נגד משמעת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רנ"ג יצחק טאיטו, רס"ר המשמעת של בה"ד 1

נגד יחידה, או בשמו המקובל יותר רס"ר משמעת, או הרס"ר הוא תפקיד הקיים בכל יחידה[1] בצה"ל הממולא על ידי נגד שהוסמך לכך. ממלא התפקיד אינו בהכרח בדרגת רס"ר אך הוא בהכרח נגד (איש קבע שאינו קצין). נגדי היחידה מזוהים תמיד לפי שרוך בצבעי כחול-לבן שעל מדיהם.

תפקיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנגד היחידה מספר תפקידים חשובים וייחודיים ביחידה, בהם תפקידים מנהליים וטקסיים. נגד היחידה אחראי על תפקודו של המחנה הצבאי כמקום מסודר ונקי ועל הסדר והמשמעת של החיילים המשרתים בו. מכאן גם נגזר כינויו של התפקיד "רס"ר משמעת".

בנוסף לכך, על היותו מפקד המחנה מצדיעים לו. (ביום-יום ובש.ג בעת כניסתו למחנה).

תפקידו של נגד היחידה הוא בעיקר טקסי. הוא אחראי על ארגונם וניהולם של אירועים צבאיים-טקסיים לרבות פיקוד על תרגילי סדר ותרגילי סדר חמושים (ת"ס ותס"ח). בטקסים הרסר חובש כובע מצחייה צבאי-טקסי (וגם לרוב גם קצינים בדרגים בכירים- בדרך כלל רס"ן ומעלה כמקובל בחיל האוויר והים) אשר מייצג את החייל עליו מתבסס הטקס (ח"א, חייל הים, חי"ר ועוד בהתאם לחייל הטקס) ,ולא כומתה- רק במקרים מסוימים. (כמו הנראה בתמונה על ראשו של יצחק טוייטו).

במסגרת תפקידו הטקסי משמש נגד היחידה גם כתובע הייצוגי בסדר דין משמעתי הנערך ביחידה (משפטים). כמו כן אחראי על רחבת הדגל הקיימת בכל בסיס, על הנפת דגל ישראל ועל דגלי וסמלי היחידה.

לרוב, נגד היחידה כפוף ישירות לסגן מפקד היחידה ואליו כפופים מש"קי המשמעת ועובדי הרס"ר בחלק מהיחידות. ביחידות שהן מפקדות, כגון מפקדת חטיבה, נגד המשמעת אחראי על חיילי ומחנה מפקדת החטיבה בלבד ולא על אלו השייכים ליחידות המשנה (חיילי הגדודים במקרה זה). בעתות חירום, לנגד היחידה של יחידות לוחמות תפקיד חשוב במערך הלוגיסטי העורפי של היחידה.

דימויו של רס"ר המשמעת בתרבות הישראלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרס"ר משמעת נוצר סטריאוטיפ ברור, לפיו מדובר באדם בעל אינטליגנציה נמוכה, ולרוב גם בעל שפם.[2] התעסקותו היומיומית של הרס"ר בדיגום ובהשלטת סדר ומשמעת בבסיס הצבאי, בניגוד לרצונם הטבעי של החיילים, גורמת להשנאתו בקרב החיילים, אשר בשל חוסר האפשרות להביעה במסגרת הצבאית, מוצאת ביטוי בהומור דווקא מחוצה לה. דמויות רבות של רס"רי משמעת העונים על סטריאוטיפ זה הופיעו בסרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה וכדומה.

דוגמאות לדמויות רס"ר המבוססות על סטריאוטיפים הן שמש מספיחס, גבריאל שוקרון ממ.ק. 22, וניסים מתאג"ד.

רס"רים מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר נושאי תפקיד זה בהיסטוריה של צה"ל זכו למעמד מיוחד ולהערצה והפכו מפורסמים. נגדים אלו שירתו, וחלקם עדיין משרתים בתפקיד נגד יחידה של יחידות גדולות או של קורסים צבאיים ידועים בהם עברו חיילים רבים תוך כדי שירותם. בין אלו ניתן למנות כמה מן הידועים ביותר:

 • רנ"ג יצחק טאיטו – רס"ר המשמעת של בית הספר לקצינים של צה"ל (בה"ד 1). רוב אלופי המטה הכללי הנוכחי ואף מספר רמטכ"לים היו צוערים בקורס שבו שימש כנגד היחידה של בית הספר.
 • שלמה ישראלי – רס"ר בה"ד 1 בין השנים 19541966 ומפקד מחנה של סיירת מטכ"ל מאז ועד שנת 1974.
 • דוד רוקני – אל"ם (במיל') דוד רוקני, התחיל את הקריירה הצבאית שלו כרס"ר בה"ד 11 בשנות ה-70. במהלך השנים קיבל דרגות קצונה, ניהל את טקס הדלקת המשואות השנתי (יום העצמאות) בהר הרצל מ-1983 עד 2016.
 • ויקטור ששון – רס"ר המשמעת במחנה הקריה שנהג לעמוד בשער ברחוב קפלן, שזכה לכינוי שער ויקטור. זכור גם מהופעתו (בתפקיד עצמו) בסרט "אמי הגנרלית".
 • רנ"ג ז'אן שוורץ – רנ"ג, מפקד מחנות בבסיס חיפה (ב"ח) בחיל הים. זוכה פרס קפלן בשל עבודתו עם נוער בסיכון ושילובם בחיל. במשך שנים היה אמון על טקסים רבים ואירועים בחיל הים וברמה הכלל צה"לית. שירת בחיל הים תקופה ארוכה של 40 שנה.
 • יעקב עשהאל, הידוע בכינויו הסוס הלבן – רס"ר המשמעת של בית הספר לשריון בג'וליס במשך שנים רבות.[3]
 • רנ"ג מישל דדון – רב הנגדים החיילי של חיל השלישות, אחראי על פיתוח נגדי המשמעת ונחשב למדריך המקצועי של נגדי המשמעת. מישל יליד אשקלון ומתגורר באשקלון בנוסף לתפקידו משמש מישל כמפקד קורסי נגדי משמעת.
 • שמעון דרעי – סא"ל (במיל'), משנת 2017 משמש כמפקד טקס הדלקת המשואות בהר הרצל (המחליף של דוד רוקני). בתפקידו האחרון שימש כראש ענף המשמעת והמשטר באכ"א.
 • רנ"ג (במיל') צדוק שוקר- מי שהיה סוגר את מצעד ההצדעה בטקס בהדלקת המשאות בהר הרצל מזה 38 שנים, עד לפרישתו מהתפקיד.
 • רנ"ג (במיל') יורם שמחון- סוגר את מצעד ההצדעה בטקס בהדלקת המשואות בהר הרצל משנת-2018 (חגיגות ה-70 למדינה, המחליף של צדוק שוקר).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יחידה צבאית מוגדרת בצה"ל כיחידה בעלת דואר צבאי בסדר גודל של גדוד או מקביליו ומעלה.
 2. ^ דנאל אל-פלג, מתחת לאף, באתר במחנה, 2009 גיליון 10
 3. ^ עידן סונסינו, אתר צה"ל, ‏נפטר רנ"ג יעקב עשהאל, הרס"ר המיתולוגי של חיל השריון, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 3 באוקטובר 2012.