גמא בקסיופאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
γ בקסיופאה
מיקומו של γ בקסיופאה בקבוצת הכוכבים קסיופאה
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים קסיופאה
סוג תת-ענק כחול
בהירות נראית 2.47 משתנה
סיווג ספקטרלי B0.5IVe
עלייה ישרה 00ʰ 56ᵐ 42.5ˢ מילי-שניות קשת בשנה
נטייה ‏00.3″ ‏43′ ‏60°‏+ מילי-שניות קשת בשנה
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 3.66-משתנה
מרחק 550 שנות אור
168.63 פארסק
רדיוס 10 רדיוסי שמש
מסה 20~ מסות שמש
עוצמת הארה פי 65,000 מהשמש
טמפרטורה 30,000 K
מהירות סיבוב 432 ק"מ/שנייה
מהירות רדיאלית −4.8±1.9 קילומטר לשנייה
היסט 5.94±0.12 אלפיות של שניות קשת
מערכת
כוכבים נלווים γ בקסיופאה B

γ (גמא) בקסיופאה הוא כוכב הנמצא במרחק של 550 שנות אור מכדור הארץ בקבוצת הכוכבים קסיופאה עם בהירות נראית שמשתנה בין דרגה 3.0 לדרגה 1.6. זהו אב טיפוס לסוג של כוכבים משתנים הנקראים על שמו משתני γ בקסיופאה. הכוכב נמצא במרכז האסטריזם בצורת W שמזוהה עם הקבוצה. למרות מיקומו הבולט בקבוצה עתיקה שמוכת מימי קדם, הכוכב לא קיבל שם משלו והוא בין הכוכבים הבהירים ביותר שאין להם שם.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

γ בקסיופאה מסווג כתת-ענק כחול מטיפוס B0.5IVe, כלומר קרינתו מכילה ספקטרום פליטה נוסף על הקרינה הרגילה. בנוסף לכך, נפלטת ממנו קרינת X שמקורה אינו ידוע. לכוכב מסה המוערכת בכ-17 מסות שמש, רדיוסו כ-10 רדיוסי שמש וטמפרטורת פניו כ-30,000 קלווין אך ככל הנראה היא אינה אחידה והכוכב חם יותר בקטביו מאשר באזור קו המשווה שלו. עוצמת ההארה של γ בקסיופאה היא פי 65,000 מאשר עוצמת ההארה של השמש אך כמעט כל הקרינה היא בתחום העל-סגול ובאור נראה הוא מאיר פי 5,000 מהשמש. הכוכב מסתובב על צירו במהירות גבוהה מאוד של כ-430 קילומטר בשנייה והוא משלים סיבוב אחד בפחות מ-30 שעות. כתוצאה מכך צורתו פחוסה, מה שגורם להבדלי טמפרטורה בין הקטבים ובין קו המשווה. הסיבוב המהיר גורם גם לזריקה של חומר מאזור קו המשווה ובשל כך נוצרה דיסקת חומר המקיפה את הכוכב. החומר בדיסקה מיונן מהקרינה העל-סגולה ויוצר את קווי הפליטה של מימן המאפיינים את הספקטרום של הכוכב.

בהירות הכוכב משתנה בצורה לא צפויה והגיעה בשיאה לדרגה 1.6, אך נחלשה לאחר מכן לדרגה 3 ומאז שוב עלתה בהדרגה. כיום יש לכוכב דרגת בהירות 2.15, כלומר למעשה זהו כיום הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה. העובדה שהכוכב לא קיבל שם בימי קדם למרות בהירותו, מרמזת שייתכן שהיה אז עמום בהרבה לעומת בהירותו הנוכחית. השינויים הפתאומיים בבהירות נובעים ככל הנראה מאירועי זריקת חומר מקו המשווה של הכוכב אל הדיסקה המקיפה אותו והתנגשות החומר הנזרק עם החומר המקיף גורמת להתחממות הדיסקה ולעלייה בבהירות. בגלל הקושי להבדיל בין הקרינה הנפלטת מהכוכב עצמו ובין הקרינה הנפלטת מהדיסקה נתוני המסה, הרדיוס והטמפרטורה של הכוכב אינם ודאיים. עם זאת נראה שמסתו גדולה מספיק על מנת שיסיים את חייו כסופרנובה.

מערכת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ל-γ בקסיופאה יש בן זוג ספקטרוסקופי, כלומר שלא ניתן לצפייה ישירה וקיומו הוסק ממדידות ספקטרוסקופיות של אור הכוכב. לבן הזוג מסה לא ידועה, אך היא קטנה בהרבה ממסתו של הכוכב הראשי והם מקיפים זה את זה בזמן הקפה של מעט יותר מ-200 ימים במרחק של פחות משתי יחידות אסטרונומיות. במרחק של כ-2 שניות קשת נמצא כוכב נוסף המסומן כ-γ בקסיופאה B שלו דרגת בהירות 11 והוא ככל הנראה כוכב הסדרה הראשית לבן-צהבהב מסוג ספקטרלי F6. הוא מקיף את הזוג γ בקסיופאה A במרחק של כ-370 יחידות אסטרונומיות בזמן הקפה של לפחות 1,500 שנים. במרחק של כ-54 שניות קשת נמצא כוכב נוסף עם דרגת בהירות 13, המסומן כ-γ בקסיופאה C, אך הוא ככל הנראה לא קשור למערכת γ בקסיופאה ורק במקרה נמצא על אותו קו ראייה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גמא בקסיופאה בוויקישיתוף