נאום אוברזלצברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(משמאל לימין) היטלר, בורמן גרינג ופון שיראך בברגהוף

נאום אוֹבֶּרזַלצבֶּרג הוא נאום שנשא אדולף היטלר בפני מפקדי הוורמאכט בביתו האלפיני, הברגהוף שבאוברזלצברג, ב-22 באוגוסט 1939, שבוע לפני הפלישה הגרמנית לפולין.[1]

פרטי הנאום, ובפרט אזכור הפלישה הגרמנית לפולין שעמדה על הפרק, והתוכנית להשמדה שתתבצע שם, מעידים על ידיעתו של היטלר על ההשמדה בשטחים שנכבשו אחר כך, ועל כוונתו לבצע רצח עם באופן מתוכנן.

קטע מהנאום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקטע הבא הוא הפסקה השלישית[2] באחד ההעתקים של הנאום שהובא במשפטי נירנברג, שנודע בשם "מסמך L-3":

עוצמתנו מבוססת על המהירות שלנו והברוטליות שלנו. ג'ינגיס חאן הוביל מיליוני נשים וילדים לטבח - בכוונה תחילה ובלב שמח. ההיסטוריה רואה בו לא יותר מאשר מייסדה של מדינה.
אני אדיש בנוגע למה שהציוויליזציה האירופית המערבית החלשה תגיד עלי. הוצאתי את הפקודה - ואני אדאג שכל מי שמביע אפילו מילה אחת של ביקורת עליה יוצא להורג על ידי כיתת יורים - שמטרת המלחמה שלנו אינה הגעה לקווים מסוימים, אלא הרס פיזי של האויב.
בהתאם לכך, שמתי את יחידות גולגולת המת שלי במוכנות - כרגע רק במזרח - עם הוראות לשלוח למוות בלי כל רחמים וחמלה, אנשים, נשים וילדים ממוצא פולני. רק כך נוכל להשיג את מרחב המחיה שאנחנו צריכים. מי, אחרי הכל, מדבר היום על השמדת הארמנים?

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Dadrian, Vahakn (2003). The History of the Armenian Genocide: Ethnic Conflict from the Balkans to Anatolia to the Caucasus. Berghahn Books. p. 408. ISBN 1-57181-666-6.
  2. ^ תורגם מאנגלית, הקטע האנגלי המקורי מופיע בערך באנגלית.