקובלים בגולה. העקרונות נהגו מתוך כתבי הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצק"ל ומקודמיו הרמב"ם, המהר"ל והגר"א. התכנית בנויה על יסוד עיקרי של מרכזיות התורה בחינוך והיא תהיה ראויה לתקופת תחיית עם ישראל במדינתו ותואמת החברה המודרנית עתירת המידע וספוגה ערכים הומניסטיים כלליים. התכנית שוכללה והתפתחה עוד במהלך העבודה החינוכית בביה"ס הניסויי בקרית ארבע, תלמוד תורה חברון. היא ממשיכה להתעדכן בזכות מגמת החשיבה וההשתלמות המתמדת של המורים והמנהלים של בתי הספר בהם מיושמת התוכנית. התכנית בנויה על העקרונות הבאים:

 1. מרכזיות התורה
 2. תפיסה אחדותית של הקודש עם החול
 3. סדר ושיטתיות בקניין התורה
 4. לימוד מתוך שינון ביחד
 5. בנין האישיות על יסוד אמונה ומוסר
 6. בנין שיטתי של השכלה כללית
 7. כבוד לתלמיד
 8. כבוד למורים וללימוד
 9. תקשורת וקשר
 10. גישה ממלכתית
 11. ערכים ומידות

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברקאי, שיטת קטגוריה:חינוך יהודי