משתנה גמא בקסיופאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עקומת ההארה של משתנה γ בקסיופאה דשובה (δ בעקרב)

כוכב משתנה מסוג γ בקסיופאה או בקיצור משתנה γ בקסיופאהאנגלית: γ Cassiopeiae variable) הוא כוכב משתנה המתאפיין בכך שבהירותו משתנה באופן לא מחזורי ופתאומי בסדר גודל של בין מספר עשיריות דרגת בהירות ועד לשתי דרגות. הסיבה לשינויים בבהירות הם זריקה של חומר מאזור קו המשווה של הכוכב אל דיסקה המקיפה אותו כתוצאה ממהירות סיבוב גבוהה של הכוכב על צירו.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משתני γ בקסיופאה הם כמעט תמיד תת-ענקים כחולים מסוג ספקטרלי B שמציגים ספקטרום פליטה (בדרך כלל של מימן מיונן H II). כוכבים אלה הם בעלי מסה של 20-10 מסות שמש שנמצאים בשלבי סיום היתוך המימן שבליבתם להליום ומתחילים בתהליך של התנפחות והפיכה לענקים. כוכבים אלה מסתובבים על צירם במהירות גבוהה של 400-200 קילומטר בשנייה וכתוצאה מכך ומתהליך ההתנפחות, נזרק חומר מאזור קו המשווה של הכוכב ויוצר דיסקה המקיפה את הכוכב. הטמפרטורה של כוכבים מסוג ספקטרלי B נעה בין 10,000 ל-30,000 קלווין וכתוצאה ממנה חלק ניכר מקרינת הכוכב היא בתחום העל-סגול. קרינה זו מייננת את החומר בדיסקה ויוצרת את קווי הפליטה האופייניים לכוכבים אלה. אירועים אלו של זריקת חומר מפני הכוכב אל הדיסקה גורמים להתנגשויות שמחממות את החומר שבדיסקה וכתוצאה מכך בהירות הכוכב עולה. עם התקררות החומר ושקיעתו בחזרה אל פני הכוכב הבהירות יורדת חזרה ואיתה נחלשים קווי הפליטה.[1] אירועים אלה אינם צפויים ולכן השינויים בבהירות הם חסרי מחזוריות ופתאומיים.

משתני γ בקסיופאה בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ E. Pollmann, W. Vollmann & G. W. Henry: Long-term monitoring of Hα emission strength and photometric V magnitude of γ Cas, Information Bulletin on Variable Stars, No. 6109, #1 (2014)