נוזקות בלינוקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome globe current event 1.svg
יש לעדכן ערך זה. ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, ומאז העריכה האחרונה של הערך אירעו מאורעות הדורשים את עדכונו.
אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

נוזקות בלינוקס כוללות וירוסים, סוסים טרויאנים, תולעים, וסוגי תוכנות מזיקות נוספות, המשפיעות על מערכות ההפעלה ממשפחת לינוקס. לינוקס, יוניקס, ומערכות דמויות יוניקס, נחשבות למוגנות מאוד מפני נוזקות, אך אינן חסינות לגמרי מפניהן.

לא היו עדיין נוזקות בעלות תפוצה רחבה, כאותן אלו המיועדות למערכות ההפעלה חלונות, של מיקרוסופט. הסיבות לכך הן בין היתר תפוצה קטנה יחסית של מערכת ההפעלה, מניעת גישה אל המערכת במצב Root, שימוש בתוכנות נקיות ממזיקים משרתי ההפצה, ועדכוני מערכת מהירים. ניכרת עליה יחסית בשנים האחרונות בכתיבת וירוסים מיועדי לינוקס, ובשנת 2005 הוכפל המספר מ-422 ל-863.

גישת משתמש Root[עריכת קוד מקור | עריכה]

במערכות ההפעלה ממשפחת לינוקס ובמערכות דמויות יוניקס, מיושמת גישת שני משתמשים. משמעות הדבר היא כי ניתן לגשת למחשב כמשתמש רגיל - מצב בו לא ניתן לערוך שינוי קריטי בקובצי המערכת, ולעומתו - ניתן לגשת בגישת מנהל (Root) באמצעות סיסמה - מצב בו ניתן לשנות קובצי מערכת. ברירת המחדל של מערכות הפעלה אלו היא גישת משתמש רגיל, בשל כך נוזקה שהופעלה בהרשאת משתמש שאינו Root, תוכל להזיק אך ורק לקובצי המשתמש אך לא לקבצים הקריטיים לליבת מערכת ההפעלה. מצב זה מונע אף את התבססות הווירוס במערכת ומכאן את הפצתו אל מערכות אחרות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחן האבטחה: לינוקס מול Windows באתר ynet

Crystal kpackage.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תוכנה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.